Wydrukuj w 3D model modułu dowodzenia Apollo 11

Wydrukuj w 3D model modułu dowodzenia Apollo 11

Smithsonian nawiązało współpracę z firmą Autodesk w celu zeskanowania 3D modułu dowodzenia Apollo 11 „Columbia” i udostępniło pliki do druku 3D w Internecie.

Czterdzieści siedem lat temu astronauci z misji Apollo 11 wylądowali na Księżycu. Chcąc uczynić tę rocznicę bardziej namacalną, Biuro Programu Digitalizacji Smithsonian Institution udostępniło model 3D modułu dowodzenia Apollo 11 „Columbia” do druku 3D.

Pracownicy Biura Programu Digitalizacji 3D otrzymali zadanie stworzenia skanu 3D – a czekało ich niełatwe zadanie. Projekt wymagał od nich przywiezienia większości sprzętu laboratoryjnego do miejsca, w którym znajduje się Columbia.

„Zapytano nas o możliwość zeskanowania modułu dowodzenia Apollo wewnątrz i na zewnątrz, a my odpowiedzieliśmy stanowczym 'Być może'” – powiedział Adam Metallo. „To jeden z najbardziej skomplikowanych obiektów, jakie moglibyśmy zeskanować”.

Możesz zeskanować moduł dowodzenia Apollo 11, ale nie możesz go dotknąć

Zespołowi nie pozwolono wejść do środka ani dotknąć obiektu. Zamiast tego użyli kamer i skanerów laserowych przymocowanych do mechanicznych ramion, aby zbadać wnętrze. Smithsonian nawiązało nawet współpracę z firmą Autodesk, aby stworzyć specjalny sprzęt do skanowania. Musieli także stworzyć nowe algorytmy, aby odpowiednio połączyć wszystkie rodzaje danych.

To ogromne przedsięwzięcie było jednak więcej niż warte. Podobnie jak urzędnicy odpowiedzialni za digitalizację, zwiedzający, entuzjaści i studenci byli trzymani na dystans od prawdziwego symbolicznego modułu.

„Druk trójwymiarowy to świetny sposób na zaangażowanie dzieci poprzez stworzenie repliki tak ikonicznego obiektu w klasie lub w domu” – powiedział Vince Rossi, kierownik programu 3D.

Zarówno podczas wirtualnej wycieczki online, jak i fizycznej wycieczki z własnym przewodnikiem, użytkownicy mogą dokładnie zobaczyć, jak moduł wygląda wewnątrz i na zewnątrz.

„Mogli oglądać stare filmy i zdjęcia, ale teraz mamy możliwość zaprezentowania im doświadczenia, które wizualnie jest niemal identyczne z tym, jakie mielibyśmy, gdybyśmy mogli wejść, położyć się na jednym z tych foteli i rozejrzeć się dookoła” – mówi Rossi.

Po ośmiu dniach skanowania i długiej pracy nad przetwarzaniem danych i tworzeniem modeli 3D, Columbia została uwieczniona dla każdego, kto ma dostęp do komputera i drukarki. Można je znaleźć tutaj.

Żródło: https://all3dp.com