Coraz częściej przemysł korzysta z druku 3D, aby wytwarzać lekkie i wytrzymałe elementy silników i kluczowych komponentów.
To duża zmiana względem tego, z czym było kojarzone wytwarzanie przyrostowe jeszcze kilka lat temu. Czy zatem w zakładach produkcyjnych jest jeszcze miejsce dla drukarek 3D w technologii FDM? Zdecydowanie tak!
Technologia FDM nadal jest najbardziej popularną z metod wytwarzania przyrostowego i nic nie wskazuje na to, by ta sytuacja miała się zmienić. Profesjonalne drukarki 3D stają się coraz dokładniejsze, a zaawansowane materiały do druku 3D sprawiają, że przemysł bardzo je ceni. Mocna pozycja drukarek 3D wynika również z niskiej ceny wydruków, łatwości wdrożenia oraz szerokiemu zakresowi zastosowań.
Projektowanie, produkcja, utrzymanie ruchu
Drukarka 3D HBOT 3D F300 w technologii FDM stworzona do zastosowań przemysłowych, usprawnia procesy w zakładach: od projektowania, przez produkcję, po utrzymanie ruchu. Za sprawą drukarki 3D można otrzymać prototypy, formy, narzędzia, pomoce technologiczne, małe serie produktów. Najważniejsze jest jednak to, że wymienione elementy są dostępne szybko i nieporównywalnie taniej, niż wytwarzane w inny sposób. Zmniejszenie kosztów i wzrost wydajności produkcji, to najważniejsze efekty wdrożenia druku 3D.Zostało już powiedziane, że drukarka 3D usprawnia i przyspiesza procesy, ale na czym dokładnie to polega? W jaki sposób wytwarzanie narzędzi można odnieść do wzrostu wydajności procesów produkcyjnych? Przykładem jest pozbywanie się marnotrawstwa. W tym miejscu mogą pojawić się pierwsze skojarzenia z koncepcją lean manufacturing.
Drukarki 3D w technologii FDM używane są w zakładach produkcyjnych na całym świecie. Producenci samochodów są jednymi z pionierów wprowadzenia druku 3D i wciąż pozostają branżą, która najchętniej korzysta z wytwarzania addytywnego.
Koniec z marnotrawstwem
Marnotrawstwo to jeden z czynników oddalających zakład od osiągnięcia efektywności produkcji. Eliminowanie marnotrawstwa jest jednym z narzędzi lean manufacturing. Zanim marnotrawstwo zostanie usunięte, musi zostać rozpoznane. Dlatego należy wyjaśnić, że są nim wszystkie czynności lub procesy, które nie przynoszą wartości dla klienta – tego zewnętrznego lub wewnętrznego, czyli np. innego stanowiska lub działu w przedsiębiorstwie. To błędy i wady jakościowe, oczekiwanie, nadmierne przetwarzanie, zbędny transport, zbędny ruch, nadmierne zapasy oraz nadprodukcja.
Usprawnienie produkcji przy pomocy drukarki 3D
Wytwarzanie przyrostowe można z powodzeniem wykorzystać w kontekście wszystkich 7 marnotrawstw. W niektórych przypadkach druk 3D przyniesie od razu niesamowite, zauważalne rezultaty, w innych, będą to drobne usprawnienia. Przyczynią się do zwiększenia ergonomii stanowiska pracy lub zmniejszą liczbę czynności, które musi wykonać operator na linii produkcyjnej. Niezależnie od tego, wszystkie razem, prowadzą do osiągnięcia celu – wzrostu wydajności produkcji.
Wytwarzaj doskonałe produkty
Prototypowanie jako etap projektowania nowych produktów, ma bezpośredni wpływ na jakość i poprawność wyrobów. Testy na prototypie pozwalają zweryfikować projekt i poprawić ewentualne wady. Na drukarce 3D w technologii FDM można zrobić dowolną liczbę prototypów w krótkim czasie przy niskich kosztach. Jest to duża przewaga nad tradycyjnymi metodami, ponieważ oczekiwanie na prototyp wykonany z metalu wydłuża czas projektowania i opóźnia rozpoczęcie produkcji. Co gorsze, wysokie koszty zniechęcają przed wykonaniem takiej liczby prototypów, dzięki której można dokładnie sprawdzić, czy projekt na pewno jest prawidłowy. Wykrycie defektu po zakończeniu fazy prototypowania oznacza powtórzenie produkcji próbnej, a to wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami.
Prototyp obudowy dyferencjału wydrukowany na HBOT 3D F300
Skróć oczekiwanie
Co zrobić, gdy złamał się uchwyt klucza pneumatycznego lub innego urządzenia? Oczywiście zamówić nowy. Co jednak, jeśli uszkodzenie uniemożliwia korzystanie z urządzenia? Czas oczekiwania na ofertę od dostawcy, a później realizacja zlecenia to często kilka dni, a w skrajnych przypadkach kilka tygodni. Drukarka 3D jest w stanie wykonać podobny element w kilka godzin lub nawet minut w zależności od jego wielkości. Wydrukowany uchwyt może być tymczasowym rozwiązaniem na czas naprawy. Może się jednak okazać, że inne nie będzie potrzebne. Jedno jest pewne, dla pracowników utrzymania ruchu, drukarka 3D HBOT 3D F300 to niezastąpione narzędzie.
Wydrukowany króciec odciągu
Zrezygnuj z nadmiernego przetwarzania
Drukarka 3D może zastąpić drogie i czasochłonne wytwarzanie z metalu np. frezowanie czy toczenie. Zanim pojawił się druk 3D było ono jedyną możliwością. W niektórych przypadkach nadal nią pozostaje, jednak istnieje bardzo dużo zastosowań, gdzie można z niego zrezygnować – jak choćby wytwarzanie form, prototypów, narzędzi, pomocy technologicznych, a nawet elementów maszyn. Dotychczas do zrobienia np. metalowych narzędzi potrzebne było cięcie, szlifowanie, frezowanie i montaż. Teraz druk 3D i zastosowanie jednego urządzenia, jakim jest drukarka 3D, może zastąpić wszystkie te czynności – zatem pojawia się jeden proces w miejsce czterech. Części wykonane na drukarce 3D, w zależności od wykorzystanego materiału do druku 3D, mają bardzo wysoką udarność i wytrzymałość, a przy tym niską wagę.
Element podajnika etykiet wydrukowany na HBOT 3D F300
Pamiętaj o ergonomii
Im bardziej uporządkowane i ergonomiczne stanowisko produkcyjne, tym bardziej wydajna i efektywna jest praca operatora. Pojemniki, uchwyty, mocowania – zaprojektowane pod kątem stanowiska i wydrukowane na drukarce 3D zorganizują przestrzeń w najbardziej ergonomiczny sposób. Operator ma pod ręką narzędzia i urządzenia, które posiadają swoje wyznaczone miejsca i nie trzeba nieustannie ich przenosić. Wniosek z tego jest taki, że drukarka 3D HBOT 3D F300przyczynia się również do utrzymania dobrze zorganizowanego i bezpiecznego stanowiska pracy.
Mocowanie pistoletu do sprężonego powietrza wydrukowane na HBOT 3D F300
Uchwyt wydrukowany na HBOT 3D F300
Rób tylko to, co jest niezbędne
Jeśli istnieje coś, co może zmniejszyć liczbę wykonywanych czynności, a także ryzyko popełnienia błędu, należy to zastosować. Przyrządy zrobione i dopasowane dokładnie do konkretnego zadania przyspieszają pracę. Dzięki nim nie trzeba np. każdorazowo odmierzać odległości do wybicia otworu lub dbać o zachowanie kątów i pozycji przy składaniu elementów. Innym przykładem są wydruki 3D, które zwiększą wygodę korzystania z urządzeń jak np. osłona do szlifierki.
Przykłady:
- Przyrządy pozycjonujące do klejenia
- Przyrządy pozycjonujące do wybijania otworów
- Elementy zwiększające ergonomię: osłona szlifierki, zapobiega konieczności czyszczenia urządzenia po każdym użyciu
Przyrząd do wybijania otworów wydrukowany na HBOT 3D F300
Przyrząd do przecinania tulejek wydrukowany na HBOT 3D F300
Skończ z nadmiernymi zapasami i nadprodukcją
Wraz z postępem technologicznym w branży wytwarzania przyrostowego magazyny części zamiennych stają się przeżytkiem. Mając drukarkę 3D, części zamienne można zastąpić zasobami cyfrowymi w postaci bazy plików. W przypadku zużycia lub uszkodzenia części wybiera się z bazy odpowiedni model i przesyła się go na drukarkę, zamiast pobierać z magazynu. Takie rozwiązanie wymaga przygotowań. Należy skatalogować elementy, przeanalizować opłacalność wydruku i wybrać odpowiednią technologię dla każdego rodzaju części, a następnie zadbać o ich cyfrowe odwzorowanie. Korzyści jest jednak znacznie więcej. Prawdopodobnie najważniejszą są mniejsze koszty – zrezygnowanie z części powierzchni magazynowych i uwolnienie zamrożonych środków to oszczędności rzędu kilku do kilkudziesięciu tysięcy zł.
Wybierz profesjonalną drukarkę 3D
Drukarka 3D HBOT 3D F300 jest urządzeniem, które zostało zaprojektowane w odpowiedzi na potrzeby zakładów przemysłowych. To właśnie cechy i funkcje HBOT 3D F300 sprawią, że osiągniesz zamierzone rezultaty i poprawisz wydajność produkcji:
- Solidność wykonania
- Optymalna przestrzeń robocza 300x300x300 mm
- Niezawodność podzespołów
- Dokładność wymiarowa wydruków
- Prosta obsługa
- Przemysłowe materiały do druku 3D, takie jak: PC-ABS, PLA-X, PET-G ESD, PP
Źródło: http://hbot3d.com/