W tym tygodniu mamy kolejny przykład Rapid Toolingu w druku 3D. Możemy wytworzyć własne narzędzie, którego użyjemy podczas pracy.
Mamy w naszej firmie klienta, który nie raz już zamawiał elementy ułatwiające pracę przy obróbce drewna. Drukowaliśmy różne mocowania, zaczepy, osłony, czy choćby popychacze do piły stołowej. Wszystko dla ułatwienia i bezpieczeństwa pracy na stolarni.
Tym razem mamy to coś bardziej uniwersalnego. Model ma być przybornikiem, organizerem na drobne narzędzia. Sprawa niby prosta i dosyć powszechna, jednak w tym przypadku klient zaproponował by mocowanie odbywało się za pomocą magnesu.

Ponieważ produkt ma funkcjonować we wspominanej wcześniej stolarni musimy użyć czegoś mocniejszego. Tutaj z pomocą przychodzi sprawdzony już wielokrotnie Tarfuse® Pet-g. To dosyć specyficzny materiał i jednocześnie powszechnie stosowany w druku 3D. Dzięki swoim właściwościom materiał jest trwały i wytrzymały. Najbardziej popularne właściwości tego filamentu wykorzystywane w technologiach przyrostowych to odporność na warunki atmosferyczne. Z pet-u możemy wytwarzać wydruki odporne na światło słoneczne, wodę czy niskie temperatury. W przypadku użytkowania wydrukowanego modelu w stolarni, pet-g z pewnością sprawdzi się idealnie.

Model należało stworzyć od postaw i tego zadania podjął się Jakub. Sama konstrukcja jest bardzo prosta i wystarczyło kilka szkiców w programie projektowym by model był gotowy. Jedynym trudniejszym elementem było umieszczenie magnesu. Nakrętka ze śrubą miały się chować w modelu, dzięki czemu obiekt mógłby idealnie przylegać do metalowego elementu.

Wytworzeniem modelu również zajął się Jakub. Wydruk sporządził na swojej drukarce Rat rig V5 z własnymi modyfikacjami i oczywiście z użyciem filamentu Tarfuse® Pet-g. Tym razem użyliśmy opcji Glossy Red – nowej propozycji od Grupy Azoty. Dla zaoszczędzenia czasu i zużycia materiału Kuba drukował model w pionie. Rzeczy trzymane wewnątrz obiektu powinny być raczej lekkie, a takie ustawienie zniweluje jakiekolwiek podpory. Jeśli chodzi o parametry wydruku to Kuba ustawił temperaturę topnienia na 238 °C na dyszy i 80 °C na stole. Dodatkowo wprowadził 3 obrysy by wykorzystać przeźroczystość wariantu Glossy red i 20% wypełnienia typu cubic. Grubość warstwy 0,18 mm miała być dobrym balansem pomiędzy estetyką a trwałością. Prędkość druku Jakub ustawił na 100 mm/s i przy takich parametrach możemy mieć gotowy uchwyt w niespełna 3 godziny. Szybki wydruk pozwoli wytworzyć kilka takich narzędzi w stosunkowo krótkim czasie.

Podczas drukowania nie wystąpiły żadne niepożądane zjawiska. Warstwy rozkładały się bardzo dobrze, zaś wydruk nie wymagał jakiejkolwiek interwencji.

Do wydrukowanego modelu wystarczy przyłożyć magnes i skręcić go śruba z nakrętką. Zestaw jest gotowy do powieszenia. Dzięki 3 ściankom wydruk z Tarfuse® Pet-g wydaje się lekko przeźroczysty przez co widzimy co znajduje się w środku. Dodatkowo połysk Tarfuse® Pet-g Glossy red sprawia, że model wygląda na prawdę ładnie. Montaż wydruku dzięki magnesowi jest uniwersalny i możemy go powiesić na dowolnym metalowym obiekcie: tablicy, stelażu czy nawet na drukarce 3d.

Zgodnie z zamówieniem model miał być przybornikiem do stolarni i tam właśnie finalnie znalazł swoje miejsce. Przy zastosowaniu magnesu można go przestawiać w razie potrzeb w dowolne miejsce na metalowym stelażu.

Wytrzymałość filamentu sprawi że nawet w przypadku zbyt dużego obciążenia i upadku na podłogę model powinien wytrzymać uderzenie. To z pewnością ułatwi pracę zarówno na stolarni, jak i w innych miejscach. Taki przybornik z powodzeniem możemy wykorzystać w szkołach przy tablicach, lub biurach przy flipchartach dla markerów, pisaków lub gąbek do ścierania :).

Filament Tarfuse® Pet-g Glossy red od Grupy Azoty niebawem pojawi się na półkach w naszym sklepie internetowym.
