Jaki wpływ będzie miał druk 3D na branżę zegarków? To ważne pytanie. Wiele osób spekuluje na temat zagrożeń związanych ze smartwatchami, ale być może największe zakłócenia przyniesie możliwość lokalnej produkcji mechanizmów zegarkowych i części obudowy na maszynie stacjonarnej.
Oczywiście, drukarki klasy konsumenckiej nie są gotowe do produkcji luksusowych zegarków mechanicznych z precyzyjnie wykonanym mechanizmem tourbillon. Ale co z udostępnieniem narzędzi do prototypowania nowych zegarków i mechanizmów szerszej publiczności? To już się dzieje.
Przykładem jest horolog i informatyk Nicholas Manousos, który zbudował działający tourbillon z termoplastycznego tworzywa drukowanego w 3D. Wykonany z filamentu PLA i łożysk kulkowych deskorolki, jest przykuwającym uwagę dziełem inżynierii. Nazywa się Tourbillon 1000% i jest o tysiąc procent fajniejszy niż statuetka Spider-Mana, którą masz na biurku.
Jak działa Tourbillon 1000%?
Stara, niezawodna Wikipedia mówi nam, że mechanizm tourbillon został wynaleziony przez francusko-szwajcarskiego zegarmistrza Abrahama-Louisa Bregueta w 1795 r. i opatentowany w 1801 r. Przeciwdziała on efektom grawitacji poprzez zamknięcie koła balansowego i mechanizmu wychwytowego w obracającej się klatce. Mechanizm ten przeciwdziała skutkom grawitacji poprzez zamknięcie koła balansowego i mechanizmu ucieczki w obracającej się klatce i jest często spotykany w wysokiej klasy zegarkach mechanicznych.
Wersja drukowana w 3D jest w rzeczywistości modelem mechanizmu tourbillonu w skali 1000%, zaprojektowanym przez Manousosa w oprogramowaniu CAD, stąd nazwa. Co więcej, Tourbillon 1000% to tylko współosiowy mechanizm wychwytowy, a nie cały mechanizm zegarka (ale istnieją plany zbudowania kompletnej wersji w przyszłości).
Wynikiem trzyletniej pracy jest Tourbillon 1000%, którego nie należy mylić z praktycznym czasomierzem. Codzienne zużycie plastiku szybko pogorszy jego działanie. Zamiast tego, celem tego modelu jest edukacyjny dowód słuszności koncepcji.
Na tym jednak nie koniec udoskonaleń. Ostatnio Manousos pracował nad odmianą Tourbillonu 500%, zbudowaną przy użyciu drukarki 3D firmy Formlabs. Jest to znaczący krok naprzód; po pierwsze przejście z metod produkcji FDM na SLA, które są bardziej wytrzymałe i precyzyjne, a następnie zmniejszenie działającego ruchu do połowy jego rozmiarów. Jeśli Manousos będzie kontynuował pracę w tym tempie, to drukowany w 3D tourbillon wielkości zegarka naręcznego pojawi się już w… 2024 roku?
Tymczasem Tourbillon 1000% jest obecnie dostępny w limitowanej serii, a każdy egzemplarz jest wykonywany na zamówienie. Ceny są dostępne na życzenie u Manousosa.
Żródło: https://all3dp.com