Gdy druk 3D po raz pierwszy pojawił się na scenie technologicznej, miał wiele ograniczeń. Jednak wraz z upływem czasu technologia ta stała się bardziej przystępna i łatwiejsza w użyciu. Drukowanie 3D w domu doprowadziło do swoistego renesansu zabawek i gier typu „zrób to sam”.
Obecnie można drukować w 3D własne klocki lego, gry planszowe, figurki akcji i wiele innych zabawnych pomysłów. Podczas gdy desktopowy druk 3D nadal adaptuje swoją nową tożsamość jako produkt domowy, technologia ta wywarła wpływ na przemysł zabawkarski.
Zabawki drukowane w 3D: Najbardziej opłacalny sposób na zabawę
Wyniki badań, opublikowane niedawno w czasopiśmie Technologies, koncentrują się na tym, ile konsumenci mogliby zaoszczędzić, wykorzystując druk 3D do majsterkowania. Zespołem badawczym kierował Joshua Pearce, profesor materiałoznawstwa i inżynierii elektrycznej na Michigan Tech.
W badaniu przeanalizowano 100 najpopularniejszych projektów pobranych z MyMiniFactory, porównując je z dostępnymi na rynku zabawkami, jeśli tylko było to możliwe. Pearce i jego zespół wykorzystali do analizy trzy różne rodzaje materiałów. Używając drukarki 3D Lulzbot, badacze wykorzystali zwykły filament,
Odkryli, że konsumenci oszczędzają 75% kosztów używając drukarek 3d. Podsumowując, według danych dotyczących zaledwie 100 zabawek, użytkownicy stacjonarnych drukarek 3D zaoszczędzili około 60 milionów dolarów, drukując zabawki zamiast kupować je.
Branża druku 3D jest obecnie zdominowana przez małe, tanie drukarki, a wraz z jej rozwojem będziemy świadkami wzrostu produkcji typu „zrób to sam”. Dowody na to, że z punktu widzenia konsumentów ma to sens, są przytłaczające” – mówi Pearce.
Produkcja klocków Lego, figurek akcji i gier planszowych w domu
Co ważniejsze, technologia druku 3D daje ludziom możliwość dostosowywania i tworzenia własnych gier. Od personalizowanych gier planszowych po modyfikowalne figurki akcji – możliwości są w zasadzie nieograniczone.
Jednym z przykładów, na który powołuje się Pearce, jest LEGO – klasyczna, ale i droga zabawka z klocków, którą można odtworzyć za pomocą desktopowej drukarki 3D. Jak wynika z badań, standardowy klocek LEGO kosztuje sześć centów, podczas gdy wersja wydrukowana w 3D może kosztować zaledwie pół centa.
Zespół badawczy wykazał również oszczędności rzędu 40-90% w przypadku takich zabawek, jak zestawy szachowe, układanki matematyczne, ciężarówki, figurki akcji i gry planszowe. Istnieją jednak przypadki, w których druk 3D okazał się bardziej kosztowny, zwłaszcza w przypadku kostiumów do noszenia i cosplayu.
Według Pearce’a, najlepszym sposobem na przetrwanie producentów zabawek jest przyjęcie i zintegrowanie się z technologią druku 3D. Ponieważ rynek druku 3D stale się rozwija, nic nie stoi na przeszkodzie, aby konsumenci wzięli produkcję zabawek z tworzyw sztucznych we własne ręce.
Żródło: https://all3dp.com