Drukowanie 3D z drewna: Jak to zrobić?

Drukowanie 3D z drewna: Jak to zrobić?

Czy możliwe jest drukowanie 3D z drewna?

Cóż, nie do końca, ale od 2012 roku drukowanie z filamentu drewnianego jest możliwe. Ale czym jest filament drewniany? Zasadniczo, jest to filament PLA, który zawiera również włókna drzewne. Po wydrukowaniu, końcowy obiekt wygląda zaskakująco podobnie do drewna.

W dzisiejszych czasach wielu producentów filamentów oferuje swoje własne podejście do filamentu drewnianego.

W dalszej części przyjrzymy się dokładnie temu, czym jest filament drewniany i jak go używać. Omówimy również post-processing i wspomnimy kilka popularnych marek.

Filamenty drewniane w pigułce

Zazwyczaj filament drewniany składa się z około 70% PLA i 30% włókien drzewnych. Ze względu na dodatek drewna, jest on bardziej delikatny niż zwykły PLA i łatwiej się łamie.

Wczesne filamenty drewniane były wytwarzane z trocin, ale końcowe wydruki wyglądały bardziej jak tektura, niż jak drewno. Zaletą była większa elastyczność, ale dzięki dzisiejszym filamentom z dodatkiem włókien drzewnych, obiekty drukowane z tego materiału mogą wyglądać i pachnieć jak rzeźbione drewno.

W zależności od marki, możesz znaleźć kilka różnych rodzajów filamentów drewnianych, z domieszką włókien z drzew takich jak bambus, brzoza, cedr, korek, heban, oliwka, sosna, a nawet kokos! Ale zwróć szczególną uwagę na filament, który kupujesz: Upewnij się, że ma on rzeczywiście włókna drzewne, a nie tylko barwnik drewna, ponieważ wykończenie nie będzie takie samo.

Ustawienia temperatury

Hot End

Podobnie jak w przypadku zwykłego PLA, najlepiej jest podgrzać dyszę drukarki do temperatury pomiędzy 170 a 220 ºC. Oczywiście dokładna temperatura będzie zależeć od filamentu.

Jedną z ciekawych rzeczy z filamentem drewnianym jest to, że można eksperymentować z różnymi temperaturami, aby uzyskać różne kolory i wykończenia. To dlatego, że extruder w wyższych temperaturach będzie spalać włókna drewna, tworząc ciemniejsze odcienie.

Wystarczy pamiętać, że drewno jest wysoce łatwopalne. Jeśli hot-end jest zbyt gorący i dysza nie wytłacza filamentu wystarczająco szybko, Twój wydruk może ulec uszkodzeniu lub nawet zapalić się.

Aby zapobiec zatkaniu, zaleca się wyposażenie drukarki w dyszę o średnicy większej niż standardowe 0,4 mm. Dodatkowo, jest to szczególnie ważne w przypadku filamentu drewnianego, aby utrzymywać dyszę w czystości!

Platforma

Aby tworzyć wysokiej jakości wydruki z filamentu drewnianego, dobrym pomysłem jest użycie podgrzewanej platformy, ale nie jest to konieczne. Jeśli ją masz, podgrzej je do temperatury pomiędzy 50 a 70ºC.

Konieczne jest zapewnienie powierzchni klejącej, czy to za pomocą taśmy malarskiej, kleju , szklanej platformy, czy arkuszy PEI. W przeciwnym razie, bardzo często zdarza się, że części przesuwają się podczas drukowania.

Dodatkowe ustawienia

Kiedy zaczniesz pracować z filamentem drewnianym, możesz napotkać pewne problemy z nitkowaniem. Pomóc może zmiana ustawień slicera! Oto kilka przydatnych wskazówek:

  • Ogólnie rzecz biorąc, nie bój się dostosowywać liczby warstw, gdy używasz filamentu drewnianego. Materiał jest zazwyczaj bardzo dobry w ukrywaniu linii warstw, więc mniejsza lub większa ilość warstw nie stanowi problemu.
  • Ponieważ filament drewniany krzepnie stosunkowo szybko, więc aby zapobiec zapychaniu się dyszy zwiększ prędkość druku
  • Cura ma ustawienie o nazwie Combing, które przelicza ruchy dyszy, aby pozostać wewnątrz wydruku. Wydłuży to czas drukowania, ale zapobiegnie wyciekaniu i poprawi jakość. To jest to samo, co ustawienie „avoid crossing outline for travel movements” w Simplify3D.
  • Simplify3D ma ustawienie zwane Coasting, które zmniejsza nacisk na dyszę za każdym razem, gdy osiągnie ona koniec segmentu drukowania.

Post-Processing

Kiedy proces drukowania 3D jest zakończony, możesz zacząć ostatnie szlify. Jednak z filamentem drewnianym, można nawet rozpocząć kolorowanie podczas drukowania. Jak wspomniano wcześniej, zmiana temperatury druku będzie produkować subtelne zmiany kolorów.

Szlifowanie druku 3D z drewna jest bardzo podobne do szlifowania zwykłego kawałka drewna. Zacznij od twardszej ziarnistości i stopniowo pracuj nad bardziej miękką, aż obiekt będzie gładki.

Podobnie jak prawdziwe drewno, obiekty drukowane 3D z filamentu drewnianego są porowate, co oznacza, że łatwo absorbują różne barwniki i bejce. Rozważ użycie bejcy, aby uzyskać różne kolory i wykończenia powierzchni.

Jeśli masz dostęp do laserowej wycinarki lub grawerki, maszyny CNC, a nawet zestawu do pirografii, możesz dodać cechy lub rysunki do swojego gotowego dzieła.

Opcje filamentów drewnianych

Na rynku jest całkiem sporo dobrych filamentów drzewnych. Na przykład, Spectrum oferuje filament wood.

Linia EasyWood firmy FormFutura obejmuje siedem różnych włókien drewnopochodnych, w tym wykonane z brzozy, cedru, kokosu, hebanu, oliwki, sosny i wierzby! Wszystkie składają się w 40% z cząsteczek drewna.

Żródło: https://all3dp.com