Joint Mitnor Cave w Wielkiej Brytanii, splądrowana przez złodziei, zostanie ponownie otwarta, a skradzione skamieniałości zostaną zastąpione wydrukowanymi w 3D duplikatami.
Kilka lat temu złodzieje włamali się do jaskini Joint Mitnor, znajdującej się w kamieniołomie w Devon w Wielkiej Brytanii. Ukradli i uszkodzili serię liczących 100 000 lat skamieniałości pradawnych kości słoni i hien.
Po tym incydencie jaskinia została zamknięta na dwa lata. Alan Finch, sekretarz William Pengelly Cave Studies Trust, powiedział BBC News :
“Jej utrata jest poważnym ciosem dla tych, którzy byli opiekunami tego miejsca przez ponad 50 lat, a także dla ogólnej społeczności naukowej”.
Historia nie kończy się jednak na tym. Jaskinia w Buckfastleigh została ponownie otwarta dla zwiedzających, wraz z replikami skamieniałości. Eksperci starali się odtworzyć to miejsce, wykorzystując skamieniałości wykonane za pomocą skanowania i drukowania 3D. Zwiedzający znów będą mogli podziwiać jaskinię i jej naukowe cuda.
Organizacja Pengelly Trust, która zarządza jaskinią, współpracowała z Muzeum Historii Naturalnej i Uniwersytetem Birmingham, aby umożliwić ponowne otwarcie. Zarówno muzeum, jak i uniwersytet zdecydowały się pracować nad projektem za darmo.
Farah Ahmed, kierownik działu obrazowania w muzeum, powiedział:
“Kiedy usłyszeliśmy o projekcie jaskini Joint Mitnor, od razu skorzystaliśmy z okazji, by wziąć w nim udział… Muzeum może się pochwalić jednymi z najbardziej zaawansowanych technologii skanowania na świecie, a dzięki zastosowaniu innowacyjnej tomografii komputerowej na własnej kolekcji Joint Mitnor byliśmy w stanie stworzyć wysokiej rozdzielczości skany 3D każdego obiektu”.
Aby stworzyć repliki, zespół zeskanował kości wydobyte z tej samej jaskini w latach 60. ubiegłego wieku. Kości te są przechowywane w Londynie, a po zeskanowaniu dane zostały wysłane do Birmingham w celu wydrukowania ich w 3D.
Zastosowano metodę odlewania replik w gipsie przy użyciu form wykonanych w technice druku 3D. Gips jest bardziej odpowiedni do tego konkretnego projektu niż drukowane tworzywa polimerowe; jest mniej prawdopodobne, że naruszy on delikatne środowisko jaskini. Jednak ze względu na złożoność procesu tworzenia form, dwie drukarki 3D uległy awarii.
Zespołem z Birmingham kierował Robert Stone, profesor interaktywnych systemów multimedialnych. Wyjaśnia on:
“Nasze drukarki były przystosowane do drobnych zadań przemysłowych, a nie do tego, by godzinami pracować nad tak złożonymi obiektami jak kieł mamuta. Złamały się dwie z nich”.
Oprócz replik, zespół Muzeum Historii Naturalnej stworzył interpretację wirtualnej rzeczywistości, pokazującą, jak wyglądała jaskinia między dwiema epokami lodowcowymi. Podgląd można zobaczyć na poniższym zdjęciu.
Jeśli wybierasz się do Devon, koniecznie odwiedź jaskinię, którą można zwiedzać z przewodnikiem w środę lub czwartek.
Żródło: https://all3dp.com