Ultimaker, gigant w dziedzinie desktopowych drukarek 3D z Holandii, ogłosił właśnie nową wersję swojego darmowego, otwartego oprogramowania do cięcia – Cura, które jest najpopularniejszą na świecie aplikacją do przygotowywania cyfrowych modeli do druku 3D. Zamiast kilku poprawek i aktualizacji, Ultimaker obiecuje, że Cura 5.0 sprawi, że niemożliwe stanie się możliwe, jeśli chodzi o unikalne zastosowania w projektowaniu, architekturze, inżynierii i druku 3D z metalu.
Jeśli już szukasz przycisku do pobrania, poczekaj ponieważ program jest wciąż jest w fazie testów beta jednak możesz już teraz pobrać wersję beta i wypróbować ją.
Co się zmieniło?
Cura 5.0 reprezentuje “prawdziwą rewolucję w technologii druku 3D”, twierdzi dyrektor techniczny firmy Miguel Calvo, dodając, że jest to “największy skok w jakości druku, jaki kiedykolwiek miał miejsce w oprogramowaniu”. Ale w gruncie rzeczy cała ta wrzawa dotyczy szerokości linii.
Jeśli jesteś użytkownikiem programu Cura, wiesz, że szerokość linii używanej podczas cięcia pliku zależy od średnicy dyszy i wybranych ustawień szerokości linii. Po wybraniu i pocięciu szerokość linii jest stała dla całej części. Oznacza to, że jeśli część wydruku ma grubość dwóch i pół linii, używane są dwie linie, a między nimi pozostaje niewielka przerwa lub często generowana jest seria ukośnych linii, aby ją wypełnić. Ta usterka powoduje, że podczas drukowania głowica wykonuje serię drobnych, szarpanych ruchów, które wywołują niepokojące wibracje i hałas.
Nawet jeśli użytkownik dostosuje wiele ustawień, w końcu natrafi na ograniczenia, jeśli chodzi o odwzorowanie drobnych szczegółów. Jest to powszechne niedociągnięcie w przypadku druku 3D w technologii FDM.
DYNAMICZNA ZMIENNA SZEROKOŚĆ LINII
Teraz jednak, najnowsza wersja slicera posiada funkcję dynamicznej zmiany szerokości linii, która poprawia możliwości drukowania cienkich ścianek i drobnych szczegółów. Inteligentna funkcja zmiennej szerokości linii w nowym silniku zwiększa i zmniejsza szerokość linii, aby stworzyć najbardziej wydajną ścieżkę narzędzia i drukować drobne szczegóły z większą dokładnością.
Program Cura decyduje i dostosowuje szerokość linii w zależności od miejsca, w którym należy osadzić materiał. Efektem końcowym jest jednolite wypełnienie części, które stają się znacznie bliższe jakości formowania wtryskowego – twierdzi firma Ultimaker.
Mniej szczelin wewnątrz części i lepsza jakość podczas drukowania cienkich ścianek i drobnych szczegółów oznacza, że drukowane części są mocniejsze, co może prowadzić do szerszego wykorzystania technologii FDM w produktach końcowych.
Ponieważ szerokość linii jest tak istotną cechą programu Cura, jej zmiana wywołała efekt falowy w całym oprogramowaniu. Profile drukowania zostały zaktualizowane i rozszerzone. Obecnie można drukować części i elementy części, które wcześniej nie były możliwe. Wystarczy spojrzeć na poniższy przykład Benchy porównujący ten sam model w oprogramowaniu Cura 4.13 i Cura 5.0.
LEPSZE PROFILE DRUKOWANIA
Jak można się spodziewać, bardziej wydajna ścieżka narzędzia przekłada się na szybszy czas drukowania. Firma Ultimaker twierdzi, że nowe nowe profile przyspieszą proces drukowania nawet o 20% w porównaniu z programem Cura 4.13 w maszynach Ultimaker. Jak to wygląda na maszynach innych marek? Ultimaker czeka na opinie społeczności na ten temat.
LEPSZE DRUKOWANIE 3D Z METALU
Wśród zmian w programie Cura można znaleźć te dotyczące używania filamentów metalowych BASF Ultrafuse 17-4PH i Ultrafuse 316-L. Dwie nowe funkcje w oprogramowaniu Cura 5.0 – automatyczne skalowanie i zmienne kierunki ścian – zapewniają lepszą kontrolę nad modelem, łatwiejszy proces przygotowania do druku i wyższy wskaźnik powodzenia podczas drukowania z metalu, jak twierdzi firma.
Ponadto Ultimaker oświadczył, że pracuje nad nowym, ekscytującym rozwiązaniem do druku 3D z metalu, które otworzy więcej możliwości zastosowań przemysłowych – więcej informacji na ten temat zostanie ujawnionych w nadchodzących tygodniach.
DODATKOWE ULEPSZENIA
Wersja beta Ultimaker Cura 5.0 zawiera także inne poprawki i usprawnienia:
- Wsparcie dla układów Apple M1 w celu usunięcia szeregu błędów wizualnych.
- Usprawnienie przepływu pracy związanego z dostępem do Ultimaker Marketplace w programie Ultimaker Cura. Ulepszono interfejs użytkownika, a wyszukiwanie i instalowanie wtyczek i profili materiałów jest teraz łatwiejsze i szybsze.
- Zaktualizowano menu i ulepszono wirtualną platformę.
- Kompensacja skurczu jest teraz dostępna dla PLA, tPLA i PETG.
Po zebraniu przez firmę Ultimaker opinii od beta-testerów i całej społeczności użytkowników można spodziewać się ostatecznej wersji oprogramowania jeszcze w tym roku.