W tym tygodniu kontynuujemy opis drukowania na materiałach technicznych i specjalnych od Grupy Azoty. Tym razem na celownik obraliśmy Tarfuse® PA HS JET BLACK BK9005. Materiał wytwarzany jest z wysokiej jakości poliamidu 6 i charakteryzuje się dobrą przyczepnością międzywarstwową, co z kolei wpływa na elastyczność i wytrzymałość. Model, który użyliśmy do testów jest dostępny na: https://www.thingiverse.com/thing:4706117.
To kolejny element dla naszego klienta przydatny w pracy stolarskiej. Potrzebą naszego klienta była osłona sprzętu tnącego podczas jego pracy. Model to deflektor/osłonka przewodów piły stolarskiej. Przy cięciu płyt lub sklejek kabel często ociera się o koniec szyny prowadzącej
i powoduje jego niszczenie. Wydrukowany model ma temu zapobiegać.
Wydrukowaniem tego zlecenia zajął się nasz kolega Jakub. Do wytworzenia modelu użył swojej drukarki RatRig V-Core3 ze średnicą dyszy 0,6mm i warstwie 0,2mm. Kuba ustawił temperaturę stołu na 100 stopni, oraz użył specjalnej podkładki do PA. W przypadku drukowania
z tego materiału musimy mieć na 100% pewną adhezję na polu roboczym, więc użycie dobrego laminatu jest jak najbardziej wskazane. Temperaturę na dyszy Kuba ustawił na 270 stopni, przy czym na pierwszej warstwie podniósł do 280. Prędkości wprowadził standardową na 60mm/s i 20% chłodzenia na mostach.
Wydruk udał się, chociaż w trakcie wystąpiło nitkowanie, więc Kuba podniósł temperaturę na 275 stopni i wydaje się to być optymalna zmiana dla jego drukarki.
Wydrukowany model możemy połączyć z tradycyjną śrubą stożkowa M4, zaś nakrętkę umieścić w bloczku mocującym w rowku szyny. Wszystko pasuje do siebie idealnie, jest mocne i spełnia swoje zadanie. Poniżej zdjęcia zamontowanego zestawu.
Do pełnego wyposażenia stolarskiego warto dodać jeszcze jeden model
Jest to swego rodzaju stoper, który zapobiega popchnięciu piły zbyt daleko, co z pewnością ułatwi pracę. Model Kuba drukował również na tym samym materiale Tarfuse® PA i użył identycznych, sprawdzonych wcześniej parametrów. Tym razem jednak zastosował Raft, by sprawdzić jak zachowa się materiał na szerszej powierzchni.
Dokładnie jak w poprzednim modelu wszystko wyszło bardzo dobrze. Obiekt łączy się z tradycyjnymi śrubami M6, z nakrętką w pokrętełku. Poniżej zdjęcia z zainstalowanego wydruku.
Na koniec jeszcze jedno zlecenie od klienta, któremu uszkodziła się suszarka ubraniowa w łazience. To klasyczny przykład jak druk 3D pomaga wykonać elementy zamienne, które z dużym prawdopodobieństwem są nie do dokupienia. Jedynym zmartwieniem jest kwestia pozyskania modelu. Tym razem należało go wykonać od podstaw przy użyciu programu projektowego. Zadaniem również zajął się Jakub. Kilka godzin pracy i mamy gotową część zamienną.
Kuba postanowił wydrukować ten element na Tarfuse® PLA AM, gdzie „AM” oznacza antybakteryjność. Do sporządzenia użył swojej, wspomnianej już wcześniej, drukarki na zmontowanej dyszy 0,6mm. Temperaturę druku ustawił zgodnie z zaleceniami producenta: 220 stopni nozzla i 60 na stole z podkładką PEI. Wysokość warstwy wybrał na 0,25mm, z chłodzeniem na 85%, zaś prędkość przejazdów zwiększył do 110mm/s.
Całość wyszła bardzo dobrze, a na szczególną uwagę Jakuba zasłużyły łatwo zdejmowalne podpory. Drukowanie na filamnetach Tarfuse® PLA to czysta przyjemność i oczekiwane efekty. Zdjęcia wydruku widoczne poniżej. Teraz pozostaje tylko wręczyć klientowi wydruk na testowe dopasowanie.
W przyszłym tygodniu będziemy drukowali na materiale ASA i być może uda się skończyć testy z filamentu Tarfuse POM.