Przemawiając w piątek w Ohio, prezydent Biden ogłosił plan swojej administracji dotyczący promowania druku 3D (produkcji addytywnej) jako rozwiązania problemu rosnących cen i spadku konkurencyjności amerykańskich małych i średnich producentów.
“Technologia druku 3D jest niesamowita – powiedział Biden – może skrócić czas realizacji części nawet o 90%, obniżyć koszty materiałów o 90% i zmniejszyć zużycie energii o połowę. To wszystko obniża koszty wytwarzania towarów tutaj, w Ameryce”. Jednak do dziś nie wszystkie małe i średnie firmy mają dostęp do zasobów, finansowania i wsparcia, których potrzebują, aby dostosować się do tej technologii.
W ramach nowej inicjatywy przedstawionej przez Bidena, nazwanej Additive Manufacturing Forward (AM Forward), duże amerykańskie firmy produkcyjne zobowiązują się do zakupu części drukowanych w technologii 3D od małych i średnich dostawców z USA i zmniejszenia swojej zależności od zagranicznych fabryk. Jak twierdzi administracja, wysiłek ten przywróci produkcję do Ameryki i przekształci warsztaty produkcyjne w całym kraju.
Do tego dobrowolnego porozumienia przyłączyło się już kilka firm, w tym GE Aviation, Honeywell, Lockheed Martin, Raytheon i Siemens Energy. Każda z nich będzie wspierać swoich amerykańskich dostawców w przyswajaniu nowych możliwości druku 3D. Szeroko zakrojona inicjatywa obejmuje szkolenia dla pracowników w zakresie nowych metod wytwarzania przyrostowego oraz opracowanie wspólnych standardów i certyfikacji produktów wytwarzanych addytywnie, co stanowiło przeszkodę dla całej branży.
Według Białego Domu dzięki szerszemu zastosowaniu druku 3D Ameryka stworzy wysokopłatne miejsca pracy w przemyśle, poprawi odporność łańcucha dostaw, dotrzyma kroku zmianom technologicznym i zwiększy swoją konkurencyjność przemysłową na świecie.
Tworzenie większej ilości rzeczy w Ameryce.
AM Forward obejmuje również szereg programów federalnych, z których mogą korzystać amerykańscy producenci z sektora MŚP, aby wspierać wdrażanie technologii wytwarzania przyrostowego i zwiększać swoją konkurencyjność. Działania administracji skupiają się na pomocy w przezwyciężeniu wspólnych wyzwań, które spowalniają wdrażanie technologii AM, szczególnie wśród mniejszych producentów.
Niewątpliwie zadowoleni z tej wiadomości są producenci maszyn i materiałów do produkcji addytywnej.
“Stratasys jest liderem w przechodzeniu na produkcję addytywną na skalę produkcyjną dla dużych producentów, takich jak GM, Boeing i Lockheed Martin,” mówi Rich Garrity, Prezes Americas w Stratasys, producenta drukarek 3D i filamentów. “Ta nowa inicjatywa AM Forward to świetny sposób, aby pomóc małym i średnim producentom nabrać pewności siebie przy inwestowaniu w technologie produkcji addytywnej i wiedzę fachową na skalę produkcyjną. Jest to kolejny sygnał, że osiągnęliśmy punkt zwrotny w wykorzystaniu druku 3D w zastosowaniach produkcyjnych.”
Jeszcze większym wsparciem dla inicjatywy AM Forward jest plan Departamentu Rolnictwa USA, który udostępni producentom z obszarów wiejskich swój program Business and Industry, aby wesprzeć zakup nowych maszyn do produkcji przyrostowej wraz ze szkoleniami niezbędnymi do podniesienia kwalifikacji ich pracowników. Bank Export-Import przedstawi swój nowy program kredytów krajowych, który może pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom w modernizacji istniejących urządzeń produkcyjnych. Small Business Administration będzie współpracować z uczestnikami AM Forward nad pożyczkami wspierającymi powszechne wdrażanie nowych możliwości produkcji addytywnej w przemyśle amerykańskim.
“Agencje federalne będą starały się zapewnić dostęp do pożyczek i edukacji, ponieważ sektor prywatny powiedział nam, że nie jest w stanie zrobić tego sam” – powiedział Biden.
Zaawansowaną pomoc techniczną w zaadaptowaniu drukarek 3D zapewni Manufacturing Demonstration Facility Departamentu Energii w Oak Ridge National Laboratory, gdzie producenci mogą testować nowe techniki addytywne, natomiast Departament Obrony będzie współpracował z America Makes, Instytutem Innowacji Produkcyjnych sponsorowanym przez Departament Obrony, oraz członkami AM Forward nad pilotażowym projektem standaryzacji. America Makes opracuje również program szkoleń dla pracowników w zakresie wytwarzania przyrostowego.
Ponadto administracja zobowiązała się do wspierania wysiłków Departamentu Handlu USA – za pośrednictwem Narodowego Instytutu Norm i Technologii – na rzecz opracowania priorytetowych norm dotyczących wytwarzania przyrostowego z wykorzystaniem metali oraz rozpowszechniania tych wyników za pośrednictwem instytucji normalizacyjnych.
Podczas pobytu w Ohio Biden wezwał również do przyjęcia ustawy Bipartisan Innovation Act (BIA), która ustanawia Biuro Łańcucha Dostaw w Departamencie Handlu, wspiera podstawowe technologie, takie jak produkcja addytywna, oraz inwestuje w regionalne centra technologiczne, jak również zwiększa fundusze na Instytuty Manufacturing USA oraz Manufacturing Extension Partnership.
Pełny tekst inicjatywy AM Forward jest dostępny na stronie internetowej administracji, a pełne wystąpienie Prezydenta Bidena można obejrzeć na C-SPAN.
Żródło: https://all3dp.com