Załoga warsztatu Makefast stworzyła niezawodny projekt harfy z pojedynczą struną. Wszystko, czego potrzebujesz, aby stworzyć swoją własną, to drukarka 3D, struna gitarowa, tuner, łożyska, nakrętki i śruby.
Nazwana TuneFast Harp jest wynikiem eksperymentu warsztatu Makefast mającego na celu stworzenie strunowego instrumentu muzycznego, który wymaga minimalnego strojenia.
Dzięki pojedynczej strunie gitarowej, rozciągniętej tam i z powrotem pomiędzy stałymi łożyskami na wydrukowanej w 3D płycie, harfa ta obejmuje 8-nutową skalę diatoniczną (pomyśl o białych klawiszach na pianinie – tych, których najprawdopodobniej używasz do grania prostych melodii).
Warsztat Makefast uzasadnia to tym, że wiele instrumentów wielostrunowych cierpi z powodu pracochłonnego procesu strojenia, podczas którego strojenie poszczególnych strun zniekształca sam instrument, co prowadzi do jeszcze większej ilości strojenia w celu dostosowania się do deformacji. Krótko mówiąc, może to być żmudne balansowanie.
W przypadku TuneFast Harp, gdzie każda “struna” jest równomiernie napięta i kontrolowana przez pojedynczy tuner gitarowy (należy pamiętać, że w rzeczywistości jest to pojedyncza struna biegnąca tam i z powrotem), proste równanie jest wszystkim, co jest potrzebne do określenia wymaganych długości pomiędzy punktami.
Harfa do serca: Wydrukuj w 3D swoją drogę do jedwabistych melodii
W sumie ten mały projekt kosztować cię będzie około 7 dolarów za materiały. Oprócz filamentu do drukarki 3D (Makefast Workshop zaleca PLA zamiast ABS ze względu na jego sztywność), będziesz potrzebował następujących rzeczy:
- Praworęczny tuner gitarowy
- 9x nakrętek i śrub M3x20mm
- 9 podkładek belleville M3
- 8x łożyska rowkowe V 3124mm
- M3 6×4 podkładka dystansowa
- Nylonowa struna gitarowa
Plik do druku 3D płytki do mocowania wszystkich wyżej wymienionych elementów można pobrać z Thingiverse. Zaleca się drukowanie z co najmniej 30% wypełnieniem dla zwiększenia wytrzymałości, w przeciwnym razie harfa może się zniekształcić i wypaczyć od napięcia, jakie będzie wywierane na struny.
Po wydrukowaniu zmontuj nakrętki i śruby z łożyskami, z podkładkami pomiędzy łożyskami i wydrukowanym elementem (aby zapobiec tarciu i pozwolić łożysku swobodnie się obracać). Uważaj, aby nie dokręcić zbyt mocno. W projekcie jest osiem łożysk na dziewięć kołków, przy czym “brakujące” łożysko znajduje się (a raczej nie znajduje) na ostatnim kołku, gdzie struna przechodzi przez wydrukowaną część i jest zabezpieczona.
Następnie należy zamocować tuner w ostatnim z pozostałych otworów. Po tym kroku wystarczy nawlec strunę na łożyska, wplatając ją tam i z powrotem do tunera. Dokręcając tuner, uderzaj struny, aby upewnić się, że napina się on równomiernie na wszystkich nutach. I to w zasadzie tyle – wystarczy przyciąć nadmiar struny i gotowe.
Żródło: https://all3dp.com