Druk 3D zmienia sposób, w jaki projektujemy i produkujemy rzeczy tu na Ziemi, nawet budynki, w których mieszkamy. Jednak technologia ta prezentuje również przełomowy potencjał dla projektów budowlanych poza naszą małą, zieloną planetą.
Nowojorska firma architektoniczno-technologiczna AI SpaceFactory stworzyła koncepcję jednego z najbardziej fascynujących, drukowanych w 3D siedlisk marsjańskich, jakie kiedykolwiek widzieliśmy.
Podczas gdy większość koncepcji osiedli marsjańskich skupia się wokół nisko położonych kopuł i struktur zanurzonych, projekt MARS HAbitat (MARSHA) jest pionową strukturą w kształcie jaja, która została zoptymalizowana pod kątem wewnętrznego ciśnienia atmosferycznego i naprężeń strukturalnych.
Plan budowy AI SpaceFactory wykorzystuje technikę in-situ resource utilization (ISRU), która polega na zbieraniu i drukowaniu 3D z materiałów pozyskiwanych bezpośrednio z powierzchni Marsa. Dzięki zastosowaniu metody ISRU, zespół chce wyeliminować kosztowną zależność od rakiet dostarczających materiały budowlane.
Zespół pracuje nad mieszanką włókien bazaltowych – które byłyby pozyskiwane z marsjańskich skał – i materiału PLA pozyskiwanego z roślin rosnących na Marsie. Ten unikalny materiał włóknisty ma doskonałą wytrzymałość na rozciąganie i chroni przed promieniowaniem, podczas gdy nadający się do recyklingu PLA oferuje stabilność wymiarową i niską przewodność.
Projekt został nagrodzony drugą nagrodą w konkursie NASA “Centennial Challenges: 3D-Printed Habitat Challenge” i jest sponsorowany w celu dalszego rozwoju.
Projekt MARSHA: Nowa wizja osadnictwa na Marsie
Projekt architektoniczny AI SpaceFactory promuje ideę rozwoju “siedlisk skoncentrowanych na człowieku” na czerwonej planecie. Mimo, że warunki środowiskowe panujące na Marsie wymagają od projektantów innego podejścia przy tworzeniu koncepcji struktur nadających się do zamieszkania, projekt MARSHA ma na celu zintegrowanie znajomych ludzkich cech z obcą strukturą.
Na parterze struktury znajduje się garaż, który pełni funkcję interfejsu z systemami zewnętrznymi i działaniami eksploracyjnymi, a także pomocnicze “mokre laboratorium”. Na kolejnym piętrze, MARS HAbitat zawiera przestrzeń o powierzchni 34 metrów kwadratowych, która posiada wspólną kuchnię i suche laboratorium.
Trzeci poziom składa się z kabin, sanitariatów i ogrodu hydroponicznego. Wreszcie, na ostatnim piętrze znajduje się skyroom do zajęć rekreacyjnych i ćwiczeń fizycznych. Na każdym piętrze znajdują się okna, co razem zapewnia panoramiczny widok na świat zewnętrzny.
Jeśli chodzi o sposób, w jaki pionowa struktura jest w stanie poradzić sobie z warunkami panującymi na Marsie, AI SpaceFactory również wymyśliła kilka innowacyjnych rozwiązań. MARSHA posiada system podwójnej powłoki, który zapobiega rozszerzaniu się i kurczeniu przestrzeni z powodu ekstremalnych wahań temperatury na Marsie. Dzięki temu we wnętrzu panuje lekkość i przewiewność, przypominająca warunki panujące w ziemskim domu.
Wszyscy wiemy, że życie na Marsie byłoby trudnym doświadczeniem, ale projekt MARSHA stara się wprowadzić ziemskie wygody do tej obcej marsjańskiej osady. A z technologią druku 3D i ISRU u steru, marzenie o zamieszkaniu na innej planecie wydaje się z dnia na dzień bardziej realne.
Żródło: https://all3dp.com