Chirurg plastyczny wykorzystuje skanowanie i drukowanie 3D, aby pokazać klientom ich przyszłą twarz

Chirurg plastyczny wykorzystuje skanowanie i drukowanie 3D, aby pokazać klientom ich przyszłą twarz

Chirurg plastyczny z Turcji wykorzystuje skanowanie i druk 3D do tworzenia kolorowych masek, aby pokazać pacjentom, jak będą wyglądać po operacji.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad operacją plastyczną? Jedną z obaw pacjentów jest to, że nie mogą być pewni, jak będą wyglądać po zakończeniu zabiegu. Jednak dr Yakup Avşar, chirurg plastyczny z Turcji, stosuje ciekawą metodę, aby przezwyciężyć ten strach.

Pacjenci doktora Avşara są skanowani w 3D i drukowani. Wydruk pokazuje jednak pacjentowi przybliżony wygląd twarzy po operacji. W tym celu dr Avşar wykorzystuje skanery Artec3D, a następnie za pomocą oprogramowania tworzy model 3D, który pacjent może obejrzeć.

Co ciekawe, zanim technologia druku 3D stała się dostępna, dr Avşar tworzył te modele ręcznie. Oczywiście technologia ta pozwala jej teraz zaoszczędzić wiele czasu i umożliwia pacjentom otrzymanie masek zarówno w kolorze, jak i z teksturą, co zapewnia lepszy przegląd sytuacji. Dr Avşar powiedziała Digital Engineering:

„To jest to, czego chcą pacjenci. Wcześniej nie mogliśmy pokazać pacjentom, jak dokładnie będzie wyglądała ich twarz po operacji. Możliwość zobaczenia i poczucia realistycznej, trójwymiarowej maski twarzy daje pacjentom znacznie lepsze zrozumienie wyników operacji, jakich mogą się spodziewać. Ta technologia ma ogromne znaczenie dla pacjentów w codziennej praktyce.”

Twoja ulubiona twarz odzwierciedlona w masce wydrukowanej w 3D

Po obejrzeniu demonstracji możliwości skanowania i drukowania 3D, dr Avşar szybko zaczął kupować i eksperymentować z tą technologią na własną rękę. Obecnie korzysta z urządzenia do skanowania obiektów 3D, Artec Eva.

Rozpoczeła od drukowania 3D masek przy użyciu technik proszkowych. Jednak ze względu na zapotrzebowanie na kolor, dr Avşar używa teraz drukarki 3D Mcor, aby stworzyć ostateczne kolorowe i teksturowane wydruki.

Dr Avşar wybrała druk 3D ze względu na jego stosunkowo niski koszt, szybki czas realizacji oraz (prawie) neutralny wpływ na planetę. Wyjaśnia on: „Zawsze wolimy używać przyjaznych dla środowiska, stabilnych i ekonomicznych drukarek 3D”.

W rzeczywistości chirurg plastyczny tworzy obecnie około 20 masek miesięcznie dla zainteresowanych pacjentów. Bez konieczności ręcznego wykonywania masek, to mnóstwo czasu, który można przeznaczyć na przygotowanie się do operacji.

Kto wie, może pewnego dnia maski drukowane w 3D będą tak przekonujące, że pacjenci nie będą musieli poddawać się bolesnym operacjom.

Żródło: https://all3dp.com