Przejdź na direct
Creality Ender 3, Ender 3 Pro i Ender 3 V2, to bardzo popularne drukarki FDM 3D, dzięki swojej niskiej cenie i wysokiej jakości. Jeśli posiadasz jedną z tych maszyn, to pracujesz z drukarką z napędem Bowdena. Prowadzenie filamentu w tym systemie odbywa się przez długą rurka PTFE, która może prowadzić do problemów ze zwijaniem, powodując między innymi problemy z naciągiem.
W związku z tym, przejście na extruder z napędem direct, pozwoli Ci nie tylko na drukowanie z bardziej elastycznych materiałów, ale również na lepsze ogólne podawanie filamentu.
Napęd bezpośredni oznacza, że extruder jest zamontowany na głowicy drukującej, co pozwala na “bezpośrednie” podawanie filamentu. W związku z tym, silnik może łatwiej przepchnąć filament przez dyszę.
Zanim przekażemy Ci instrukcję krok po kroku, jak zainstalować system napędu bezpośredniego w Twoim Enderze 3 (Pro/V2), powinieneś się upewnić, że masz wszystkie materiały i narzędzia, których będziesz potrzebował. Ponieważ Ender 3 V2 i inne warianty Ender 3 są nieco inne, w razie potrzeby zapewnimy wskazówki dotyczące danej wersji. Ponadto, należy pamiętać, że ten tutorial obejmuje tylko jedną metodę instalacji; istnieją również inne sposoby na zmianę systemu napędu.
Czego będziesz potrzebował?
Istnieje wiele różnych zestawów do konwersji Endera 3 (Pro i V2) na system napędu bezpośredniego, takich jak te z Fargo 3D Printing (~ 40 USD) lub Micro Swiss (~ 100 USD). Oba te zestawy działają ze wszystkimi trzema wersjami Endera 3, ale są też inne opcje. Pamiętaj jednak, że niektóre zestawy mogą działać tylko z określonymi wersjami Endera 3.
V2, na przykład, ma nieco inny wózek osi X niż Ender 3 i Ender 3 Pro. Tak więc, wybierając zestaw, ważne jest, aby upewnić się, że części te są kompatybilne z Twoją wersją Endera 3.
W tym tutorialu omówimy, jak zainstalować jeszcze tańszą konfigurację. Ten system wymaga tylko jednego zakupu i jednej drukowanej części 3D, a także kilku narzędzi, które są dołączone do Endera 3.
Zauważ, że ta konfiguracja działa bardzo dobrze zgodnie z przeznaczeniem za ułamek kosztów zestawu. Niemniej jednak, dla niektórych zestaw może być nieco łatwiejszy w konfiguracji i może zapewnić większą stabilność. Niezależnie od tego, przeprowadzimy Cię przez cały proces.
Części potrzebne do instalacji DIY
Dłuższy przewód silnika krokowego (do kupienia)
Mocowanie silnika (drukowane w 3D, bezpłatne i działa ze wszystkimi wersjami)
Uchwyt wymaga bardzo mało filamentu i można go drukować z dowolnego materiału, ale jest zalecany PET-G ze względu na jego wytrzymałość. Nie należy ustawiać zbyt dużej gęstości wypełnienia, ponieważ waga może mieć wpływ na jakość wydruku.
Sprawdzone ustawienia, to wysokość warstwy 0,2 mm i gęstość wypełnienia 40%. Sugeruje się również użycie podpór.
Narzędzia Potrzebne do instalacji modyfikacji.
Zestaw kluczy imbusowych
Klucz dwustronny
Przewodnik krok po kroku
Zanim zaczniesz, upewnij się, że drukarka 3D jest wyłączona i nie jest załadowany żaden filament.
- Odłącz przewód od extrudera. Odłącz rurkę PTFE oraz złączki PTFE zarówno od końca podajnika jak i od hotendu.
- Za pomocą małego i średniego klucza imbusowego odkręć układ extrudera od silnika i dołączonego uchwytu. Podczas wykręcania ostatniej śruby należy upewnić się, że silnik extrudera nie opadnie. Odłóż te części na bok.
- Użyj małego klucza imbusowego do odkręcenia osłony wentylatora i czujnika automatycznego poziomowania (jak BLTouch), jeśli go posiadasz. Jeśli masz Ender 3 V2, wystarczy odkręcić śrubę pojedynczej osłony wentylatora.
- Za pomocą większego klucza imbusowego oraz klucza dwustronnego należy odkręcić dwie nakrętki w górnej części – te, które przesuwają wózek osi X. Upewnij się, że nie zdejmujesz klipsów do paska. Odłóż na bok łożyska, nakrętki i przekładki dystansowe.
- Umieść wydrukowane mocowanie 3D na wózku osi X.
- Wkręć z powrotem dwie śruby i nakrętki, ale tym razem bez elementów dystansowych.
- Odkręć dwie śruby mocujące hotend do wózka. Na razie przykręć na tym końcu złączkę PTFE. Nie podłączaj jeszcze ponownie hotendu
- Umieść silnik w uchwycie, jak pokazano na zdjęciu powyżej. Wkręć system podajnika po drugiej stronie wspornika, upewniając się, że wszystkie cztery śruby są wkręcone. Upewnij się, że część gwintowana złącza PTFE jest skierowana do dołu.
- Wkręć złącze PTFE po stronie silnika.
- Odetnij kawałek rurki PTFE o długości 10 cm i zamocuj ją na module hotendu.
- Ponownie zamontuj osłonę wentylatora. Jeśli masz czujnik BLTouch lub inny czujnik poziomowaia stołu, przymocuj go raczej nad osłoną wentylatora niż za nią. Twoja konfiguracja powinna wyglądać jak obrazek na górze artykułu. Niektórzy użytkownicy, którzy zmodernizowali swoje Ender 3 V2 za pomocą extruderaMicro Swiss z napędem bezpośrednim, mieli problemy z rozmiarem osłony wentylatora. Jeśli masz V2 i zdecydujesz się wybrać te rozwiązanie, dobrze byłoby zobaczyć, jak inni poradzili sobie z tym problemem.
Ustawienia początkowe i rozwiązywanie problemów
- Dokręć lub poluzuj nakrętki: Aby sprawdzić, czy nie są za ciasne lub zbyt luźne, przesuń wózek z osią X . Jeśli łożyska toczne (patrząc na wszystkie trzy) nie toczą się, należy poluzować nakrętkę . Upewnij się, że wszystkie łożyska toczą się i nie są zbyt luźne, ponieważ luźny wózek osi X może powodować powstawanie wydruków złej jakości. Wszystko to oznacza, że wózek z osią X powinien być stabilny, ale nadal toczyć się płynnie.
- Zmień poziom retrakcji: W ustawieniach slicera zmień retrakcje na około 1 mm i prędkość na około 27 mm. Możesz nieco podnieść te ustawienia, jeśli z dyszy wypływa zbyt dużo filamentu, ale pamiętaj, że zbyt duża retrakcja może spowodować zapchanie dyszy.
- Upewnij się, że wentylator jest zawsze włączony, musisz mieć włączony wentylator, aby system podajnika nie topił się w połowie wydruku.
- Zmniejsz prędkość drukowania: Zbyt duża prędkość drukowania przy tej konfiguracji może poważnie obniżyć jakość druku.
Teraz możesz już cieszyć się drukowaniem z napędem direct
Źródło: https://all3dp.com