Robotica drukowana w 3D

Robotica drukowana w 3D

Jak można zobaczyć tutaj i na Thingiverse.com, Robotica jest lalką z przegubem kulowym, która może być ustawiana w dowolnej liczbie pozycji dzięki wbudowanym elastycznym sznurkom.

Nie znam ich osobiście, ale jestem pewien, że Fritz Lang i Thea von Harbou (nie wspominając o postaci Rotwanga) byliby nie mniej niż zadowoleni z tej pięknej, wydrukowanej na drukarce 3D kobiety-robota, która jest bardziej rzeźbą niż zwykłą plastikową bombką. „Dlaczego,” zapytacie, „odnoszę się do dwóch dawno zmarłych niemieckich artystów i fikcyjnej postaci, kiedy odnoszę się do na wskroś nowoczesnego dzieła sztuki?”. Z tego prostego powodu, że zaledwie krótkie spojrzenie na tę rzeźbę wydrukowaną z filamentu, wyczarowuje obrazy kreacji Maschinenmensch Langa i Harbou z klasyki sci-fi Metropolis z 1927 roku, a jednocześnie popycha percepcję do przodu w jeszcze niewidzialną przyszłość. To cienka granica i dziwne miejsce do zajęcia – przeszłość i przyszłość jednocześnie – ale Robotica, od Shira (a.k.a. Sonia Verdú) robi to dobrze.

A gdyby wspomniana wcześniej dychotomia czasu nie wystarczyła, dzieło pani Verdú fachowo zestawia zimne, bezosobowe wrażenie metalu z ciepłymi, zmysłowymi krągłościami kobiecej sylwetki.

Jest coś takiego w tym dziele sztuki – nie chcę już nazywać go zabawką czy lalką – co sprawia, że mam ochotę przyjrzeć mu się dokładniej, nie mówiąc już o tym, by wstać i przyklasnąć umiejętnościom i wizji pani Verdú. Nawet surowa, plastikowa wersja bez ozdób budzi zachwyt i podziw.

Jeśli nie wydrukujesz nic innego w tym roku, wydrukuj to niesamowite dzieło sztuki jako ozdobę swojej kolekcji. Jeśli nie posiadasz drukarki 3D, możesz pobrać pliki i skorzystać z usługi drukowania 3D.

Żródło: https://all3dp.com