Pomysły na modelowanie 3D: czyli kilka podpowiedzi dla początkujących

Pomysły na modelowanie 3D: czyli kilka podpowiedzi dla początkujących

Modelowanie 3D, to obecnie jedna z najbardziej potrzebnych umiejętności. Niektórzy uważają to nawet za nową formę sztuki i nie są w błędzie. Projektowanie 3D można znaleźć w różnych branżach, w tym w rozrywce, architekturze, produkcji biżuterii i produkcji fabrycznej.

Opanowanie technik modelowania 3D może być przyjemne i satysfakcjonujące, ale podróż jest często długa i trudna. Dlatego zebraliśmy kilka cennych wskazówek i pomysłów na modele 3D, które pomogą początkującym rozwijać ich umiejętności.

Określ swoje cele

(Źródło: InspirationTuts )

W modelowaniu 3D można obrać różne ścieżki. Jeśli dopiero zaczynasz lub planujesz to zrobić wkrótce, powinieneś zdecydować, jaki rodzaj pracy chcesz wykonać.

Istnieją dwa główne typy modelowania 3D: bardziej funkcjonalne i techniczne, zwykle związane z rozwojem architektonicznym i inżynieryjnym oraz bardziej artystyczne, ściśle związane z animacją postaci, grami itp.

Sposób, w jaki te dwie techniki modelowania rozgałęziają się, jest istotny. Mają różne krzywe uczenia się, a także wymagany sprzęt i oprogramowanie, jak zobaczymy dalej.

Pierwsze kroki

Wybór odpowiedniego oprogramowania do modelowania 3D to dopiero pierwszy krok (Źródło: Addonix Technologies )

Jedną z pierwszych rzeczy do rozważenia jest oprogramowanie. Przekonasz się, że istnieje wiele narzędzi programowych do modelowania 3D, ale jako początkujący powinieneś skupić się na kilku kluczowych aspektach.

Przede wszystkim oprogramowanie musi obsługiwać rodzaj modelowania, którego chcesz się uczyć. W przypadku technicznego modelowania 3D jest to zwykle oprogramowanie CAD lub podobne oprogramowanie oparte na wymiarach.

Bardziej artystyczne techniki modelowania 3D wymagają bardziej płynnego przepływu pracy, zwykle w postaci oprogramowania do rzeźbienia 3D. Powierzchnie są ,,wypychane i ciągnięte”, aby ukształtować obiekt w sposób podobny do rzeźbienia w glinie.

Jako początkujący możesz zacząć od prostszych i bardziej przyjaznych narzędzi, zamiast od razu korzystać z profesjonalnego oprogramowania. Dostępnych jest wiele darmowych opcji, zarówno do CAD, jak i do rzeźbienia, zwykle ze świetnym wsparciem zarówno ze źródeł oficjalnych, jak i społecznościowych.

To jest w zasadzie to, czego potrzebujesz w oprogramowaniu do modelowania 3D, gdy jesteś początkującym: opcji przyjaznej dla użytkownika, taniej i ze wsparciem online.

Opcje oprogramowania

Istnieje wiele wspaniałych wyborów oprogramowania do modelowania 3D dla początkujących (źródło: Pablander via ZBrushCentral )

Jeśli jesteś zupełnie nowy w środowisku CAD 3D, wypróbuj narzędzie internetowe Tinkercad. Jest bezpłatne i przyjazne dla początkujących. SketchUp Free jest również oparty na przeglądarce i łatwy do nauczenia, ale ma bardziej złożone narzędzia i funkcje, a w razie potrzeby dostępna jest płatna wersja Pro z większą liczbą opcji.

Oprogramowanie do rzeźbienia 3D naturalnie wymaga trochę więcej wysiłku, aby nauczyć się jego obsługi, ale możesz zacząć od Meshmixer lub ZBrushCoreMini. Oba narzędzia są świetne, aby ułatwić Ci proces rzeźbienia i można je całkowicie bezpłatnie pobrać.

Twój pierwszy model

Zainwestuj czas w oglądanie samouczków, są tego warte! (Źródło: Aaron Czarnecki via YouTube )

Kiedy już zdecydujesz się na konkretne oprogramowanie, zacznij od samouczków, aby lepiej zapoznać się z interfejsem użytkownika i nauczyć się nawigacji w środowisku 3D.

Nie można przecenić znaczenia samouczków na początku. Tylko poprzez powtarzanie będziesz w stanie przyswoić sobie funkcje projektowe i narzędzia wymagane do samodzielnego tworzenia modeli. Praktyka czyni mistrza.

Tworzenie podstawowych kształtów, takich jak sześciany, kule i piramidy, to świetny sposób na rozpoczęcie sesji edukacyjnej. Baw się tymi kształtami, przesuwaj i łącz je. Cierpliwość jest tutaj kluczowa, ucz się spokojnie i we własnym tempie.

Wybraliśmy kilka pomysłów na modele 3D odpowiednie dla początkujących, jeśli czujesz się na tyle pewnie, aby zacząć tworzyć coś całkowicie samodzielnie. Są to w większości przedmioty codziennego użytku, które można wykonać za pomocą kombinacji podstawowych kształtów (i pewnej kreatywności) i które nie wymagają żadnej zaawansowanej techniki modelowania. Staraj się nie martwić zbytnio w tym momencie i ciesz się procesem – w końcu dopiero zaczynasz.

Wazony i doniczki

Doniczki różnią się kształtem, ale w zasadzie są dość proste (źródło: EgorMi via CGTrader )

Wazony i doniczki to doskonałe modele na początek. Zasadniczo są one dość proste: to rodzaj pustego pojemnika, który można w rzeczywistości wykonać w wielu różnych formach i kształtach.

Sprawdź tryb wazy, a jeśli masz ochotę dodać je do wystroju swego wnętrza, zapoznaj się z gotowymi plikami 3D, które będziesz mógł wydrukować na swojej drukarce 3D.

Kubek do kawy

Kubki do kawy są wystarczająco proste do modelowania 3D i mogą być zabawne w dostosowywaniu (Źródło: 3D Models World )

Podobnie jak wazony, kubki do kawy (lub herbaty) mają różne kształty i rozmiary. Zwykle są cylindryczne w swojej najprostszej postaci, a następnie można dodać szczegóły, takie jak uchwyt, a nawet sam płyn.

Możesz wypróbować kilka różnych kształtów, na przykład kwadratowy lub zaokrąglony. Wygięte kubki są jeszcze większym wyzwaniem.

Pionek szachowy

(Źródło: 3angulator3000 via CGTrader )

Pionek jest prawdopodobnie najbardziej podstawową figurą szachową ze wszystkich. Jednak połączenie sferycznej góry i zaokrąglonej podstawy może stanowić wyzwanie w porównaniu z poprzednimi modelami.

Zacznij od stworzenia bardzo prostego kształtu pionka, a następnie dodaj do niego okrągłe lub ostre krawędzie. Możesz spróbować modelować również inne figury szachowe, na przykład gońca.

Komponenty mechaniczne

Proste części mechaniczne, to świetne modele ćwiczeń dla CAD (źródło: StudyCADCAM )

Ten pomysł jest szczególnie odpowiedni dla osób uczących się CAD. Proste komponenty mechaniczne, to świetny sposób na ćwiczenie szkicowania, a także zrozumienie rysunków technicznych i rzutowania prostokątnego.

Takie ćwiczenia można znaleźć za darmo, od podstawowych nawiasów po bardziej skomplikowane części. Spróbuj poznać inne funkcje 3D, takie jak wyciągnięcie złożone, aby stworzyć bardziej organiczne komponenty.

Narzędzia ręczne

Narzędzia do modelowania zwykle oferują wiele form do ćwiczenia (Źródło: dil_afroze via Free3D )

Narzędzia ręczne, takie jak młotki i śrubokręty, to dobry sposób na urozmaicenie nauki modelowania 3D. Jak zawsze, skup się na tym, jak można połączyć różne podstawowe kształty, aby stworzyć całość.

Dla entuzjastów CAD, koniecznie zapoznaj się z samouczkiem Tinkercad, jak zaprojektować klucz od podstaw.

Roboty

Projektowanie prostych robotów rozwinie Twoją kreatywność (Źródło: Stephen Brown 243 via Tinkercad )

Na początku może wydawać się to trudne, ale proste roboty są dość łatwe do stworzenia. Wypróbuj podstawowe kształty, takie jak sześciany, cylindry i kule, jako głowy, tułów i nogi. Następnie wystarczy je połączyć i dodać szczegóły.

Ponieważ roboty to abstrakcyjne twory, możesz szaleć z kształtami i szczegółami.

Proste meble

Puść wodze fantazji i zaprojektuj meble swoich marzeń (Źródło: lynn11 via CGTrader )

Projektowanie mebli, takich jak  krzesłastoły i kanapy, może być całkiem zabawne. Możesz ćwiczyć tworzenie oddzielnych części indywidualnie i łączenie ich razem, tak jak w prawdziwej obróbce drewna.

Bohaterowie kreskówek

Postacie z kreskówek są zarówno zabawne, jak i wymagające dla początkujących (źródło: MarcosGrijalva via Dribbble )

Modelowanie postaci z kreskówek jest podobne do tworzenia robotów w sensie abstrakcji, ale wymaga to dodatkowej uwagi, jeśli chodzi o mimikę twarzy. Organiczne kształty i krzywe są jednak znacznie łatwiejsze do stworzenia w oprogramowaniu do rzeźbienia 3D.

To zdecydowanie największe wyzwanie, więc możesz zacząć od prostych postaci i przejść do bardziej skomplikowanych projektów.

Jeśli od pracy z programem do projektowania 3D, zechcesz przejść do drukowania 3D, możesz skorzystać z usługi druku 3D lub rozważyć zakup drukarki 3D, aby tworzyć figurki ulubionych postaci, a nawet pełnowymiarowe meble

Licencja: Tekst „3D Modeling Ideas: What Should You Model as a Beginner?” autorstwa All3DP jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0.

Źródło: All3DP