Startup o nazwie Genecis chce połączyć zrównoważony rozwój w zakresie żywności i środowiska w jeden ambitny projekt druku 3D. Firma, która składa się z absolwentów Uniwersytetu Toronto Scarborough, opracowała biologiczny proces przekształcania odpadów organicznych w filamenty do druku 3D.
Według Luna Yu, założyciela i dyrektora generalnego firmy Genecis, pierwszym materiałem, który zostanie udostępniony, będzie PHA (polihydroksyalkanian). Ten biopolimer jest łączony z PLA w celu stworzenia filamentu do druku 3D, a także elastycznych opakowań i pojemników.
Oparty na odpadach organicznych materiał PHA jest nie tylko biodegradowalny, ale także twardszy i mniej kruchy niż standardowy filament PLA. Podczas gdy większość PHA jest wytwarzana z relatywnie drogich roślin, takich jak kukurydza, trzcina cukrowa i rzepak, unikalna technologia firmy umożliwia produkcję tańszego filamentu ze zmieszanych odpadów spożywczych. W rzeczywistości, tak zwany „koktajl bakterii PHA” firmy kosztuje około 40 procent mniej w porównaniu z komercyjnymi metodami produkcji.
Bliższe spojrzenie na proces produkcji filamentów Genecis oparty na odpadach
Podstawą procesu stosowanego przez startup z Kanady są „specjalne receptury bakterii”, które są w stanie automatycznie i szybko łączyć materiały. Umożliwia to produkcję substancji chemicznych i materiałów, które zazwyczaj są dość kosztowne, po przystępnej cenie.
Zespół Genecis spędził ostatnie kilka lat na zbieraniu bakterii z różnych części świata i wyizolował 200 gatunków, które nie zostały wprowadzone do żadnej istniejącej bazy danych.
„Dzięki temu możemy zacząć rozwijać naszą własną platformę biologii syntetycznej, która szybko tworzy nowe bakterie syntetyczne. Bakterie te mogą być wykorzystywane do produkcji lepszych materiałó do druku 3D, a także przeprogramowane do produkcji materiałów o wyższej wartości, wykorzystywanych w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i nanomateriałów” – powiedział niedawno Yu w wywiadzie dla Digital Trends.
Firma jest obecnie w trakcie wprowadzania granulek bioplastiku PHA na rynek komercyjny i ma nadzieję nawiązać współpracę z producentami filamentu, opakowań i innych tworzyw sztucznych. Zespół opracowuje również materiały organiczne dla przemysłu kosmetycznego oraz branży zdrowia i wellness.
Żródło: https://all3dp.com