Modele Star Wars drukowane na Tarfuse® od Grupy Azoty Część II.

Modele Star Wars drukowane na Tarfuse® od Grupy Azoty Część II.

W poprzednim artykule o drukowaniu na filamentach Tarfuse® od Grupy Azoty opisałem sporządzanie pojazdów z sagi Gwiezdnych Wojen. W tym tygodniu mamy kontynuację tej tematyki.

Na chwilę obecną gotowe mamy już Sokoła Milenium, Myśliwiec Tie, oraz logo Star Wars. Do powstającej kolekcji dołączają nowe wydruki, a to  jeszcze nie koniec.
Modele są hobbystyczne i w przyszłości mają być podwieszane pod sufit lub ustawiane na półce przez młodego fana Gwiezdnych Wojen. Wszystkie drukowane modele możemy pobrać z „open source” – thingiverse.com.

Pierwszym modelem jaki sporządziłem w tym tygodniu był Wahadłowiec Imperialny. O ile dobrze pamiętam film, to pojazd ten był przeznaczony dla Lorda Vadera. Znajdziemy go pod linkiem: https://www.thingiverse.com/thing:872684.

Model sporządziłem na drukarce Zortrax M200 i białym filamencie Tarfuse® PLA Simply. Projekt zawiera ruchome elementy, a konkretniej składane płaty nośne, dokładnie tak jak w filmie.

Grubość warstwy ustawiłem na 0,19 mm, przy dyszy 0,4 mm. Gęstość wypełnienia wstawiłem na 20% oraz przejazdy 6 warstw górnych i 3 dolnych. Temperatury standardowe dla Tarfuse® PLA Simply to 210°C na dyszy i 50°C na stole. Przy takich parametrach model sporządzał się nieco ponad 13 godzin.

Plik STL pobierany ze strony jest od razu dobrze ustawiony do druku, zaś wygenerowane podpory w miejscach ruchomych wyłamały się po kilku ruchach.
Wydruk wyszedł znakomicie, zaś biały kolor ułatwi późniejsze malowanie obiektu.

Kolejny drukowany model to myśliwiec X- Wing należący do strony filmowego Sojuszu. To jeden z bardziej popularnych statków w Gwiezdnych Wojnach i toczył walki zarówno w nowych jaki i w starych częściach filmowej sagi. Na opensource jest mnóstwo projektów X-Wingów i naprawdę mamy w czym wybierać. Ja zdecydowałem się na ten konkretny: https://www.thingiverse.com/thing:909499, ze względu na gotowe przygotowane ucięcie w poziomie.

Wydruk sporządziłem na drukarce Biqu B1 na dyszy 0,4 mm i warstwie 0,2mm. Temperatury najlepsze dla Tarfuse® PLA Simply to 210 °C i 50 °C na stole. Wypełnienie zostawiłem na 20% i chłodzenie na pełną moc.

Przy takich parametrach wydruk sporządzał się trochę ponad 7 godzin, jednak warto było czekać. Model wyszedł bardzo dobrze i mimo delikatnych kłopotów z klejeniem prezentuje się bardzo dobrze.

Kolejne modele to już pojazdy z nowych części gwiezdnych wojen. To Jedi Interceptor. Te wydruki również sporządzałem na Tarfuse® PLA Simply, jednak tym razem skorzystałem z konkretnych kolorów. W filmie statkami tymi poruszali się Anakin i Obi Wan, dlatego wydrukowałem 2 obiekty w różnych kolorach, by ułatwić późniejsze malowanie. Stl znajdziemy pod linkiem: https://www.thingiverse.com/thing:491032/files. Dla zachowania choćby zbliżonych proporcji z poprzednimi wydrukach z kolekcji wyskalowałem modele na 80 %. Niestety to był błąd, który spowodował, że detale zrobiły się zbyt delikatne dla późniejszego postprocessingu.
Modele sporządziłem na drukarce Zortrax M200. Parametry wydruku to 0,19 mm na warstwie i 20% wypełnienia. Temperatury dokładnie tak jak wcześniej 210/50 stopni.

Wydruki sporządziły się jak należy, jednak przy zdejmowaniu podpór uszkodziłem stateczniki i musiałem je przykleić na stałe w pozycji złożonej. Dodatkowo uszkodziłem również kabinę. Model jest do poprawy. Postaram się go dodrukować poprawnie dla dopełnienia całej kolekcji.

Podobna sytuacja wydarzyła się w przypadku czerwonego pojazdu Obi Wana. Tutaj również udało mi się popełnić błędy przy postprocessingu.

Kolejne próby są już w trakcie druku na dokładniejszej warstwie i innej drukarce. Zobaczymy czy tym razem uda się wykonać to lepiej.
Całość prezentuje się coraz lepiej i zaczyna nabierać kształtów.