Drukowany w 3D stetoskop klasy medycznej, który kosztuje 3 dolary

Drukowany w 3D stetoskop klasy medycznej, który kosztuje 3 dolary

Dr Tarek Loubani zaprojektował drukowany w 3D stetoskop, który można wykonać z plastiku pochodzącego z recyklingu w 3 godziny, za jedyne 3 dolary. Urządzenie jest szczególnie przydatne w krajach o niskich dochodach, które mają niewielki dostęp do narzędzi diagnostycznych.

Stetoskop wciąż ma swoje miejsce w medycynie. Chociaż wiele krajów zachodnich polega na tomografii komputerowej i ultrasonografii, dr Tarek Loubani podkreśla, że stetoskop jest niezbędnym narzędziem diagnostycznym w krajach o niskich dochodach i krajach ogarniętych wojną.

Loubani jest profesorem nadzwyczajnym w Schulich School of Medicine & Dentistry. Jest również naukowcem w Lawson Health Research Institute i lekarzem na oddziale ratunkowym w London Health Sciences Centre w Ontario w Kanadzie.

W 2012 roku pracował w szpitalu w Gazie, gdzie dzielił stetoskop z dziesięcioma innymi lekarzami. Lekarze ci byli odpowiedzialni za leczenie ponad 100 pacjentów. Było to zadanie niewykonalne i Loubani chciał znaleźć jakieś rozwiązanie.

„Nie tylko brakowało nam środków medycznych, ale nawet podstawowych rzeczy, takich jak stetoskopy” – mówi Loubani. Chciał znaleźć sposób, w jaki lekarze mogliby tworzyć własne materiały.

Wyjaśnia, że momentem, w którym zapaliła mu się żarówka, był zabawkowy stetoskop. Chociaż zabawka była wykonana z plastiku, działała wystarczająco dobrze. W wyniku zabawy Loubani wpadł na pomysł stworzenia ogólnodostępnego szablonu stetoskopu drukowanego w 3D. Co więcej, stetoskop klasy medycznej może być wykonany z plastiku pochodzącego z recyklingu.

Stetoskop wydrukowany w 3D w 3 godziny, wykonany z plastiku pochodzącego z recyklingu

Stetoskop nosi nazwę modelu Glia i został już zatwierdzony klinicznie. Loubani wykorzystał do stworzenia modelu darmowe oprogramowanie typu open-source, ograniczając koszty do minimum.

Stetoskop można wydrukować przy użyciu desktopowej drukarki 3D i filamentu ABS. Co imponujące, drukowanie 3D stetoskopu zajmuje zaledwie trzy godziny i kosztuje mniej niż 3 dolary.

„Naszym produktem w tych badaniach nie jest stetoskop, ale to, jak go zrobić i jak zapewnić jego najlepszą jakość” – mówi Loubani.

„O ile nam wiadomo, jest to pierwsze urządzenie medyczne o otwartym kodzie źródłowym, które zostało poddane walidacji klinicznej… Chcieliśmy, aby lekarze i inni pracownicy służby zdrowia mogli mieć coś, co jest wysokiej jakości. Stwierdziliśmy, że jakość akustyczna w naszym stetoskopie jest taka sama, jak ta w stetoskopie marki premium.”

Lekarze zarówno w Gazie, jak i w Londynie, Ontario testują obecnie stetoskop. W przyszłości Loubani planuje stworzyć więcej szablonów urządzeń medycznych, które będzie można drukować w 3D.

Chcesz dowiedzieć się więcej o modelu Glia? Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie PLOS ONE. Możesz również pobrać i wydrukować w 3D swój własny stetoskop, korzystając z oryginalnych plików umieszczonych na GitHub, Thingiverse i MyMiniFactory.

Żródło: https://all3dp.com