1 kg filamentu PLA: Na jak długo wystarcza?

1 kg filamentu PLA: Na jak długo wystarcza?

Wiedza o tym, na jak długo wystarczy jedna szpula filamentu, może być bardzo ważna. Kontrolowanie ilości zużytego filamentu na szpuli może pomóc uniknąć jego wyczerpania w trakcie drukowania, przygotować się na długi czas transportu materiału i dokładniej zaplanować następny zakup filamentu. Miło jest to wiedzieć!

W tym artykule sprawdzimy, na jak długo może Ci służyć szpula filamentu . A zatem, bez dalszych ceregieli, zaczynajmy!

Dokonywanie szacunków

Określenie, tego na jak długo wystarczy szpula filamentu, zależy od wielu zmiennych. Tak naprawdę zależy to od Ciebie. Jak często drukujesz? Co drukujesz? Czy drukujesz wytrzymałe, mechaniczne części, czy też czysto estetyczne?

Z tych danych można oszacować cykl życia szpuli na wiele różnych sposobów. Na przykład, można utworzyć arkusz kalkulacyjny, który będzie wyliczał średnie zużycie filamentu na dzień (lub tydzień, miesiąc, rok, itp.), uwzględni niestandardowe ustawienia slicera, odnotuje gęstość materiału i uwzględni wydajność każdej używanej maszyny.

Jeśli jednak potrzebujesz jedynie przybliżonych danych szacunkowych lub kilku zasad postępowania, ten artykuł jest dla Ciebie.

Założenia

Stosując tę metodę musimy przyjąć następujące założenia:

 • Jedna szpula PLA: Oczywiście szpula materiału starcza na dłużej, jeśli używasz i zmieniasz wiele kolorów lub materiałów. Dlatego w naszych szacunkach zakładamy, że używasz tylko jednej szpuli PLA. Aby dostosować je dla wielu, musisz je pomnożyć.
 • Jedna drukarka 3D: Wynika to poniekąd z poprzedniego założenia, ale jeśli chciałbyś dostosować szacunki dla wielu szpul, musiałbyś również wziąć pod uwagę, z ilu maszyn korzystasz jednocześnie.
 • Domyślne profile programu Cura: Każdy producent ma swoje własne profile drukowania. Aby wyeliminować rozbieżności w tym zakresie, nasze szacunki są oparte na domyślnych ustawieniach programu Cura dla PLA.
 • Dokładnie 1 kg materiału: Chociaż wiele szpul jest sprzedawanych jako zawierające 1 kg materiału, niektóre mają go nieco więcej lub nieco mniej. Aby zachować prostotę, przyjmiemy, że nasza szpula ma dokładnie taką samą pojemność.

Następnie, aby lepiej przedstawić nasze szacunki, posłużymy się kilkoma reprezentatywnymi wydrukami, w tym znanymi w społeczności 3DBenchy, Baby Groot i Self-Watering Plantter. Korzystając z domyślnych ustawień programu Cura dla PLA, możemy również użyć tych projektów do określenia średniej ilości gramów drukowanych na godzinę:

 • 3DBenchy, lub po prostu Benchy, jest testem dla drukarki 3d i punktem odniesienia dla entuzjastów druku 3D na całym świecie. Benchy drukuje przez 2,5 godziny i zużywa około 15 g materiału.
 • Baby Groot to popularny wydruk jako dekoracja lub zabawka. Potrzebuje około 14 godzin i 115 g filamentu.
 • Self-Watering Plantter to użyteczny projekt, którego czas drukowania wynosi 21 godzin, a zużywa się na niego 175 g filamentu.

Na podstawie tych przykładów można stwierdzić, że użytkowni drukarki zużywa średnio około 8 g filamentu na godzinę. Mając te założenia i szacunki za sobą, zacznijmy działać.

Zwykłe drukowanie

Zbadajmy najpierw, jak długo wystarcza szpula filamentu PLA dla zwykłego drukarza. Zwykli drukarze to na przykład majsterkowicze (zainteresowani czymś więcej niż tylko drukiem 3D), nauczyciele tworzący rekwizyty do zajęć, rodzice robiący okazjonalne prezenty i tak dalej.

Wniosek jest taki, że jeśli drukujesz tylko od czasu do czasu, prawdopodobnie zaliczasz się do tej kategorii. Aby wyrazić to w liczbach, powiedzmy, że drukujesz mniej więcej równowartość dwóch Baby Grootów miesięcznie (lub 3-4 Benchy tygodniowo). Aby uwzględnić pewną zmienność, załóżmy, że drukujesz od 5 do 9 godzin tygodniowo (lub od 20 do 36 godzin miesięcznie).

W tych warunkach można oczekiwać zużycia na poziomie około 40-70 g tygodniowo. Tak więc 1-kilogramowa szpula PLA powinna wystarczyć na około 14-25 tygodni, czyli na 4-6 miesięcy! Zwracaj uwagę na koszty wysyłki i pamiętaj, aby zamawiać filament w taki sposób, aby dotarł do Ciebie po około 4 miesiącach od ostatniego zakupu szpuli.

 • Czas poświęcony na drukowanie w ciągu tygodnia: 5-9 godzin
 • Ilość materiału zużywanego tygodniowo: 40-70 g
 • Czas użytkowania szpuli: 14-25 tygodni, 4-6 miesięcy

Częste drukowanie

Entuzjaści druku 3D i twórcy, którzy wykorzystują druk 3D w większości swoich projektów, są grupą którą nazwiemy częstymi drukarzami. Są to ludzie, którzy prawie na pewno mają (przynajmniej) jedną drukarkę w domu i niekończącą się listę rzeczy do wydrukowania, od popkulturowych statuetek na biurko po poręczne gadżety domowe.

Wyobrażamy sobie, że osoba należąca do tej kategorii drukuje równowartość jednego samonawadniającej się doniczki tygodniowo (lub 10-14 Benchy w tym samym okresie). Powiedzmy, że jest to od 17 do 25 godzin tygodniowo lub od 70 do 100 miesięcznie. Zasadniczo drukujesz coś dużego każdego tygodnia lub kilka małych rzeczy każdego dnia.

Przy takim tempie pracy drukarki zużywają około 135-200 g materiału tygodniowo. Jeśli więc często drukujesz, spodziewaj się, że zużyjesz szpulę PLA w ciągu 5 do 7 tygodni, czyli jednego lub dwóch miesięcy. Jeśli używasz jednej szpuli na raz, przygotuj się na konieczność zamawiania materiału co drugi miesiąc. Dobrym pomysłem jest posiadanie w zapasie dwóch lub więcej dodatkowych szpul.

 • Czas poświęcony na drukowanie w ciągu tygodnia: 17-25 godzin
 • Ilość materiału zużywanego tygodniowo: 135-200 g
 • Czas użytkowania szpuli: 5-7 tygodni

Bardzo częste drukowanie

Osoby prowadzące gospodarstwa lub firmy zajmujące się drukiem 3D, a nawet niektórzy YouTuberzy zajmujący się drukiem 3D są drukarzami pracującymi intensywnie. Oznacza to, że ludzie ci drukują non-stop lub prawie non-stop, od 40 godzin tygodniowo (pełny tydzień pracy) do 24/7.

Jest to najszerszy zakres w tym artykule, a jeśli drukujesz w takim tempie, prawdopodobnie jesteś przyzwyczajony do szybkiego zużywania filamentu. Jeśli drukujesz intensywnie, będziesz potrzebował dużej ilości filamentu w zapasie.

Aby nie było zbyt łatwo, ktoś w tym przedziale drukuje do 12 Baby Groot, 8 Self-Watering Plantters lub 67 Benchy tygodniowo! Niemniej jednak, biorąc pod uwagę zakres od 40 do 168 (24/7) godzin tygodniowo, możemy powiedzieć, że drukarka o dużej mocy zużywa od 320 do 1345 g filamentu tygodniowo (lub od 45 do 190 g dziennie).

Przy tych ilościach jedna szpula wystarcza na 5 do 22 dni, czyli mniej więcej na 1 do 3 tygodni. Jeśli planujesz zamawiać filament raz w miesiącu, postaraj się mieć w zapasie cztery lub więcej szpul.

 • Czas poświęcony na drukowanie w ciągu tygodnia: 40-168 godzin
 • Ilość materiału zużywanego tygodniowo: 320-1,345 g
 • Czas użytkowania szpuli: 5-22 dni, 1-3 tygodnie

Pozostałe zmienne

Staraliśmy się udzielić wiarygodnej odpowiedzi na pytanie, jak długo wystarcza jedna szpula filamentu. Ale tak naprawdę odpowiedź brzmi: to zależy! Specyfika każdego producenta jest inna, ale z pewnością możesz użyć metody opisanej powyżej, aby oszacować na jak długo wystarczy Ci materiału.

Możesz także prowadzić rejestr lub arkusz kalkulacyjny wydruków, aby dokładnie wiedzieć, ile materiału już przedrukowałeś.

Jeśli chcesz maksymalnie oszczędzać materiał, rozważ zmniejszenie liczby ścian, zmniejszenie ilości wypełnienia oraz wyeliminowanie potrzeby drukowania konstrukcji adhezyjnych.

Żródło: https://all3dp.com