Jak drukować w 3D portugalskie płytki Azulejo

Jak drukować w 3D portugalskie płytki Azulejo

Chcesz dodać trochę portugalskiego pizzaz do wystroju swojego domu? Użytkownik Instructables „wentworthm” pokazuje nam jak zaprojektować i stworzyć kilka skomplikowanych płytek Azulejo przy użyciu drukarki 3D.

Jedną z największych radości, jakie płyną z posiadania drukarki 3D jest obserwowanie, jak Twój własny pomysł staje się rzeczywistością na Twoich oczach. Kiedy jakaś koncepcja przychodzi do głowy, twórca może po prostu wskoczyć do swojego oprogramowania do projektowania 3D i powołać do życia swój prototyp lub produkt prosto przez ekstruder.

Po podróży z żoną do Portugalii, inżynier oprogramowania i użytkownik Instructables o pseudonimie wentworthm zauroczył się tradycyjnymi płytkami Azulejo. Powszechnie spotykane zarówno w Portugalii, jak i Hiszpanii, te malowane, cynowane płytki ceramiczne są używane do dekoracji, a także pomagają kontrolować temperaturę wewnątrz domów.

Zainspirowani skomplikowanymi i żywymi wzorami, para postanowiła spróbować włączyć te płytki do swoich własnych projektów mieszkaniowych. Jednak trudno było im znaleźć wzór, który oboje lubili i był dostępny w mniejszych ilościach, co ostatecznie doprowadziło do tego, że wentworthm majstrował przy swojej drukarce 3D, aż wymyślił rozwiązanie.

Rezultaty, które udało się osiągnąć są naprawdę spektakularne, dzięki czemu płytki Azulejo są jednym z wyróżnionych projektów na Instructables. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak samodzielnie stworzyć te ozdobne płytki?

Czego potrzebujesz i jak to stworzyć

Dla tych, którzy chcą od razu przejść do procesu drukowania, wentworthm udostępnił swoje własne STL i SVG (format plików wektorowych) na stronie Instructables.

Poza drukarką 3D i filamentem PLA, oto pozostałe materiały potrzebne do stworzenia drukowanych w 3D płytek Azulejo:

  • Szpachla do suchej zabudowy
  • Nóż Exacto
  • Szlifierka ręczna lub orbitalna
  • Bezbarwna farba w sprayu Rustoleum Semi-Gloss
  • Alkohol izopropylowy

Jeśli chcesz stworzyć swój własny wzór płytek Azulejo, pierwszy krok projektu Instructables pokazuje proces projektowania twórcy. Po zebraniu niekomercyjnych zdjęć online, wentworthm używa Gimp do stworzenia sylwetki każdego koloru oprócz białego. Po utworzeniu plików JPG, są one konwertowane na plik wektorowy (SVG).

Inżynier oprogramowania wykorzystuje TinkerCAD, darmowy program CAD oparty na przeglądarce, aby przekształcić plik wektorowy. Wystarczy zaimportować plik i zrobić wzór o grubości około 1 mm, wraz z ustawieniem płytki na kwadratowej podstawie ze ścianką o grubości 1 mm na obwodzie, co pomoże złapać białą szpachlę do suchej zabudowy, która będzie potrzebna później.

Następnym krokiem jest druk 3D części do płytki. Użytkownik Instructables wentworthm sugeruje użycie PLA zamiast innych rodzajów filamentu, ponieważ jest on łatwy do drukowania i nie wypacza się. Zaleca on również stosowanie grubych warstw do druku, osobiście podnosząc każdą warstwę do 0,2 mm.

Bez wielomateriałowej drukarki 3D, niebieska i pomarańczowa część musi być wydrukowana osobno i złożona po fakcie. Być może trzeba będzie użyć noża exacto, aby wyczyścić krawędzie, tak aby pomarańczowe kawałki pasowały dokładnie w szczeliny niebieskiej płytki.

Następnie, używając wstępnie zmieszanej szpachli do suchej zabudowy, musisz nabrać i rozprowadzić materiał po całym wydruku, wypełniając wszystkie dziury i szczeliny po drodze. Po rozprowadzeniu szpachli na całej wydrukowanej w 3D płytce, zeskrob nadmiar i upewnij się, że powierzchnia na całej płytce jest równa i gładka.

Jeśli warstwy są widoczne, nie ma potrzeby się martwić, ponieważ wentworthm pokaże Ci jak sobie z tym poradzić w kolejnych krokach. Teraz, gdy szpachla jest nałożona, pozwól jej wyschnąć przez noc, zanim przejdziesz do końcowych etapów post-processingu.

Według twórcy, użył zarówno szlifierki ręcznej i orbitalnej na tym projekcie, ale ostatecznie okazało się, że ten ostatni jest bardziej udany z dużych otwartych obszarów. Jednakże, szlifierka ręczna była nadal niezbędna do usunięcia dodatkowej szpachli i wygładzenia włókna.

Wreszcie, aby osiągnąć wizualnie atrakcyjny shimmer, trzeba będzie zastosować trochę Rustoleum. Użytkownik Instructables planuje również eksperymentować z żywicą bezpieczną dla żywności, co pozwoli mu i jego żonie przekształcić płytkę w deskę do krojenia.

Żródło: https://all3dp.comr