Drukarka 3D INTAMSYS FUNMAT PRO 410 pomaga budować minisatelity

Drukarka 3D INTAMSYS FUNMAT PRO 410 pomaga budować minisatelity

Ludzie od zawsze patrzą w gwiazdy, a ich ciekawość i obserwacja wszechświata oraz przestrzeni nie ma końca. Obecnie technologia kosmiczna szybko się rozwija, od „wielkiego kroku dla ludzkości”, do statku kosmicznego SpaceX Dragon, który z powodzeniem dokuje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Jednocześnie gwałtownie rozwinęły się firmy komercyjne w sektorze lotniczym, w tym firmy zajmujące się eksploracją orbity okołoziemskiej oraz badaniem głębi kosmosu. Konkurencja produktowa, kontrola kosztów i dążenie do zysku stały się ważnymi cechami komercyjnego przemysłu lotniczego. Te cechy umożliwiły wykorzystanie druku 3D, a także innych szybszych, wygodniejszych i tańszych inżynieryjnych technologii wytwarzania.

Statek kosmiczny SpaceX Dragon pomyślnie zadokowany na ISS (International Space Station)

W dziedzinie lotnictwa, satelity są powszechnie postrzegane jako gigantyczne obiekty, które wymagają złożonego i długiego procesu produkcyjnego oraz inwestycji milionów dolarów. Jednak pojawienie się małych satelitów sześciennych przerywa tę rutynę, ponieważ są wygodniejsze, wydajniejsze i łatwiejsze w obsłudze. Niższy koszt produkcji, niski koszt uruchomienia i krótki cykl produkcyjny również popychają branżę w kierunku tych mniejszych modeli.

CubeSat, to standardowy moduł minisatelity w formie sześcianu, służący do prostej obserwacji kosmosu i pomiaru atmosfery. Jest wyposażony w rakiety do startu i nie posiada niezależnego systemu napędowego. Jego powierzchnia jest zwykle pokryta panelami słonecznymi. To znacznie przyczyniło się do przyjęcia, iteracji i rozwoju technologii CubeSat. Korzystając z technologii CubeSat, można np. obserwować Ziemię i prowadzić eksplorację asteroid. Produkcja przyrostowa może przyspieszyć cykl produkcyjny, jeszcze bardziej obniżyć koszty produkcji i dać zespołowi badawczo-rozwojowemu CubeSat więcej swobody projektowej.

Model koncepcyjny CubeSat

W ostatnich latach Europejska Agencja Kosmiczna uruchomiła program QB50 do wykrywania atmosferycznych warstw o ​​niskiej temperaturze. Ze względu na krótki czas życia satelitów na orbicie, jeśli istniejące procedury testowe i specyfikacje rozwoju statków kosmicznych, zostaną wykorzystane do opracowania 50 tradycyjnych satelitów, koszt będzie niezwykle wysoki, a projekt nie będzie wykonalny finansowo. Dlatego należy skutecznie zastosować tanią alternatywę. Mini satelity drukowane w 3D, mogą skutecznie przebić się przez to ,,wąskie gardło”.

Chiński instytut badawczy ds. Kosmonautyki, pracował ostatnio z dwugłowicową drukarką 3D INTAMSYS FUNMAT PRO 410, drukując minisatelity na potrzeby powiązanych eksperymentów naukowych. Drukowane satelity zostały wykonane z dwóch różnych materiałów INTAMSYS PEEK. Wydrukowane próbki przeszły wstępny test naukowo-badawczy, a kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie testów w symulowanym środowisku, zgodnie z planem działań instytutu.

PEEK Cube-Satellite

Jeden z naukowców z instytutu powiedział: ,,INTAMSYS FUNMAT PRO 410 może drukować z wysokowydajnych materiałów, takich jak PEEK. Materiał PEEK ma doskonałą odporność na promieniowanie, nadaje się do stosowania w środowiskach o wysokiej i niskiej temperaturze, ma także wyjątkowo niską wydajność odgazowywania próżniowego. Zapewnia to bezpieczeństwo i niezawodność materiałów i konstrukcji w kosmosie, a także umożliwia szeroki zakres perspektyw do zastosowań w lotnictwie. Inteligentne podwójne dysze w FUNMAT PRO 410 mają możliwość drukowania z materiałów wysokotemperaturowych, co znacznie zwiększyło nasze możliwości projektowe i skróciło cykl naszych badań i rozwoju.

Zastosowanie technologii druku 3D i drukarki 3D INTAMSYS FUNMAT PRO 410 znacznie przyspieszyło proces rozwoju CubeSat, a także dało personelowi badawczo-rozwojowemu dużą swobodę w tworzeniu, co w przeszłości było niemożliwe do wykonania.” (…) Konstrukcja satelity w kształcie sześcianu, wydrukowana z PEEK jest stabilna i pozwoli na przeprowadzenie dalszych testów. Sprawdzone zostaną również konkretne scenariusze, dotyczące mechaniki i elektromagnetyzmu.

Technologia druku 3D INTAMSYS nie tylko daje naukowcom większą swobodę tworzenia, ale także oszczędza wiele kosztów związanych z pracą ludzi oraz kosztów materialnych dla instytucji badawczej. W przeszłości obudowy Cube były zwykle tworzone przy użyciu tradycyjnej technologii obróbki blachy, która wymaga form, a jak wszyscy wiemy, formy mogą być niezwykle kosztowne. Przygotowanie tego elementu zajmowało zwykle kilka tygodni, a czasem nawet miesięcy. W przypadku instytutów badawczych i ich potrzeb w zakresie badań i rozwoju oraz produkcji małoseryjnej koszt był zbyt wysoki, a czas oczekiwania zbyt długi. Tradycyjna metoda produkcji może poważnie opóźnić postęp badań naukowych. Technologia druku 3D, jest rozwiązaniem tego problemu.

Eksploracja technologii druku 3D stosowanej w kosmosie, na przykład w przypadku  badań CubeSat, nieuchronnie doprowadzi do większej liczby badań wykonanych w kosmosie w środowisku kosmicznym (środowisko nieważkości i próżni).

Informacje o FUNMAT PRO 410

FUNMAT PRO 410, to wysokotemperaturowa dwugłowicowa drukarka 3D, która może drukować w 3D z wysokowydajnych materiałów i tworzyw konstrukcyjnych:

  1. Obie głowice mają możliwość drukowania z materiałów wysokotemperaturowych, drukarka ma także możliwość druku z użyciem materiałów podporowych rozpuszczalnych w wodzie
  2. Zaawansowana konstrukcja termiczna: temperatura dyszy do: 500 ℃, temperatura platformy do: 160 ℃, temperatura komory do: 90 ℃;
  3. Możliwość drukowania w systemie otwartym, obejmującym wysokowydajne materiały i konstrukcyjne tworzywa sztuczne, możliwość drukowania z filamentów dowolnej marki;
  4. Szereg inteligentnych funkcji, w tym np. system chłodzenia cieczą, ogrzewana aktywnie komora, czujnik końca filamentu.

O INTAMSYS

INTAMSYS, to wiodąca na świecie firma high-tech, która dostarcza wysokowydajne materiały do ​​druku 3D, rozwiązania do bezpośredniej produkcji addytywnej i oprogramowanie. Siedziba firmy znajduje się w Szanghaju. Firma została założona przez zespół inżynierów z wieloletnim doświadczeniem w rozwoju sprzętu precyzyjnego i wysokowydajnych badaniach materiałów. Obecnie stworzyła kompletny system marketingu i obsługi posprzedażowej obejmujący cały świat, obejmujący 2 europejskie i amerykańskie centra marketingu i serwisu technicznego, zlokalizowane odpowiednio w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. INTAMSYS koncentruje się na przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, elektronicznym, produktach konsumenckich, medycynie, badaniach naukowych i innych gałęziach przemysłu, zapewniając kompletne rozwiązania do wytwarzania przyrostowego, od prototypowania testów funkcjonalnych, produkcji oprzyrządowania, do produktu końcowego do masowej produkcji.

Źródło: https://www.intamsys.com/funmat-pro-410-mini-satellite-technology/