W Lubelskim oddziale SEB-COMP, rozpoczęły się prace nad drukiem przyłbic dla lubelskich szpitali.

W Lubelskim oddziale SEB-COMP, rozpoczęły się prace nad drukiem przyłbic dla lubelskich szpitali.

Na forach społecznościowych, obserwujemy coś, co można nazwać ,,pospolitym ruszeniem" i jest to z pewnością budująca myśl, że w chwili gdy sytuacja tego wymaga, chcemy i potrafimy się zjednoczyć, aby stanąć na wspólnej linii obrony, wobec pandemii koronawirusa.

Do działań, przyłączamy się również i my: do pracy zostały zaangażowane nasze wszystkie drukarki 3D, ale to ciągle mało. Szukamy osób posiadających drukarki 3D, które mogą drukować z PET, PET-G, ABS i PLA niezależnie od tego czy jesteś użytkownikiem drukarki profesjonalnej, czy też hobbistycznej, jak np. Creality Ender 3. Każdego, kto może pomóc, prosimy o kontakt mailowy: kkalita@seb-comp.pl  

Zdjęcie własne: wydruk 3D przyłbicy, drukarka HBOT 3D F300

Jeśli nie masz drukarki 3D, możesz też pomóc w inny sposób: potrzebny jest kontakt do lubelskich agencji reklamowych, które mogłyby zrobić przezroczyste osłony  z PET lub PET-G, osłony potrzebne są do elementów przyłbic drukowanych w 3D dla szpitali.  Grubość osłony 0,5 mm, posiadamy plik do cięcia na ploterze.

Zdjęcie własne: wydruk 3D przyłbicy, drukarka BCN3D Sigmax R19

W całym działaniu i chęci pomocy, ważna jest dobra organizacja, która pozwoli na to, aby efekty Waszego zaangażowania, trafiły do właściwych punktów. 

Czekamy na informacje o szpitalach i innych placówkach, które potrzebują przyłbic. Od wczoraj, przyjęliśmy już wiele zgłoszeń, a mamy świadomość tego, że potrzebujących może być o wiele więcej. 

Zdjęcie własne: wydruk 3D przyłbicy, drukarka CreatBot DX

Jeżeli potrzebna jest pomoc w innych województwach, również służymy wsparciem, przekierowując do koordynatora danego województwa.

Zdjęcie własne: wydruk 3D przyłbicy, drukarki Creality Ender 3

Poniżej instrukcja oraz wskazówki,jak drukować przyłbice dla personelu medycznego (pobrane ze strony: https://majsterkowo.pl/jak-drukowac-przylbice/?fbclid=IwAR2QDBgpWXPFiu7XVY-u73z11NXqTA9ynmESmny9x5hekfHaHAYs9YbFTyo ): 

Projekt przyłbicy

Produkcję opieramy o projekt Josefa Prusy: https://www.prusaprinters.org/prints/25857-protective-face-shield-rc1

Kopia wersji RC2 na wypadek niedostępności strony Prusy: https://www.dropbox.com/s/x2d40sc8bxqgbr5/przylbica-rc2.zip?dl=0

Jest to projekt pozytywnie zaopiniowany przez czeskie ministerstwo zdrowia i jest tam produkowany na masową skalę.

Jak drukować przyłbice dla personelu medycznego?

Są dostępne dwie wersje projektu – RC1 oraz RC2. Wersja pierwsza jest szybsza w druku, ale z kolei wersja RC2 jest wygodniejsza dla personelu przy dłuższym noszeniu, dlatego obecnie drukujemy tylko wersję RC2.

Od lekarzy i ratowników dostajemy bardzo pozytywny feedback. Niejednokrotnie słyszeliśmy, że te przyłbice są dużo lepsze od tych, które standardowo kupują szpitale dla personelu.

Dostaliśmy też kilka uwag, że przyłbice mogłyby mieć szersze i mocniej wywinięte na boki szybki, żeby chronić twarz także od boku. Przekazaliśmy te uwagi do Prusy, więc być może niedługo pojawi się wersja RC3.

Druk elementów przyłbic

Przyłbice należy drukować z filamentów PET / Easy PET, ponieważ wydruki z PET są łatwe w dezynfekcji. Wydruki muszą być też sprężyste, ponieważ przy zakładaniu szybek trzeba je dosyć mocno naprężyć.

Jeżeli chodzi o parametry:
– 3 obrysy
– 30% wypełnienia
– warstwa 0.3 (chociaż nie ma to większego znaczenia i spokojnie można dać wyższą warstwę przy szerszej dyszy)

Blendy / szybki do przyłbic

Blendy należy wycinać z folii PET o grubości 0.5 lub 0.6 mm. Najlepiej jest je wycinać na ploterze laserowym.

Bardzo pomocne w wycinaniu mogą być lokalne agencje reklamowe, które chętnie włączają się do takich akcji.

Gumka

Do przyłbic trzeba kupić tak zwaną “gumę ciążową” z dziurkami na guziki.

Jak drukować przyłbice dla personelu medycznego?

Dostaniecie taką w każdej pasmanterii w cenie około ~1,20 zł/metr, co wystarczy na trzy przyłbice.

Montaż przyłbic

Samo składanie przyłbic jest banalnie proste i każdy sobie z tym poradzi bez najmniejszego problemu:

Atesty, certyfikaty, sterylność

Często pytacie o atesty, certyfikaty i sterylność. Pozwolę sobie zacytować kilka wypowiedzi zielonogórskich lekarzy, których pytaliśmy czy mogą przyjąć takie niecertyfikowane przyłbice:

Mamy w d…. atesty. My się tutaj boimy się o własne życie.

Sprzęt ochrony osobistej nie musi być jałowy – nawet nie jest to zazwyczaj możliwe. Ważne że blokuje możliwość ekspozycji przez rozpylenie aerozolu materiału zakaźnego. Po tym można zdezynfekować sprzęt i użyć ponownie jeśli jest taka potrzeba. A na pewno będzie… Zmniejszyłeś właśnie możliwość zachorowania wśród medyków!

Pamiętajcie, że lekarze nie są idiotami. Żaden lekarz nie pójdzie w takiej “domowej” przyłbicy operować pacjenta. Sami najlepiej wiedzą w jakiej sytuacji mogą takiej przyłbicy użyć (np. podczas zwykłej rozmowy z pacjentem), a w jakiej nie. Nie bądźmy mądrzejsi od lekarzy – oni wiedzą co robią!

Niemniej, we wszystkich postach staramy się jasno komunikować:

PS! Jeszcze jedno ważne info dla służb i oddziałów, do których trafią te przyłbice.

Pamiętajcie, że one nie mają absolutnie żadnych atestów medycznych (i w ogóle żadnych). Jest to domowa produkcja, w której nie jesteśmy w stanie zapewnić jakiejkolwiek sterylności. Staramy się wszystko składać i pakować do worków strunowych w rękawiczkach, ale wiecie – nadal to jest produkcja domowa, gdzie w pokoju obok śpi pies.

Traktujcie przyłbice jako dodatkową warstwę ochronną w czasie rozmowy z ludźmi/pacjentami, a nie jak certyfikowaną przyłbicę wykonaną z atestowanych materiałów.

Profilaktycznie przetrzyjcie też maski czymś dezynfekującym przed założeniem ich na głowę.

Czułem się w obowiązku o tym przypomnieć.

Na blogu Prusa, możemy znaleźć dodatkowe wskazówki:

  • Plastik drukuje się do wysokiej temperatury podczas drukowania, sterylizując drukowaną część, nie pozwól, aby część leżała na platformie przez wiele godzin, gdzie może zostać ponownie zanieczyszczona.
  • Noś świeżą parę rękawiczek i maskę chirurgiczną przed usunięciem wydruków i włóż je bezpośrednio do nowej zamykanej torby.
  • W farmie drukarek Prusa, powietrze jest wymieniane całkowicie co 2 minuty i jest filtrowane, co znacznie pomaga zredukować wszystko, co szkodliwe w powietrzu.
  • Podczas laserowego wycinania przezroczystych osłon, pozostaw folie ochronne, aby można je było usunąć przed montażem i użyciem. To znacznie zmniejsza wszelkie możliwe zanieczyszczenia.
  • Zapakuj również całą partię, którą twój laser może wykonać na raz. Nasz laser może wykonać 40 sztuk za jednym razem, więc po otwarciu lasera zbieramy je wszystkie naraz – ponownie w świeżych rękawiczkach w masce chirurgicznej. Natychmiast wkładamy je do zamykanej torby. Jeśli twój laser może produkować tylko jedną osłonę na raz, upewnij się, że nosisz świeże rękawice do każdej produkowanej części.
  • Podczas przecinania gumy, zakładamy również rękawiczki i maski chirurgiczne. Nie rozpakowuj więcej, niż potrzebujesz do pracy, zmniejszenie ekspozycji na powietrze zmniejszy zanieczyszczenie.

Jeśli chciałbyś się przyłączyć do akcji drukowania lub pomóc w inny sposób, pozostańmy w kontakcie: 735001102 kkalita@seb-comp.pl  

Pamiętaj, że możesz też zgłaszać zapotrzebowanie na przyłbice, dla szpitali i innych placówek, z województwa lubelskiego.

Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem, dotyczącym akcji: https://spottedlublin.pl/drukuja-na-drukarkach-3d-przylbice-dla-szpitali-walczacych-z-koronawirusem-w-naszym-regionie/#content

 

Źródła: https://majsterkowo.pl/ https://blog.prusaprinters.org/