Drukowane w 3D buty baletowe "P-rouette" zmniejszają ból i ryzyko powstania kontuzji u tancerzy

Drukowane w 3D buty baletowe "P-rouette" zmniejszają ból i ryzyko powstania kontuzji u tancerzy

Choć regularnie widzimy, jak druk 3D pomaga sportowcom, zapewniając bardziej komfortowe obuwie, pomysł drukowanych w 3D butów do baletu nie został jeszcze zrealizowany. Hadar Neeman postanowiła zmienić ten stan rzeczy.

Neeman to absolwentka Bezalel Academy of Art and Design, która wykorzystuje druk 3D, aby zmniejszyć ból tancerki baletowej i stworzyć spersonalizowany but, zapewniający większy komfort i ochronę.

Neeman została zainspirowana do zaprojektowania takiego buta, gdy zobaczyła wykrzywione i posiniaczone palce u stóp swojej koleżanki z baletu. Szukała sposobu na zastosowanie metod drukowania tkanin 3D i to wydawało się być idealną opcją.

Rezultatem jest but do pointe P-rouette, który jest trzy razy bardziej wytrzymały niż zwykłe baletki. Został zaprojektowany tak, aby ograniczyć kontuzje i sprawić, że taniec na palcach będzie mniej bolesny niż w tradycyjnie wykonanych butach.

Neeman powiedziała Dezeenowi: „Dowiedziałam się o butach do pointe i im bardziej zagłębiałem się w tę dziedzinę, tym bardziej zdawałam sobie sprawę z tego, że istnieje duży potencjał do ulepszenia istniejącego buta i poprawy jakości życia tancerzy”.

Tworzenie (nieco bardziej) wygodnych butów baletowych

Baletki Neemana powstają w podobny sposób, jak inne buty sportowe drukowane w 3D. Po pierwsze, tancerz może zeskanować swoją stopę w 3D za pomocą aplikacji na telefon komórkowy. Na tej podstawie, na komputerze tworzony jest model idealnie spersonalizowanego buta.

Następnie, podeszwa jest modelowana w lekką strukturę kratową i drukowana z elastomerowego polimeru. Podczas procesu drukowania 3D górna część buta do pointy, wykonana z elastycznego, a zarazem satynowego materiału, jest zintegrowana i uwięziona pomiędzy wydrukowanymi warstwami. Oznacza to również, że nie używa się kleju.

Metoda ta różni się znacznie od tradycyjnego sposobu, w jaki obecnie produkowane są baletki. Oznacza to jednak, że tancerki nie muszą za każdym razem wyścielać butów.

Co więcej, Neeman wyjaśnia, że te buty wytrzymują trzy razy dłużej niż tradycyjne baletki, które wytrzymują tylko 10 godzin tańca.

Więcej informacji o butach pointe P-rouette można znaleźć na stronie Bezalel Academy of Art and Design.

Żródło: https://all3dp.com