Colorpod zapewnia aktualizację drukarki 3D w pełnym kolorze

Colorpod zapewnia aktualizację drukarki 3D w pełnym kolorze

Jeśli kiedykolwiek widziałeś selfie wydrukowane w 3D, prawdopodobnie zauważyłeś, że wydruk jest wykonany z proszku. Technologia „binder jetting” już wkrótce może być wykorzystywana również przez Ciebie, jeśli Aad van der Geest dopnie swego. Chce on umieścić tę technologię na Twoim biurku za pomocą ColorPod, zestawu, który przekształca drukarki 3D typu FDM w drukarki drukujące z proszku gipsowego.

Większość hobbystycznych drukarek 3D wytłacza rozgrzany plastik, aby zbudować obiekt. Inkjetowy druk 3D oparty na proszku pozwala na drukowanie szczegółowych, pełnokolorowych modeli z materiału przypominającego gips.

Proces wykorzystuje kropelki atramentu i wody, dozowane z atramentowej głowicy drukującej. Selektywnie łączą one i barwią warstwy sproszkowanego materiału wiążącego. Obejrzyjcie poniższy film, na którym zademonstrowano proces – tutaj widać go zamontowanego do Ultimakera 2.

Jak to działa?

Van der Geest używa głowicy drukującej, która montowana jest obok dyszy ekstrudera drukarki FDM. Ta głowica drukująca zawiera mechanizm dozowania proszku i dwa wkłady atramentowe HP. W jednym kartridżu znajduje się woda, a w drugim proszek służący do zabarwienia wydruku.

Colorpod działa poprzez drukowanie obiektu w stercie proszku, który jest układany na platformie. Drobne warstwy proszku PVA i posypywane są z dozownika proszku wykorzystującego silnik pagerowy. W tym samym czasie wałek wirujący wyrównuje warstwy. Wysokość warstwy zależy od wielkości cząstek proszku, które mają zwykle średnicę 0,15 mm.

Van der Geest dostarcza oprogramowanie, które przetwarza modele 3D z formatu STL i OBJ na nadający się do druku G-code. Jest on następnie przesyłany strumieniowo zarówno do drukarki, jak i do dodatku.

Zestaw Colorpod DIY kosztuje 488 dolarów. W tym 349 dolarów za płytkę drukowaną i 139 dolarów za resztę zestawu. Jest to imponujące w porównaniu do jego profesjonalnych alternatyw, które mogą kosztować około 50.000 dolarów więcej.

Tylko czas pokaże jak dobrze działa ten dodatek, ale jak na razie wyniki van der Geesta mówią same za siebie.

Żródło: https://all3dp.com