Początek tego tygodnia upłyną nam na warsztatach w warszawskiej SGGW. Licealiści z różnych szkół w Polsce w ramach 2-tygodniowego obozu naukowego mogli wziąć udział w kilkugodzinnym szkoleniu z druku 3D. Udział w programie był nagrodą za wybitne osiągnięcia, tak więc miałem przyjemność szkolić przyszłych inżynierów i profesorów z różnych dziedzin jak: biologia, medycyna, fizyka, mechanika.
Na warsztatach mieliśmy dostęp do kilku różnych drukarek oraz nielimitowany dostęp do filamentów. Z powodów bezpieczeństwa pracy do sporządzania wydruków wybrałem materiały Tarfuse® od Grupy Azoty. Filamenty są pewne, solidne, niezawodne i w szerokiej gamie kolorystycznej.
Do dyspozycji mieliśmy jedynie 4 godziny zajęć dla każdej 25-osobowej grupy. Do dużo osób jak na jedno szkolenie. Jednak, jak wspomniałem wcześniej, mieliśmy 11 drukarek i młodzież bardzo ładnie podzieliła się maszynami by każdy mógł wydrukować coś dla siebie.
Po krótkim wstępie teoretycznym od razu zabraliśmy się za drukowanie.
Oczywiście zajęcia z druku 3D zawsze są za krótkie. Dla osób, które chciały sporządzić sobie dłuższe wydruki, czas był barierą nie do pokonania. Dlatego właśnie zaproponowałem dodruk zgłoszonych modeli po zajęciach. Każdy uczestnik mógł wysłać do mnie maila z linkiem do modelu z „opensource”, zaś moim zadaniem było dodrukować te modele po zajęciach i dosłać je zanim uczniowie skończą swój turnus na obozie.
Czasu miałem sporo, ale również i kilka ładnych zamówień, więc trzeba było się śpieszyć.
Pierwszy model jaki dostałem do wydruku to: https://www.thingiverse.com/thing:4997903. To bardzo fajny projekt kostki typu fidget używanej jako „odstresowywacz”.
Do sporządzenia wydruku użyłem drukarki Snapmaker A250 oraz czerwonego Tarfuse® PLA Smply. Na tej drukarce filament najlepiej topi się w temperaturze 215°C na dyszy. Stół standardowo na 50°C. Przy grubości warstwy 0,19 mm i wypełnieniu zaledwie 10% model miał się sporządzać nieco ponad 4 godziny.
W trakcie druku nie było żadnych problemów, wszystko wyszło dokładnie tak jak powinno.
Wygenerowane podpory odpadły same przy kilku ruchach. Wystarczy nieco wyrobić kostkę będzie pracować gładko.
Kolejnym modelem, na jaki otrzymałem zlecenie, to figurka postaci znanego milionera osadzonej w tułowiu psa :). Model znajdziemy pod linkiem: https://www.thingiverse.com/thing:2855932. Tym razem zgodnie z życzeniem użyłem niebieskiego Tarfuse® PLA Simply.
Do sporządzenia wykorzystałem drukarkę Creality Ender 3. Przy tym wydruku parametry standardowe dla PLA, czyli warstwa 0,2 mm, temperatura 205 na dyszy i 50 na stole. Wypełnienie na 20 % i pełnie chłodzenie. Przy takich ustawieniach wydruk sporządzał się 3,5 godziny.
Efekty bez żadnego zaskoczenia, wszystko wyszło jak należy. Wydaje się że milioner nawet podobny:)
Kolejnym zleconym modelem była figurka leżącego lwa. Projekt znajdziemy pod linkiem: https://www.thingiverse.com/thing:1473582. Tym razem osoba zlecająca zażyczyła sobie koloru czarnego Tarfuse® PLA Simply .
Wydruk sporządziłem również na drukarce Creality Ender 3. Tutaj również ustawienia stock-owe dla PLA i warstwa 0,2 mm.
Model wydrukował się w całości, jednak w dwóch miejscach nastąpił chwilowy brak podawania materiału. Defekt nie jest duży, ale widoczny, dlatego wysłałem zapytanie czy zlecający akceptuje czy drukujemy nowe. Póki co czekam na informację zwrotną 🙂
Kolejnym modelem o jaki zostałem poproszony to figurka z kreskówki. Tutaj niestety nie mam linku do stl., ponieważ uczestnik został tak dobrze przeszkolony, że wysłał mi od razu gotowego g-code na swoich ustawieniach. Na szczęście można podejrzeć g-code o ile mamy identyczną wersję programu.
Wydruk uruchomiłem na drukarce Zortrax M200 Plus przy użyciu czarnego Tarfuse® PLA Simply.
Osoba zlecająca wybrała warstwę 0,2 mm i wypełnienie 30%. reszta ustawień to stock z preset-u slicera Z-suite.
Wszystko wyszło jak należy i projekty są gotowe do wysyłki. Muszą być dostarczone na SGGW zanim młodzież zakończy obóz naukowy 🙂