Wydruk testowy z żywicy: Najlepsze modele do żywicznych drukarek 3D

Wydruk testowy z żywicy: Najlepsze modele do żywicznych drukarek 3D

Nawet żywiczne drukarki 3D potrzebują od czasu do czasu testów. Czytaj dalej, aby poznać najlepsze wydruki testowe z żywicy, dzięki którym Twoja maszyna będzie w formie!

Porównując różne rodzaje druku 3D, druk z żywicy z łatwością odróżnia się od pozostałych. Pod względem zastosowań hobbystycznych, druk z żywicy jest drugą najbardziej powszechną metodą po druku FDM, który wytłacza filament przez rozgrzaną dyszę. Druk z żywicy wykorzystuje źródło światła do utwardzania warstw płynnej żywicy fotopolimerowej w celu wydrukowania modeli. Ze względu na proces drukowania i właściwości żywicy, gotowy model musi być również umyty i utwardzony podczas obróbki końcowej.

Istnieją różne technologie drukowania z żywicy, a ich rozróżnienie zależy od zastosowanego źródła światła. Na przykład, stereolitografia (SLA) wykorzystuje wiązkę laserową prowadzoną przez obracające się lustra, aby wyciągnąć każdą warstwę, cyfrowe przetwarzanie światła (DLP) wykorzystuje projektor do wyświetlania obrazów warstw na zbiorniku z żywicą, a druk oparty na wyświetlaczach ciekłokrystalicznych (LCD) wyświetla obrazy każdej warstwy bezpośrednio na ekranie. Pomimo różnic, wszystkie wydruki żywiczne opierają się na wspólnych ustawieniach i czynnikach zapewniających dobry wydruk, a mianowicie czasie naświetlania, rozdzielczości, przyleganiu warstw, antyaliasingu i jakości żywicy.

Model kalibracyjny jest doskonałym sposobem na przetestowanie ustawień i określenie, czy należy je dostosować. Każdy model testuje określone ustawienia, a do wyboru jest wiele opcji. W tym artykule omówimy pięć najbardziej przydatnych modeli kalibracyjnych.

AmeraLabs Town

Zaprojektowany przez AmeraLabs, litewskiego producenta żywicy, Model jest uniwersalną częścią kalibracyjną, która testuje zarówno ustawienia drukarki 3D, jak i jakość żywicy. W sumie w modelu zintegrowanych jest 10 różnych testów, na co wskazują różne „budynki” wystające pod różnymi kątami. Jego skuteczność sprawia, że jest on częstym tematem filmów i tutoriali dotyczących drukowania z żywicy.

Pierwszy test składa się z różnych szerokości szczelin, w zakresie od 0,10 mm do 1,00 mm, które testują jakość źródła światła drukarki, jak również czasy naświetlania dla utwardzania każdej warstwy. Drugi test ma różne wysokości otworów, które nie tylko sprawdzają czas naświetlania, ale także przyczepność warstw na podstawie widoczności otworów. Trzeci test to most w kształcie krzyża utworzony przez dwa przecinające się filary. Jeśli ta część modelu wykazuje jakiekolwiek deformacje lub niespójności, może to wskazywać na potencjalne problemy z wysokością warstwy lub nawet używaną żywicą. To tylko 3 z 10 testów, a już teraz mówią wiele o wydajności Twojej drukarki żywicznej.

 • Kto zaprojektował? AmeraLabs
 • Jak bardzo jest popularny? Model Town ma prawie 26 000 pobrań na Thingiverse, a także ponad 3300 pobrań i 20 911 wyświetleń na MyMiniFactory. Jest dość popularny gdziekolwiek jest umieszczony.
 • Gdzie go znaleźć? AmeraLabs, Thingiverse, MyMiniFactory

Siraya Tech

Siraya Tech, producent żywic z Hong Kongu (dawniej część Peopoly) zaprojektował swój własny model testowy, który zawiera pięć sekcji, z których trzy testują ustawienia ekspozycji drukarki. Jako narzędzie do szybkiego rozwiązywania problemów, zarówno ekspozycja jak i rozdzielczość mogą być testowane nawet wtedy, gdy model nie jest jeszcze całkowicie wydrukowany.

Już przy wysokości 3,5 mm powinny być widoczne otworki, wgłębione teksty, a także trójkątne i okrągłe obiekty. Jeśli pozwolisz wydrukować resztę modelu, pozostałe cechy (sześcian i łuk) testują możliwości druku i właściwości antyaliasingu.

 • Kto zaprojektował? Siraya Tech
 • Jak bardzo jest popularny? Ten model ma ponad 4,100 wyświetleń i 317 pobrań na Cults.
 • Gdzie go znaleźć? Siraya Tech, Cults

Make: Rook

Prawdopodobnie widziałeś Make: Rook podczas przeglądania jakichkolwiek treści związanych z drukiem 3D w Internecie. Jest to zasadniczo wieża szachowa, ale z zakrętami, zwisami i drobnymi szczegółami, takimi jak schody i widoczny tekst. Te cechy sprawiają, że jest to klasyczny „test tortur”, który ma na celu przesunięcie granic możliwości Twojej drukarki.

Chociaż model nie ma żadnych konkretnych parametrów ani testów, ten estetyczny wydruk testuje rozdzielczość i czasy naświetlania.

 • Kto zaprojektował? Make
 • Jak bardzo jest popularny? Jako jeden z najstarszych i najpopularniejszych wydruków testowych dla wszystkich typów drukarek, Make: Rook ma ponad 400 pobrań na Cults.
 • Gdzie go znaleźć? Thingiverse, Cults

Prusa SL1 Obiekt kalibracyjny

Mimo, że Prusa, główny filar społeczności drukującej w technologii FDM, nieco spóźniła się na scenę druku z żywicy, opracowała swój własny, unikalny model kalibracji dla Prusa SL1 i SL1S. Model ten jest nawet fabrycznie załadowany na wszystkie drukarki SL1. Po wydrukowaniu go, użytkownicy powinni szukać takich problemów jak brakujące elementy i geometria, połączone części geometrii, deformacje lub dziury.

Wszystkie te widoczne niedoskonałości mogą pomóc w rozwiązaniu problemów z podstawowymi ustawieniami, takimi jak czas naświetlania, wysokość warstwy i jej przyleganie. Na przykład wszelkie litery lub cyfry modelu będą wskazywały na prześwietlenie, jeśli będą wydawały się zbyt grube lub zlepione ze sobą.

 • Kto zaprojektował? Prusa Research
 • Jak bardzo jest popularny? Model ma 3000 pobrań.
 • Gdzie go znaleźć? Printables

Matryca walidacyjna

Nasz ostatni wybór, Matryca Walidacyjna, jest najszybszym modelem testowym do wydrukowania na tej liście i wykorzystuje najmniejszą ilość żywicy. Zawiera cztery różne cechy, z których wszystkie służą do testowania równowagi ekspozycji. Aby z powodzeniem wydrukować ten model z dokładnymi wynikami, dolna liczba warstw wynosząca cztery jest wysoce zalecana przez projektanta. Kompaktowa obudowa i szybki czas wydruku sprawiają, że matryca jest chętnie wykorzystywana w filmach na YouTube i tutorialach skierowanych do osób początkujących w drukowaniu z żywicy.

Jeśli chodzi o testy, po lewej stronie Matrycy powinna znajdować się taka sama liczba pinów i otworów. Na środku znajduje się kwadrat z dwoma łezkami, które powinny ledwo stykać się na środku kwadratu. Sam kwadrat powinien mieć 20 mm długości i szerokości, z 1-mm krawędzią po prawej stronie kwadratu.

 • Kto zaprojektował? Photonsters i X3msnake
 • Jak bardzo jest popularny? Matryca walidacyjna ma 4931 pobrań na Thingiverse.
 • Gdzie ją znaleźć? GitHub (bezpośrednie pobieranie), Thingiverse

Żródło: https://all3dp.com