„Rolnictwo to wyczerpująca praca” – mówi Taiei Harimoto, projektantka z Proximity Designs. „A rolnictwo w Myanmarze może być szczególnie trudne ze względu na niskie roczne dochody (około 600 USD), słabą infrastrukturę i dostęp do wysokiej jakości narzędzi”.
Właśnie w tym obszarze Proximity Designs stara się wprowadzić zmiany. To przedsiębiorstwo społeczne z siedzibą w Rangunie wprowadza innowacje w postaci lokalnie zaprojektowanego, generującego dochód sprzętu rolniczego dla wiejskich rolników małorolnych.
Ale jak to w przypadku rolnictwa, zadanie nie jest łatwe. Firma Proximity Designs musi utrzymywać niskie koszty produkcji i do niedawna musiała polegać na powolnej i kosztownej obróbce metalu przy tworzeniu prototypów.
Wszystko zmieniło się kiedy dowiedzieli się o firmie MakerBot i druku 3D. Proximity Designs zwróciło się do firmy z zapytaniem, czy drukarka 3D mogłaby rozwiązać niektóre z problemó ich cyklu rozwoju produktu.
MakerBot odpowiedział przekazaniem drukarki przedsiębiorstwu, aby obserwować wpływ, jaki może ona mieć na wyzwania inżynieryjne w terenie.
Proximity Designs uczy rolników drukowania 3D ich własnych narzędzi
„Posiadanie Replicatora zmieniło wiele fundamentalnych rzeczy w procesie badawczo-rozwojowym” – mówi inżynier mechanik i były pracownik Proximity Designs, Zachary Gould.
Na przykład, drukarka odegrała ważną rolę, „gdy musieliśmy ustalić wymiary poszczególnych elementów projektu, zwłaszcza kluczowych części, które miały wpływ na ogólne ułożenie produktu, takich jak pierścienie dystansowe”.
A ponieważ większość sprzedawców, z którymi współpracują, ma niewielkie lub żadne doświadczenie w korzystaniu z oprogramowania do projektowania wspomaganego komputerowo (CAD), rozmowy nad rysunkami 2D dotyczącymi części, które dopiero mają powstać, nie zawsze były łatwe. Ale mając w ręku wydrukowane części, rozmowy z dostawcami stały się o wiele prostsze.
Możliwość szybszej adaptacji i prototypowania dzięki drukarce 3D zwiększyła ich zdolność do zaspokajania potrzeb wiejskich gospodarstw domowych w całym Myanmarze. Jak wyjaśnia Taiei Harimoto:
„W przeszłości robiliśmy wszystko, co w naszej mocy w programie CAD, zamawialiśmy próbki z zagranicy, wysyłaliśmy je do Myanmaru, aby testować i udoskonalać. Ukończenie jednego cyklu zajęłoby miesiąc, co wiązałoby się z wysokimi kosztami obróbki i wysyłki. Części drukowane w 3D pomogły nam fizycznie wypróbować procesy montażowe i dopracować projekty przed złożeniem zamówienia na tysiące aluminiowych części z zagranicy – co przyniosło ogromne oszczędności czasu i kosztów.”
Idąc dalej, Proximity Designs planuje w dalszym ciągu włączać druk 3D do swoich przyszłych prac prototypowych.
Posiadanie dostępu do szybkości, niezawodności i wszechstronności drukarki 3D umożliwiło im rozwój i ewolucję wraz z dynamicznymi zmianami w technologii. To z kolei pozwala im na dalsze projektowanie produktów zmieniających życie przyszłych rolników z Myanmaru.
Żródło: https://all3dp.com