Technologia selektywnego osadzania laminatu (SDL) firmy Mcor Technologies jest wykorzystywana przez Hondę do tworzenia papierowych form do części z włókna węglowego CFRP.
Mająca swoją siedzibę w Irlandii firma Mcor Technologies wyróżnia się na tle innych firm zajmujących się drukiem 3D dzięki swojej technologii laminowania z selektywnym osadzaniem (SDL). Jest to innowacyjny proces druku 3D z papieru, który umożliwia produkcję w pełnym kolorze.
Ich unikalna technologia przydała się już przy tworzeniu kolorowych replik zatopionych okrętów wojennych i wysokich gór. Można się jednak spodziewać, że proces drukowania 3D z papieru firmy Mcor nie będzie miał większego zastosowania w sektorze przemysłowym.
Jednakże, gigant motoryzacyjny Honda Corporation zaprezentował ostatnio innowacyjne zastosowanie druku 3D SDL. Wytworzyła ona formy do produkcji części z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem węglowym (CFRP).
Wiele firm tradycyjnie wybrałoby obróbkę CNC do krótkoseryjnej produkcji części CFRP. Jednak czas realizacji i koszty produkcji sprawiają, że opcja ta jest mniej pożądana.
Zamiast tego, Honda wykorzystuje Mcor ARKe do tworzenia papierowych form drukowanych 3D i powlekania ich tradycyjnym CFRP. Powleczona forma jest następnie umieszczana w autoklawie, w temperaturze i pod ciśnieniem umożliwiającym formowanie się włókien węglowych, tworząc w ten sposób ostateczną część.
Honda znajduje doskonałe zastosowanie dla technologii SDL
“Od 12 miesięcy współpracujemy z Hondą, która wykorzystuje naszą technologię SDL w różnych segmentach działalności koncernu” – powiedział Conor MacCormack, dyrektor generalny Mcor.
“Najbardziej ucieszyło nas wykorzystanie jej do produkcji części z włókna węglowego. Powodem, dla którego go użyto, jest fakt, że papier jest niezwykle wytrzymały na ściskanie”.
Według MacCormacka, drukowane 3D formy papierowe mają właściwości zbliżone do drewna. Dzięki temu są w stanie wytrzymać długotrwałe działanie ciepła i ciśnienia.
Ostrze z węglika wolframu tnie warstwowy papier z wyjątkową dokładnością, uzyskując dokładność wymiarową rzędu 100 mikronów. Ponadto forma jest pokryta środkiem antyadhezyjnym, co umożliwia łatwe oderwanie CFRP po zakończeniu autoklawowania.
Firmy Mcor i Honda udowodniły, że technologia SDL jest zdolna do czegoś więcej niż tylko drukowanie w pełnym kolorze. Materiał papierowy oferuje pewne unikalne właściwości dla rynku przemysłowego, które mogą nawet obejmować formy do piaskowego odlewania części metalowych.
Według szacunków Hondy, drukowane 3D formy z CFRP kosztują około 10 razy mniej niż tradycyjne formy CNC. Chociaż nowa desktopowa drukarka 3D Mcor ARKe kosztuje 17 995 USD, potencjał możliwości przemysłowych i pełnokolorowych w jednej kompaktowej maszynie sprawia, że ta wysoka cena wydaje się być okazyjna.