W poprzednim artykule zapowiedziałem się z wydrukami Wielkanocnych przedmiotów i tak właśnie się stanie. Do świąt zostało zaledwie kilka dni, ale prawda jest tak, że za te wydruki wziąłem się dużo wcześniej. Nawet przy okazji testowania nowego filamentu Tarfuse® PLA Easy musiałem wykorzystać jakiś świąteczny model, których na „open source” jest bardzo dużo.
Jako pierwszy projekt wybrałem koszyczek, który akurat podpowiedzieli mi nauczyciele z jednej ze szkół, w których prowadziłem szkolenie. Model jest znakomity i bardzo fajnie pomyślany, a znajdziecie go pod linkiem:https://www.thingiverse.com/thing:5267534/files
Koszyczek postanowiłem sporządzić z mocniejszego materiału czyli Tarfuse® Pet-g,. Kolorystycznie być może dokonałem nie najlepszego wyboru, ale przy założeniu, że koszyczek będzie pomalowani lub przyozdobiony schodziło to na dalszy plan. Do jego wykonania użyłem dwóch drukarek, by wyrobić się na czas ze wszystkimi pomysłami. Rączkę drukowałem na Biqu B1, zaś resztę na Creality CR10S4. Na ten projekt trzeba poświęcić więcej czasu, ponieważ całość drukowała się około 20h. Dla przypomnienia temperatura dla Tarfuse® Pet-g to 240/80 stopni nawet z otwartą komorą roboczą. Użyłem warstwy 0,2mm i standardowej prędkości 60mm/s. Chłodzenie jedynie 20%.
Pionowe ustawienie na platformie wygenerowało dużą ilość supportu, jednak w takiej konfiguracja nasza rączka będzie najładniejsza, zaś podpory schodziły bajecznie łatwo.
Spód koszyczka uruchomiłem na Creality cr10s4. Ten model zawiera proste obrysy obręczy, które po wydruku należy mocować do siebie przekręcone o 180 stopni.
Wydrukowane elementy można złożyć w trójwymiarowy koszyk, chociaż ja je skleiłem klejem błyskawicznym dla pewności. Całość można pomalować na dowolny kolor.
Nasz Tarfuse® Pet-g wykorzystałem również do wykonnia innego modelu. Projekt możecie pobrać z linku: https://www.thingiverse.com/thing:2814268. Model może stanowić element małej doniczki lub schowka na czekoladowe pisanki. Ja postanowiłem wykorzystać go do tej pierwszej opcji 🙂
Do wydrukowania tego modelu z racji czasu wykonania użyłem Zortrax M200. Przy ustawieniach 0,19 mm na warstwie i wypełnienia na 30% model drukował się 14 godzin.
Warto było czekać, model jest duży i bardzo fajny. Ponieważ jest to Pet-g mogę go spokojnie zostawić na balkonie i używać jako doniczki. Na pierwszy ogień poprosiłem córkę o zasadzenie świątecznej rzeżuchy 🙂 Efekt tydzień po zasianiu na zdjęciu:
Skoro mamy zajączka, to brakuje jeszcze świątecznego kurczaczka. Tutaj postanowiłem zaprząc do pracy nowy Tarfuse® PLA Easy testowany 2 tygodnie wcześniej. Model możecie znaleźć pod linkiem :https://www.thingiverse.com/thing:2799922 i zawiera elementy do złożenia.
Z nowego Tarfuse® PLA easy, uruchomiłem tułów, gdzie wystarczyła niższa temperatura 205 stopni i jednocześnie szybki czas pracy 120 mm/s. Reszta kurczaczka, czyli nogi, dziób i oczy zrobiłem z PLA NW9 na 215 stopni i standardowej prędkości. Kolory prezentują się znakomicie, zaś składane części pasują idealnie.
Muszę przyznać, że kurczaczek wygląda bardzo dobrze.
Na sam koniec gwóźdź programu czyli pisanki. Wiadomo, że Święta Wielkanocne bez pisanek nie istnieją. Jaja wielkanocne ozdabia się na przeróżne kolory i właśnie z ta myślą postanowiłem wykorzystać paletę kolorystyczną Tarfuse®. Skorzystałem z tych modeli: https://www.thingiverse.com/thing:3566480.
Projekt zawiera kilka wariantów pisanek i aż trudno się zdecydować od której zacząć. Do sporządzania wybrałem Tarfuse® PLA NW9 w różnych kolorach, oraz drukarki: Biqu B1, Ender 5 oraz Sanapmaker A250. Temperatura 215/50 i reszta klasycznych ustawień dla PLA.
Dodatkowo postanowiłem pomieszać kolory i zrobić kilka mniejszych wersji pisanek. Przy odpowiedniej zabawie pauzą w g-code możemy podmieniać materiał i nadawać jajkom fajne kolorowe wzory.
W przyszłym tygodniu zajmiemy się drukowaniem komponentów dla drukarek na filamencie Tarfuse® ASA