Ptak w zoo w Guangzhou otrzymuje dziób wydrukowany w 3D

Ptak w zoo w Guangzhou otrzymuje dziób wydrukowany w 3D

Rzadki żuraw z czerwoną koroną, otrzymał swój własny dziób wydrukowany w 3D po złamaniu górnej części w walce z innym ptakiem.

Żuraw czerwonolicy znany jest ze swojej charakterystycznej plamy jaskrawoczerwonej skóry i jest jednym z najrzadszych gatunków żurawi na świecie, często uznawanym za symbol szczęścia.

Lili, czerwony żuraw z ogrodu zoologicznego w Guangzhou, Chiny, był niestety niezdolny do jedzenia po złamaniu dzioba w walce. Na szczęście chińscy weterynarze przybyli na ratunek z protezą wydrukowaną w 3D.

Uraz miał miejsce wiosną ubiegłego roku i został szybko wyleczony przez weterynarzy, ale początkowe leczenie chirurgiczne spowodowało poważną infekcję.

Po wyleczeniu infekcji lekarze zdali sobie sprawę, że trzeba zrobić więcej, aby pomóc sześcioletniemu ptakowi przeżyć – zwłaszcza, że średnia długość życia żurawi czerwonolicych wynosi 50 lub 60 lat.

Wydrukowany w 3D dziób wykonany z tytanu

Dziekan Wu Zijun, z Leader Animal Hospital w Guangzhou, wpadł na innowacyjne rozwiązanie, jakim było wykorzystanie druku 3D do stworzenia implantu dzioba.

Firma Guangzhou Yang Ming Technology Company służyła pomocą dzięki swojej wiedzy na temat drukowania 3D plastikowych form, jak również laboratorium Additive Manufacturing na Politechnice Południowochińskiej.

Zanim powstał idealny dziób, zespół przeszedł przez proces tworzenia wielu różnych plastikowych modeli, aby dokładnie zobaczyć, jak będzie pasował. Następnie wydrukowano ostateczny dziób z chirurgicznie czystego metalu – tytanu.

Materiał ten został wybrany, ponieważ jest to najtrwalsza opcja, która powinna odpowiadać długości życia ptaka, a także ma silne i antykorozyjne właściwości.

Operacja odbyła się 10 lipca i została przeprowadzona przez dr Wu Zijun i dr Xie Guanhui z dużym sukcesem. Nowy, wydrukowany w 3D dziób został wszczepiony w ciągu zaledwie 30 minut, a kiedy Lili się obudziła, szybko była w stanie ponownie łapać ryby do wiadra.

Ze swoim tytanowym dziobem Lili jest teraz najtwardszym ptakiem w zoo. Miejmy nadzieję, że nie będzie się już wdawać w żadne bójki.

Żródło: https://all3dp.com