Minifig Battlefields odtwarzają pola bitew z czasów I wojny światowej za pomocą klocków LEGO i druku 3D

Minifig Battlefields odtwarzają pola bitew z czasów I wojny światowej za pomocą klocków LEGO i druku 3D

Minifig Battlefields, z siedzibą w Wielkiej Brytanii, to mała firma z wielką misją: promować kreatywność, naukę i edukację poprzez tworzenie własnych minifigurek i akcesoriów dla znanych marek klocków, takich jak LEGO.
Jak mogą to osiągnąć? Po pierwsze, dzięki zestawom modeli żołnierzy i artylerii z kilku kampanii wojskowych, które zawładnęły wyobraźnią historyków, hobbystów i uczniów.

Po drugie, dzięki niewiarygodnie szczegółowym odtworzeniom pól bitewnych z czasów I wojny światowej, zawierających kratery, okopy, plątaninę drutu kolczastego i wiele innych.

Minifig Battlefields to jednak coś więcej niż tylko drogie zabawki. Użytkownicy są zachęcani do opowiadania historii za pomocą swoich żołnierzy i dioram, a także do rozwijania umiejętności opowiadania historii za pomocą animacji poklatkowej i sztuki wizualnej.

Jak uzyskać jak najbardziej autentyczne minifigurki wojskowe

Wyzwaniem dla projektantów modeli z Minifig Battlefields było stworzenie dokładnych replik okopów i pól bitewnych frontu zachodniego oraz zbudowanie i wymodelowanie szablonu w taki sposób, aby diorama mogła być wyprodukowana w sposób ekonomiczny.
Zespół odkrył jednak, że jeśli chodzi o bardziej szczegółowe części, takie jak drabiny, drut kolczasty, schody przeciwpożarowe, okładziny okopów i deski na kaczki, tradycyjna metoda termoformowania z tworzywa sztucznego nie była ani praktyczna, ani wystarczająco tania do produkcji na małą skalę.

Każda scena wymagała również stworzenia małych plastikowych kołków, aby minifigurki wojskowe mogły stać i poruszać się, co umożliwiło ich animację.

Wreszcie, aby każdy minifigurkowy żołnierz brytyjski, niemiecki lub francuski był jak najbardziej zgodny z historią, potrzebował niestandardowego nakrycia głowy, broni, plecaków i innych akcesoriów, tak aby wizualna opowieść była jak najbardziej autentyczna. Bez tej dbałości o szczegóły wartość edukacyjna dla klasy byłaby znacznie mniejsza.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, Minifig Battlefields zwróciło się do druku 3D jako rozwiązania.

Minifig Battlefields: „Druk 3D zmienił nasze zasady gry”

Firma wybrała urządzenie Ultimaker 2 do drukowania 3D i jest bardzo zadowolona z podjętej decyzji. „Druk 3D zmienił naszą sytuację”, wyjaśnili w studium przypadku dla Create Education Project (powiązanego z firmą Ultimaker).
„Wiedzieliśmy, że druk 3D staje się technologią, która ma potencjał, by fundamentalnie zmienić ekonomię skali dla małych, innowacyjnych przedsiębiorstw, takich jak nasze. Nie wiedzieliśmy jednak, że w mniej niż rok będziemy w stanie przejść od stworzenia prostej drabiny do zaprojektowania i wyprodukowania zaawansowanego, 18-funtowego brytyjskiego działa artyleryjskiego.”

Początkowo przyjrzeli się gamie biurkowych drukarek 3D, biorąc pod uwagę szereg kluczowych kryteriów, takich jak łatwość obsługi, elastyczność, niezawodność sprzętu i oprogramowania, rozdzielczość, rozmiar pola roboczego, powierzchnia podstawy, wsparcie klienta i koszty.

W trakcie swoich badań Minifig Battlefields wymyśliło pomysłowy test. Stworzyli już prosty model drabiny okopowej z okresu I wojny światowej (przy użyciu darmowego oprogramowania do modelowania 3D), który pasował do ich okopów i umożliwiał figurkom trzymanie się jej. Ten plik STL został użyty jako wzorzec, aby sprawdzić, który producent 3D jest w stanie wydrukować go najdokładniej.

Na targach druku 3D w Londynie, zespół ze stoiska Ultimakera szybko wydrukował „różową drabinę”, która idealnie pasowała do rąk brytyjskiego żołnierza minifigurki. To był moment eureki dla Minifig Battlefields:

„Już wtedy wiedzieliśmy, że druk 3D będzie dla nas rozwiązaniem produkcyjnym, które pozwoli nam wytwarzać nasze produkty w sposób opłacalny, z zachowaniem jakości, szczegółowości, dokładności i różnorodności, jakich wymagają hobbyści, kolekcjonerzy i dzieci w wieku szkolnym”.

Narzędzie do animacji StiknKlik stworzone na Ultimakerze 2

Aby skutecznie animować każdą dioramę, wojskowe minifigurki musiały być w stanie wykonywać podstawowe czynności, takie jak wychodzenie z okopów i chodzenie po polu bitwy. Aby to umożliwić, firma wykorzystała swojego Ultimakera 2 do stworzenia narzędzia o nazwie Stiknklik.
Stiknklik, dołączony do każdego zestawu dioramy, to zbiór precyzyjnie wydrukowanych kołków, do których można przymocować minifigurki i chodzić po nich. Zastosowany w dowolny sposób w danej scenie, umożliwia każdemu użytkownikowi stworzenie własnej, niepowtarzalnej animacji poklatkowej.

Minifig Battlefields współpracują ze szkołami, dzięki czemu uczniowie mogą uczyć się i opowiadać własne historie o Wielkiej Wojnie:

„Nasze Pole Bitwy w edukacji zainspirowało dzieci do stworzenia fabuły, wzbogaciło ich naukę historii, zaangażowało w kreatywną technologię poprzez animację i pomogło im wykorzystać nieograniczone możliwości jako przyszłym projektantom, inżynierom, artystom, naukowcom, wynalazcom i pisarzom”.

Dzięki wprowadzeniu druku 3D do swojej działalności, firma jest teraz w stanie projektować, tworzyć i produkować szeroką gamę akcesoriów i przedmiotów kolekcjonerskich. Czy to dla hobbystów, czy dla uczniów, czy dla kogoś, kto po prostu chce opowiedzieć historię – Minifig Battlefields to fantastyczne rozszerzenie uniwersum LEGO.

Żródło: https://all3dp.com