Bohater komiksowych przygód Corto Maltese zostaje poddany obróbce druku 3D z okazji 50-lecia swojego istnienia i otwarcia nowej wystawy.
Metropole jest firmą specjalizującą się w organizacji imprez, która może się poszczycić wyjątkowym wyróżnieniem: jest pierwszą francuską firmą posiadającą wielkoformatową drukarkę 3D Massivit 1800.
W ramach pierwszego projektu z użyciem nowej zabawki firma zaprezentowała naturalnej wielkości posąg komiksowego poszukiwacza przygód Corto Maltese.

Dla tych, którzy nie znają nazwiska Corto Maltese, Corto Maltese zajmuje szczególne miejsce we francuskiej kulturze popularnej. Jest bohaterem długoletniej serii powieści graficznych pisarza/artysty Hugo Pratta. Przez pół wieku enigmatyczny kapitan żeglugi morskiej przemierzał świat w poszukiwaniu wrażeń i intryg, zdejmując marynarską czapkę na każdym kroku.
Dziś Corto spoczywa na ławce na paryskim Gare de Paris, Austerlitz. Naturalnej wielkości reprodukcja jest interaktywnym elementem nowej wystawy na dworcu: “Corto Maltese, 50 lat przygód”. Po obu jej stronach znajdują się dwa puste miejsca, na których zwiedzający mogą usiąść i pozować do zdjęć.
“Jest to szczególny sposób złożenia hołdu jednej z najsłynniejszych postaci z kreskówek na świecie” – czytamy w oświadczeniu Metropole.
Corto Maltese wydrukowany w 3D wygląda bardzo elegancko
Wyprodukowany w ścisłej współpracy z SNCF Gares & Connexions oraz Castermanem, naturalnej wielkości Corto Maltese został wykonany w 70 godzin na Massivit 1800, gigantycznej drukarce 3D o jednej z największych objętości na świecie.
Jak dużą, dokładnie? Może ona wykonywać elementy o wymiarach do 1,5 x 1,2 x 1,8 m kwadratowego.
“Inwestowanie w najbardziej zaawansowane technologie ma kluczowe znaczenie dla naszej oferty biznesowej; zapewniają one naszym klientom najbardziej wydajne metody produkcji i gwarantują utrzymanie naszej przewagi konkurencyjnej. Możliwości Massivit 1800 w zakresie produkcji na dużą skalę oraz niezaprzeczalny efekt “WOW”, który widać po tym, co inni na nim wyprodukowali, były bardzo atrakcyjne i sprawiły, że technologia ta stała się naturalnym wyborem.

Maszyna, zaprojektowana przez izraelską firmę Massivit 3D, wykorzystuje hybrydową technologię łączącą elementy FDM (fused deposition modeling) i SLA (stereolitografia). Jej oficjalna nazwa to GDP, czyli “Gel Dispensing Printing”.
Technika ta polega na wytłaczaniu warstwa po warstwie światłoczułego polimeru o konsystencji żelu i natychmiastowym utwardzaniu go światłem UV. Po zakończeniu procesu rzeźba jest polerowana, malowana i lakierowana w studiu Metropole w sercu Paryża.

Żródło: https://all3dp.com