Firma Conspectiv wykorzystuje technologię 3DEXPERIENCE firmy Dassault Systèmes do drukowania 3D trójkołowego samochodu elektrycznego

Firma Conspectiv wykorzystuje technologię 3DEXPERIENCE firmy Dassault Systèmes do drukowania 3D trójkołowego samochodu elektrycznego

Być może bardziej niż jakakolwiek inna dziedzina, przemysł motoryzacyjny w znacznym stopniu skorzystał z druku 3D. Technologia ta została zaadoptowana przez firmy samochodowe na całym świecie, w tym przez marki z najwyższej półki. Od funkcjonalnych prototypów po zindywidualizowane części do rzeczywistego użytku – wytwarzanie addytywne zwiększyło zdolność producentów samochodów do wprowadzania innowacji i realizacji przełomowych pomysłów.

Aby wykorzystać zalety technologii druku 3D, nie trzeba posiadać profesjonalnej drukarki 3D na hali produkcyjnej. Istnieje kilka usług druku 3D, takich jak 3DEXPERIENCE Make firmy Dassault Systèmes, które zajmują się produkcją części drukowanych w 3D – oferując jednocześnie pomoc w projektowaniu i know-how w zakresie wytwarzania addytywnego.

3DEXPERIENCE Make otrzymało ostatnio zlecenie na wyprodukowanie cudownego pojazdu, który służy jako ostateczny przykład zastosowania druku 3D do poprawy wyglądu i funkcjonowania samochodów. We współpracy ze swoim francuskim partnerem, firmą TH Industrie, ekspertem w produkcji technicznych i funkcjonalnych części z tworzyw sztucznych, serwis produkcji na żądanie współpracował ze swoim klientem Conspectiv, aby stworzyć niezwykły, drukowany w 3D trójkołowy samochód elektryczny.

Przyjrzyjmy się bliżej temu projektowi i temu, w jaki sposób mógł on powstać tylko dzięki technologii druku 3D.

3DEXPERIENCE Make pomaga firmie Conspectiv stworzyć elegancki samochód elektryczny

Koncepcja tego samochodu zrodziła się z pragnienia klienta, aby zaprojektować klasyczny samochód, ale z nowoczesnym akcentem w postaci w pełni elektrycznego napędu. Firma projektowa Conspectiv z Londynu postanowiła stworzyć miejski supersamochód, nazwany Bug 2E, który charakteryzowałby się niskim oporem aerodynamicznym, co jest niezbędne, aby zapewnić wysokie osiągi pojazdu elektrycznego.

Podczas poszukiwań w Internecie natrafili na 3DEXPERIENCE Marketplace. Po przesłaniu części samochodowych do serwisu, 3DEXPERIENCE Make skontaktowało się z projektantem, aby upewnić się, że proces produkcji będzie odpowiadał nietypowym potrzebom klienta.

Firma Conspectiv, będąca pod wrażeniem wyglądu wydrukowanych w 3D drzwi samochodu, postanowiła skorzystać z usług dostawcy i wydrukować w 3D wiele innych części, w tym światła i różne zawiasy, które są wykonane zarówno z plastiku, jak i metalu. Przy użyciu druku 3D w technologii FDM karoseria samochodu została wykonana z wytrzymałego i trwałego tworzywa ABS Kevlar.

Końcowy produkt jest naprawdę zdumiewający – to pojazd, który z pewnością przyciągnie uwagę każdego przechodnia. Jego przyciągający wzrok czerwony kolor i elegancko zaokrąglona konstrukcja sprawiają, że jest on w pełni wyjątkowy i nieporównywalny z żadnym innym produkowanym masowo samochodem – nie mówiąc już o samochodach elektrycznych. To, co naprawdę wyróżnia tę koncepcję, to trójkołowa konstrukcja. Dzięki temu wydrukowany w 3D samochód jest kompaktowy, ale wystarczająco mocny, aby poruszać się po obszarach miejskich.

Firma TH Industrie, partner 3DEXPERIENCE Make, odegrała kluczową rolę w procesie produkcyjnym. Udostepnijąc ponad 50 maszyn produkcyjnych i ponad 30 materiałów dostępnych dla klientów, firma Conspectiv i 3DEXPERIENCE Make były w stanie dokładnie określić proces i materiał potrzebny do realizacji projektu.

Współpraca z 3DEXPERIENCE Make i jego partnerem TH Industrie przynosi szereg korzyści, których klienci nie są w stanie osiągnąć, gdy produkcja odbywa się we własnym zakresie. Na przykład, korzystanie z usługi produkcji na żądanie oznacza, że klienci nie muszą zarządzać zapasami, mogą po prostu uzyskać potrzebne im części w sposób terminowy i wydajny.

Po drugie, zamiast masowej produkcji części, klienci tacy jak firma Conspectiv mogą zlecić ekspertom w dziedzinie produkcji wyprodukowanie niewielkiej ilości części, dzięki czemu cały proces jest bardziej opłacalny dla klienta końcowego. Dla TH Industrie technologia druku 3D umożliwia konkurowanie z zagranicznymi producentami zarówno pod względem cenowym, jak i terminowym, co daje im bardzo potrzebną przewagę zarówno we Francji, jak i na całym świecie.

Nie trzeba dodawać, że projekt ten jest kolejnym dowodem reputacji druku 3D jako całości, jak również zaangażowania Dassault Systèmes we wspieranie innowatorów, którzy chcą wykorzystać tę technologię. Produkcja addytywna umożliwia firmie Conspectiv zaprojektowanie dziwacznego, wysokowydajnego pojazdu.

Aby uzyskać więcej informacji na temat 3DEXPERIENCE Make i jego usług, lub aby uzyskać wycenę dla własnego projektu, odwiedź ich stronę internetową.

Żródło: https://all3dp.com