W poprzednim artykule zapowiedziałem się z testami nowego PLA pozyskiwanego z recyklingu. Niestety z przyczyn logistycznych ten plan się nie udał. W związku z tym postanowiłem w końcu przetestować Tarfuse® PLA transparent.
Filamenty typu transculent lub natural są bardzo fajnie, ze względu na swoje właściwości pozwalające na przepuszczanie przez nie promieni świetlnych. Nie jest to pełna przeźroczystość, jednak w zestawieniu choćby z ledami dają bardzo wiele możliwości.
Jakiś czas temu zostałem poproszony o wykonanie gadżetu z jednego ze sławnych filmów. Na open source jest kila przykładów takich bajerów, w dodatku jeden z nich jest zamieszczony przeze mnie: https://www.thingiverse.com/thing:4883426. Do tego projektu wykorzystanie transparentu jest niezbędne. Tarfuse® PLA NW9 AM NAT najlepiej rozkłada się przy 220 (dysza)/50 (stół)stopni, czyli tak samo jak każde NW9 od Grupy Azoty. Modele drukowałem na Biqu B1 przy reszcie standardowych ustawień. Wydruki wyszły dobrze, zaś „przeźroczystość” wydruków jest bez zarzutu.
Gdy miałem zabierać się za kolejne elementy do druku wpadł mi do głowy pomysł, by wreszcie zrobić wersję „Reaktora łukowego” z drugiej części pewnego znanego filmu. Zamiast korzystać z gotowców postawiłem stworzyć projekt całkowicie od podstaw, a następnie zmaterializować na drukarce 3D. W dodatku chciałem by wytworzony model był możliwy do założenia przez dziecko np. na zabawę karnawałową.
Poza projektem potrzebowałem jeszcze kilku rzeczy. Po pierwsze źródło zasilania – najlepiej sprawdzają się baterie 9v, które są tanie i bardzo łatwo można je podmieć. Po drugie montaż – szeroka rozciągliwa taśma powinna się sprawdzić. Po trzecie oczywiście nasze modele – musiałem użyć filamentu transparentnego i standardowego czarnego. Na koniec listwa ledowa (do kupienia w sklepie typu DIY) trochę kabli i włącznik ze starej latarki.
Na początek należało zrobić projekt. Ja użyłem do tego dobrze znanego mi programu 123D Design, by wszystko poszło szybko i sprawnie. Po dwóch godzinach projekt był gotowy i możliwy do wydrukowania.
Zewnętrzną część stanowiącą coś w rodzaju puszki z przykrywką, którą wydrukowałem na czarnym Tarfuse® PLA NW9. Parametry identyczne jak poprzednio, czyli 220 (dysza)/50 (stół), prędkość 60mm/s, chłodzenie 100%, wypełnienie 20%.
Niestety wysokość modelu była błędna ponieważ nie uwzględniłem grubości listwy led. Model wymagał szybkiej korekty.
Do wnętrzarza modelu musiała trafić transparentna płyta, która znakomicie rozproszy światło z listwy ledowej (jest pomniejszona o 0,5 mm, tak by całość się zgrała). Tutaj wykorzystałem PLA NW 9 AM NAT. Na wszelki wypadek w dwóch wersjach (niska wartość w osi Z).
Następnie do środka wystarczyło ładnie ułożyć taśmę ledową z wyprowadzeniem kabla. Przy okazji warto zwrócić uwagę którą stroną i w którym kierunku ją zwiniemy by dawała najwięcej świstała.
Przez szczeliny w czarnych wydrukach przeprowadziłem taśmy i zabrałem się za montaż baterii z kablami i włącznikiem. Po zaciągnięciu elastycznej gumki wszystko ładnie się składa.
Łączenie kabli nie jest zbyt profesjonalne, jednak jakby nie było to mój prototyp, więc na chwilę obecną wystarczy.
Na sam koniec warto by założenie gadżetu było w miarę łatwe i dodatkowo miało możliwość dopasowania do użytkownika. Dlatego skorzystałem z modeli na thingiverse i wydrukowałem klamry zatrzaskowe: https://www.thingiverse.com/thing:1074129/files
Tutaj również użyłem transparentu by kolor nie wyróżniał się np. spod białej koszulki.
Efekt przerósł moje oczekiwania. Zestaw zamontowany pod koszulkę wygląda niemal jak w filmie, a dzieciaki są zachwycone i chcą to nosić non stop.
Teraz pozostaje jedynie zbudować resztę kombinezonu 🙂
Link do plików: https://www.thingiverse.com/thing:5373497