Wydrukuj w 3D swój DIY kontroler MIDI

Wydrukuj w 3D swój DIY kontroler MIDI

Chcesz nadać blasku swoim wirtualnym instrumentom lub konsoli DJ-a? Zbuduj swój DIY kontroler MIDI z faderami, Arduino i obudową wydrukowaną w 3D.

Instrumenty wirtualne i komputerowe systemy DJ-skie są dziś nieodzowne, ale nie chcesz używać ich za pomocą myszki. Dlatego właśnie kontrolery MIDI stały się coraz bardziej popularne od momentu pojawienia się pierwszych instrumentów VST i iPadów.

Jasne, możesz kupić Novation Launch Control, Doepfer’s Pocket Fader lub – nie daj Boże – dostać starą klawiaturę M-Audio Oxygen, ale robienie rzeczy jest o wiele bardziej zabawne, prawda?

Jednym z facetów, który również lubi tworzyć rzeczy jest Evan Kale. Kale jest po części muzykiem, po części twórcą. Do tej pory pokazał jak MIDIfikować tanią starą klawiaturę, zbudował bezdotykowy kontroler MIDI, dodał przełączniki zatrzaskowe do instrumentów – i zbudował wydrukowany w 3D kontroler Arduino MIDI.

Czego będziesz potrzebował do swojego DIY kontrolera MIDI

Evan rozebrał stary mikser, aby dostać się do faderów; zabrał też gałki z gitary (komu potrzebna jest regulacja wysokich tonów?). Obudowę zaprojektował w Autodesk 3ds Max i wydrukował w swojej lokalnej bibliotece (niestety z okropnymi odkształceniami). Cyfrowy projekt obudowy można znaleźć na Thingiverse.

Większość rzeczy potrzebnych do zbudowania tego kontrolera jest łatwo dostępna. Większość z nich można nawet zamówić na Amazonie. Oto „lista zakupów”:

  • Potencjometry suwakowe 45 mm
  • Potencjometry obrotowe
  • Arduino Pro Micro lub Arduino Micro
  • 74HC4051 8-kanałowy multiplekser analogowy
  • Perfboard
  • Głowice męskie
  • Głowice żeńskie
  • Porty USB-B

Wydrukowany w 3D DIY kontroler MIDI: Wymagane lutowanie i programowanie

Ponieważ fadery (a.k.a. potencjometry) dadzą ci liniową kontrolę napięcia, będziesz musiał dodać Arduino Pro Micro lub Micro, aby zmienić to liniowe zachowanie na wykładnicze.

Oto schematy Arduino i instrukcje programowania na GitHub.

Żródło: https://all3dp.com