Dzięki rosnącej skłonności do prowadzenia badań przez społeczność, możliwe jest teraz wydrukowanie w 3D własnej kopii słynnego australopiteka Lucy.
Historycznie rzecz biorąc, badania nad skamieniałościami wszelkich kształtów i rozmiarów pozostawały pod kontrolą instytucji, które się nimi opiekowały.
Wynika to po części z fizycznych ograniczeń wynikających z konieczności badania tylko samych artefaktów. Ponadto ich często krucha natura uniemożliwia intensywne zwiedzanie świata. Z tego powodu, a także z powodu chęci zachowania nadzoru proceduralnego przez instytucje przechowujące, dostęp do badań jest ograniczony.
Jednak taka kontrola dostępu doprowadziła do poczucia duszności, archaicznego systemu, który nie przystaje do zglobalizowanego świata, w którym dziś żyjemy.
Coraz więcej zespołów badawczych stosuje w swojej pracy model otwartego dostępu. Dzięki temu pliki, skany, wyniki i wszelkiego rodzaju dane wraz z towarzyszącymi im badaniami są swobodnie dostępne dla każdego, kto chce je zbadać i przeprowadzić własne testy.
Jednym z takich zespołów jest zespół kierowany przez Johna Kappelmana z Uniwersytetu w Teksasie. Grupa paleoantropologów bada przyczyny śmierci Lucy – prawdopodobnie najbardziej znanej na świecie skamieliny hominina.
Oprócz ujawnienia części swojej pracy w Internecie, zespół udostępnił do pobrania pliki STL szczątków szkieletowych Lucy.
Lucy w otwartym dostępie
Rząd etiopski i władze muzealne wysłały Lucy na wycieczkę do USA. Po przybyciu do Teksasu przeprowadzono szczegółowe skanowanie 3D skamieniałości, w tym tomografię komputerową, która ujawniła niemal niewidoczne pęknięcia.
To nowe cyfrowe archiwum materiałów pomogło zespołowi Kappelmana w sformułowaniu teorii na temat śmierci Lucy. W rzeczywistości wyniki badań sugerują, że Lucy mogła spaść z dużej wysokości, prawdopodobnie zabijając się przy tym. Zespół opublikował w czasopiśmie Nature artykuł prezentujący swoje odkrycia.
Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich posiada drukarkę 3D, możesz sam przeprowadzić małe śledztwo. Po wypełnieniu krótkiego formularza online można pobrać pliki STL z wyszczególnieniem niektórych kości ze szkieletu Lucy.
Kości te pokazują stan odkrycia szkieletu – w tym złamania, które według teorii Kappelmana i zespołu Lucy nabyła w wyniku upadku z drzewa.
Poza tym, że możliwość stworzenia własnej kopii hominina sprzed milionów lat jest bardzo fajna, to również możliwość tworzenia przez edukatorów pomocy dydaktycznych i projektów społecznych, dzięki dostępowi do prawdziwych rekwizytów jest kuszącym argumentem za bardziej otwartym dostępem.
Żródło: https://all3dp.com