Chart Millie jest pierwszym psem w Australii, który otrzymał protezę nogi wykonaną w technologii 3D

Chart Millie jest pierwszym psem w Australii, który otrzymał protezę nogi wykonaną w technologii 3D

Uważa się, że chart Millie jest pierwszym w Australii psem z protezą nogi wydrukowaną w 3D, co dowodzi, że protetyka zwierząt nie musi być droga.

Chart Millie to australijski szczeniak, który może poszczycić się ciekawą sławą. Uważa się, że jest pierwszym w tym kraju szczeniakiem z protezą nogi wydrukowaną w 3D.

Pies ma cztery lata i został wyrzucony ze szkoły dla chartów, gdy miał zaledwie jedenaście tygodni, z powodu bolesnej łapy. Państwo Dieppe uratowali szczeniaka, któremu wkrótce potem trzeba było amputować przednią łapę.

Od tego czasu rodzice psa wydali 10 000 dolarów na zaopatrzenie Millie w protezy, które sprowadzono z zagranicy. Pies jednak nie skorzystał z żadnej z tych opcji.

Zamiast tego Edward Dieppe zwrócił się do firmy Autodesk, zajmującej się oprogramowaniem do druku 3D, z prośbą o pomoc w stworzeniu niestandardowej plastikowej łapy. Millie może teraz wygodnie biegać i skakać na swojej wydrukowanej w 3D protezie nogi.

„To naprawdę pozwala jej być wolną” – powiedział pan Dieppe – „A nam, jako jej rodzicom, można powiedzieć, że nie musimy się martwić, że uszkodzi sobie nogę”.

Autodesk przychodzi na ratunek z łapą wydrukowaną w 3D

„Podoba jej się o wiele bardziej niż inne protezy… Przyzwyczajenie się do niej zajmie jej pewnie trochę czasu” – dodaje Matthew Knight z Autodesk.

Firma Autodesk użyła programu Fusion 360 do wymodelowania nowej nogi dla Millie przed wydrukowaniem protezy. Po wydatkach na protezy z zagranicy, w końcu wystarczyło kilkaset dolarów australijskich i drukarka 3D, aby Millie otrzymała protezę, którą może wygodnie nosić.

Zaletą druku 3D w przypadku Millie jest to, że niska cena oznacza, że ewentualne złamania lub gwałtowny wzrost nie będą kosztować jej rodziców więcej niż kilkaset dolarów.

Przy użyciu tego samego oprogramowania firma Autodesk tworzy również tanie protezy dla ludzi.

Żródło: https://all3dp.com