Oprogramowanie firm Caboma SpecifX pozwala firmom na natychmiastową personalizację produktów i tworzenie rozwiązań na miarę za pomocą druku 3D.
Założona w Montrealu w Kanadzie przez współzałożycieli: Jean-Philippe’a Carmonę, Jonathana Borduasa i Juliena Arnauda, Caboma doskonaliła swoje oprogramowanie, aby wprowadzić spersonalizowane produkty do powszechnego użytku.
“Dawniej dostosowanie ortezy stawu kolanowego zajmowało specjaliście nawet 6 godzin” – mówi dyrektor generalny Jean-Phillipe Carmona. “Wyobraź sobie, że robisz to 60 razy w tygodniu. Dzięki SpecifX dostosowanie do indywidualnych potrzeb zajmuje 10 minut”.
Ta automatyzacja jest bardzo skalowalna, dzięki czemu Caboma może wytwarzać dziesiątki tysięcy produktów dostosowanych do potrzeb klienta za ułamek obecnego czasu i ceny.
“Największa luka w produkcji addytywnej istnieje pomiędzy danymi ze skanu 3D a produktem 3D, a nasze oprogramowanie wypełnia tę lukę,” powiedział Carmona.
Jak to działa?
Użytkownik projektuje produkt w dowolnym programie do modelowania i importuje go do SpecifX. Należy również zeskanować indywidualną anatomię użytkownika, na przykład kolano. Następnie oprogramowanie formuje cyfrowo produkt na podstawie danych ze skanu, aby uzyskać indywidualne dopasowanie w oparciu o określone przez użytkownika parametry.
W branży urządzeń medycznych Caboma pracowała z firmą OssKin nad dostosowaniem i wydrukiem 3D ortezy Evoke, która jest najlżejszą na świecie ortezą stawu kolanowego.
Cena oprogramowania jest zróżnicowana ze względu na jego modułowy charakter. Firmy mogą określić zakres potrzebnych dostosowań, a rozwiązanie zostanie dla nich opracowane w ciągu kilku dni lub tygodni.
Zespół współpracuje z dostawcami usług skanowania 3D i druku 3D, aby zaoferować klientom przemysłowym kompletny proces produkcyjny.
Według badań, klienci są skłonni zapłacić do 30% więcej za spersonalizowane produkty. Wyobraź sobie, że wchodzisz do sklepu i otrzymujesz skan swojej stopy, aby określić swój indywidualny rozmiar i dopasowanie. But, który idealnie pasuje do skanu, jest następnie generowany i produkowany na żądanie z wykorzystaniem druku 3D.
Caboma rozpoczęła działalność jako firma konsultingowa zajmująca się produkcją przyrostową, ale często zwracały się do niej firmy medyczne z prośbą o stworzenie spersonalizowanych rozwiązań wykorzystujących skanowanie 3D i druk 3D. Zdając sobie sprawę, że ręczne wytwarzanie spersonalizowanych urządzeń było kosztowne i stanowiło barierę dla niektórych firm, Caboma przestawiła się na oprogramowanie do automatyzacji.
Zespół składający się z 12 osób, w większości inżynierów, prowadzi obecnie rozmowy z producentami obuwia i odzieży sportowej w celu nawiązania strategicznego partnerstwa i udostępnienia spersonalizowanych produktów większej liczbie konsumentów.
“Naszą wizją jest bycie interfejsem pomiędzy skanerami 3D a drukarkami 3D. Jesteśmy pasjonatami tego, co robimy i widzimy świetlaną przyszłość dla tej technologii. Nie szukamy żadnych dróg na skróty”.
Żródło: https://all3dp.com