Wiosna na dobre zagościła u nas w kraju i to już ostatni dzwonek by zająć się za odpowiednie zaopatrzenie naszych ogrodów, balkonów lub parapetów w nowe roślinki. Możemy do tego z powodzeniem wykorzystać druk 3D. Na “opensourcach” znajduje się ogromna ilość gotowych do druku modeli związanych z szeroko rozumianą florystyką. Pod hasłem „garden” wyszukiwarka wyrzuca mnóstwo projektów począwszy od zwykłych doniczek, przez modułowe wieże sadzonkowe, kończąc na mini i micro ogrodach. Bez znaczenia czy chcemy model wykorzystać w ogrodzie na zewnątrz, czy też wewnątrz w domu.
Ja aktualnie ograniczam się do balkonowych gadżetów, dlatego pozwoliłem sobie na użycie PLA, oczywiście od Grupy Azoty. Dodatkowo postanowiłem sprawdzić jak Tarfuse® NW9 radzi sobie w pełnym majowym słońcu. Jak wiadomo PLA robi się już plastyczne w około 80 stopniach Celsjusza. Dlatego właśnie w letnie upały wydruki z PLA pozostawione np. w nagrzanym aucie potrafią się zniekształcić. Oczywiście zależy to również od parametrów wydruku jakie dobierzemy. Jednak Tarfuse® PLA NW9 jest bardzo dobry jakościowo i taki drobny “teścik” wydaje się zasadny.
Na początek wybrałem model, który idealnie będzie nadawał się do drobnych sadzonek. Znajdziemy go pod linkiem: https://www.thingiverse.com/thing:914521. Projektant w opisie zwraca uwagę na możliwość pomalowania wydruku. Ja postanowiłem skorzystać z kolorystyki filamentów Tarfuse® i zrobić wersje w kilku kolorach. W poprzednim artykule opisywałem PLA transparent i taki też była pierwsza barwa drukowanego modelu.
Parametry druku: 220 na dyszy i 50 na stole. Prędkość ustawiona na 50 mm/s i chłodzenie na 100%. Wypełnienie nie odgrywa tutaj wielkiej roli więc pozostało 20%. Grubość warstwy 0,2 mm. W zasadzie to prawie stockowe ustawienia dla PLA i wyczystko wyszło jak należy, poza jedną rzeczą. Niestety przy czasie wydruku ponad 9h musiałem włączyć pauzę. Moment wznowienia wydruku jest widoczny na modelu, jednak przy nasypaniu ziemi do środka staje się ledwie zauważalny.
O wybór kolejnego obiektu poprosiłem małżonkę, która wybrała sobie „kosteczkową” doniczkę. Znajdziecie ją pod linkiem: https://www.thingiverse.com/thing:982849.
W tym wydruku ustawienia zostały dokładnie takie same jak przy poprzednim modelu, włącznie z transparentnym Tarfuse® PLA. Wydruk wyszedł znakomicie i to na tyle, że musiałem wydrukować ten model w innych kolorach. Do każdego z nich znalazł się kaktus do posadzenia.
Dodatkowo postanowiłem go sprawdzić jak model wydrukuje się na nowym Tarfuse® PLA SIMPLY. Tutaj jedyna zmiana to temperatura (205 stopni na dyszy), reszta parametrów identyczna jak w poprzednich wydrukach. Wydruk wyszedł równie dobrze jak na PLA NW9.
Klejonym wydrukowanym modelem jest doniczka cebulowa: https://www.thingiverse.com/thing:694781. Projekt zawiera szczelne dno, do którego wlewamy wodę do picia dla cebulki. Dzięki temu możemy wyhodować szczypiorek nawet na parapecie w kuchni lub na balkonie. Modele drukowałem na ustawieniach jak wyżej, bez żadnych komplikacji.
Ostatnim model wybrany do druku to skręcona mini doniczka. Model zwęża się do zewnątrz co sprawia że rośliny lepiej rosną. Parametry wydruku identyczne jak poprzednie Tarfuse® PLA NW9
Tak jak wcześniejsze i ten model doczekał się wersji w kilku kolorach.
Kilka słów odnoście wystawionego na promienie słoneczne filamentu. Kilkugodzinne i kilkudniowe testy na pełnym słońcu nie zmieniły właściwości wydruków. Model wyglądem, kształtem i wytrzymałością jest taki sam jak po zdjęciu z drukarki. To tylko podkreśla jak dobre jakościowo jest Tarfuse PLA NW9. Pozostaje jedynie sprawdzić wydrukowane modele podczas letnich upałów.
Całość prezentuje się na prawdę dobrze. Kolorystyka filamentów Tarfuse z połączeniu z kolorem roślin to idealne zestawienie 🙂