Ender 5 , Ender 5 Pro lub Ender 5 Plus , oto pytanie! Poznaj różnice, aby dowiedzieć się, która wersja będzie dla Ciebie najlepsza.
Kreatywność stała się znaczącą siłą na rynku druku 3D dla konsumentów, odkąd firma wydała Ender 3 , a jeszcze w 2017 roku jego zaktualizowaną wersję uzupełniającą: Ender 3 Pro .
Wraz z wydaniem Endera 5, Creality podtrzymał swoją gorącą passę, jeśli chodzi o niedrogie drukarki.
Zasadniczo, pakując popularne funkcje z Endera 3 w większą maszynę w kształcie pudełka, Ender 5 szybko zyskał dużą grupę fanów w społeczności. Creality pozostało wierne sobie i wydało wersję Endera 5 Pro oraz model o polu roboczym: 350*350*400 mm Ender 5 Plus
W tym artykule porównujemy Endera 5 z jego zaktualizowaną iteracją, a także jego większego brata. Niewątpliwie wszystkie mają bardzo podobne cechy; jednak wciąż istnieją pewne aspekty, które mogą się różnić, być może zmuszając Cię do wybrania jednego z nich.
Zagłębmy się w szczegóły!
Ender 5
Na pierwszy rzut oka kompaktowa, skrzynkowa rama Endera 5 rzuca się w oczy, wyraźnie odróżniając ją od poprzednich modeli producenta. Mimo że nie jest to porównanie Endera 3 z Enderem 5, nie można przejść do porównania Endera 5 z jego „młodszym bratem” i jego poprzednikiem, Enderem 3.
Podczas gdy pomiary osi X i Y pozostały identyczne, Ender 5 zapewnia więcej miejsca dla osi Z, oferując całkowitą objętość wydruku 220 x 220 x 300 mm.
Chociaż konstrukcja drukarki zwiększa rzeczywisty rozmiar urządzenia (440 x 410 x 465 mm), sprawia też, że drukarka jest również bardzo stabilna, co powoduje mniejsze wahania podczas pracy. Aby jeszcze bardziej wyeliminować chybotanie, każda z osi jest napędzana przez dedykowany silnik krokowy, a silnik w osi Y napędza obie strony ramy w tym samym czasie. Ten tak zwany system kontroli ruchu w podwójnej osi Y zapewnia znacznie większą stabilność, a użytkownik uzyskuje ogólnie płynniejszy ruch.
Dodatkowe przydatne funkcje obejmują zasilacz Meanwell 350 W / 24 V – sprawdzony w walce z Ender 3 Pro – pozwalający na szybkie nagrzewanie stołu do 110 ° C, a także funkcję wznowienia drukowania.
Podczas gdy w Ender 5 brakuje niektórych wygodnych funkcji, takich jak automatyczne poziomowanie stołu, czujnik końca filamentu lub trwała platforma do drukowania (okazało się, że podstawowa, znajdująca się w zestawie jest dość cienka i wymaga ciągłego dopasowania); zaletą jest łatwość jej ulepszania. Istnieje kilka sposobów uaktualnienia drukarki , od czujnika BLTouch do automatycznego poziomowania platformy, aktualizacji oprogramowania układowego, po różne dodatki wydrukowane w 3D.
Jeśli chodzi o jakość druku, Ender 5 był przekonujący. Podczas naszej oceny Ender 5 uzyskał 23,5 na 30 punktów w teście Autodesk Kickstarter, stawiając go nawet powyżej Prusa i3 Mk3. Nawet przy prędkości drukowania do 80 mm / s nie zaobserwowano zauważalnej utraty jakości wydruku. Co więcej, Ender 5 radził sobie zaskakująco dobrze z wieloma filamentami, tylko walcząc – jak to typowe dla drukarek 3D Bowden Drive – z TPU.
Szczerze mówiąc, Ender 5 to Ender 3, o którym marzyliśmy. Jest miejsce na ulepszenia, a przy odrobinie staranności otrzymasz wspaniałe wydruki. Ogólnie rzecz biorąc, Ender 5 to interesujące i niedrogie narzędzie dla twórców, hobbystów, majsterkowiczów, którzy chętnie spędzą z nim trochę czasu.
Jakie jest więc porównanie dwóch kolejnych modeli? Odpowiemy na to pytanie w poniższej sekcji Werdykt.
WŁAŚCIWOŚCI DRUKOWANIA
- Pole robocze: 220 x 220 x 300 mm
- Min. Wysokość warstwy: 100 mikronów
- Rozmiar dyszy: 0,4 mm
- Max. temperatura druku: 260 ℃
- Max. temperatura stołu drukującego: 135 ° C
- Zalecana prędkość drukowania: 40-80 mm / s
- Dokładność wydruku: 0,1 mm
- Łączność: karta SD, USB
- Poziomowanie platformy: ręczne
Ender 5 Pro
Ender 5 Pro to napompowana wersja podstawowego Endera 5. Wyposażona w tę samą sześcienną ramę, w tym modelu masz wszystko, co klasyczny Ender 5 ma do zaoferowania, a także przydatne ulepszenia, warte 50$.
Po pierwsze, Ender 5 Pro, jest wyposażony w nową cichą płytę główną V1.15 z zainstalowanym Marlin 1.1.8 i Bootloaderem, co pozwala na cichszą i bardziej precyzyjną wydajność drukowania. Ponadto włączono ochronę przed niekontrolowaną temperaturą, zapewniając dodatkową ochronę w przypadku, gdy drukarka osiągnie temperaturę krytyczną.
Dodatkowo Creality Ender 5 Pro jest wyposażony w bardzo trwałą metalową jednostkę wytłaczającą, zapewniającą stabilne podawanie filamentu. Drukarka jest wyposażona w regulowaną śrubę, dzięki czemu użytkownicy mogą regulować nacisk przekładni ekstrudera, aby najlepiej pasował do dowolnego filamentu.
Kolejną przydatną funkcją, która idzie w parze z wyżej wymienionym nowym ekstruderem, jest ulepszona rurka prowadząca filament w Ender 5 Pro. Podczas gdy Ender 5 wciąż miał standardowe plastikowe rurki, Ender 5 Pro jest teraz wyposażony w rurkę PTFE Capricon Bowden. Ścisła średnica zapobiega poruszaniu się filamentu i umożliwia podawanie bez zacięć. Dodanie tej wysokiej klasy rurki oraz nowy system podawania sprawiają, że Creality Ender 5 Pro lepiej nadaje się do drukowania na elastycznych filamentach i innych egzotycznych materiałach.
Czy warto wydać kilka dodatkowych dolarów na Pro? Odpowiemy na to pytanie w poniższej sekcji Werdykt.
WŁAŚCIWOŚCI DRUKU 3D
- Pole robocze: 220 x 220 x 300 mm
- Min. Wysokość warstwy: 100 mikronów
- Rozmiar dyszy: 0,4 mm
- Max. temperatura druku: 260 ℃
- Max. temperatura platformy: 135 ℃
- Zalecana prędkość drukowania: 60 mm / s
- Dokładność wydruku: 0,1 mm
- Łączność: karta SD, USB
- Poziomowanie platformy: Półautomatyczne
Ender 5 Plus
Jak sama nazwa wskazuje, Ender 5 Plus oferuje większe pole robocze. Dzięki wymiarom 350 x 350 x 400 mm jest zdecydowanie największym jak dotąd Enderem i stawia więcej w lidze dzięki serii CR-10.
Ponieważ wymiary maszyny są już dość duże – głównie ze względu na konstrukcję drukarki (632 x 555 x 619 mm), firma Creality na szczęście zaprojektowała drukarkę tak, aby żadne elementy nie były przechowywane poza samą drukarką; zasilacz i szpula filamentu znajdują się w ramie drukarki.
Podobnie jak Ender 5, Plus wykorzystuje również konstrukcję Gantry, co oznacza, że głowica drukująca jest umieszczona na górnej ramie drukarki, a stół roboczy, przesuwa się w dół na osi Z. Ponownie, każda oś ma dedykowany silnik krokowy, a silnik osi Y napędza oba pasy jednocześnie – tutaj niewiele się zmieniło. Aby zapewnić wystarczającą stabilność osi Z, powiększona platforma drukująca jest jednak zamontowane na czterech prętach i dwóch śrubach pociągowych zamiast dwóch prętów używanych w modelu Ender 5.
Ponadto Ender 5 Plus jest – wreszcie – wyposażony w czujnik zbliżeniowy BLTouch uruchamiany przez Antclabs. Cóż, co najmniej trzy czwarte stołu drukującego, ponieważ sonda jest zamontowana około siedmiu centymetrów na lewo od ekstrudera, a pomiar całego stołu drukującego jest mechanicznie niemożliwy. Aktualizacja oprogramowania układowego obiecała dostarczyć rozwiązanie, ale do tej pory problem nie został jeszcze rozwiązany. To powiedziawszy, Creality jest znany z tego, że bardzo szybko iteruje maszyny. Do tego czasu wraca do ręcznego poziomowania platformy. Przynajmniej Creality instaluje duże pokrętła, co pozwala na łatwe obracanie śrub.
Podobnie jak Ender 5, Ender 5 Plus jest również wyposażony w powszechną obecnie funkcję wznawiania drukowania i, w przeciwieństwie do Endera 5, ma także czujnik końca filamentu.
W Kickstarterze Autodesk, Ender 5 Plus uzyskał imponujące 27 na 30 punktów. Jednak w naszym 10-godzinnym przeglądzie stwierdziliśmy, że drukarka doskonale radzi sobie z fizycznymi wymiarami naszych wydruków testowych, jednak kontrola wizualna wykazała pewne wady. Powtarzające się błędy (np. niespójne nakładanie warstw) wymagałoby od użytkownika głębokiego kopania i rozpoczęcia eksperymentów z ustawieniami slicera. Jedno jest pewne: potrzeba trochę pracy ze strony użytkownika, aby uzyskać wydruki przyjemne wizualnie.
Czy warto wydać kilka dodatkowych dolarów na Plus? Odpowiemy na to pytanie w poniższej sekcji Werdykt.
WŁAŚCIWOŚCI DRUKOWANIA
- Pole robocze: 350 x 350 x 400 mm
- Min. Wysokość warstwy: 100 mikronów
- Rozmiar dyszy: 0,4 mm
- Max. temperatura druku: 260 ℃
- Max. temperatura stołu drukującego: 135 ° C
- Zalecana prędkość drukowania: 40-80 mm / s
- Dokładność wydruku: 0,1 mm
- Łączność: karta SD, USB
- Poziomowanie stołu: Półautomatyczne
Werdykt
Jeśli nie możesz się zdecydować pomiędzy standardowym Ender 5, ulepszonym Ender 5 Pro i Ender 5 Plus, najlepszy wybór będzie zależeć przede wszystkim od potrzeb drukowania 3D.
Oczywiście, jeśli planujesz drukować duże przedmioty przez większość czasu, Ender 5 Plus może być dla Ciebie odpowiedni. Jednak podczas naszego 10-godzinnego przeglądu Endera 5 Plus napotkaliśmy kilka problemów z drukarką, z których największym jest to, że czujnik BLTouch mierzy tylko połowę platformy. Z drugiej strony, osiągnął wynik Kickstarter Autodesk na 27 z 30, co, uczciwie mówiąc, jest doskonałym wynikiem i prawdopodobnie najlepszym, jaki kiedykolwiek testowaliśmy. Ale z naszego ogólnego doświadczenia z drukarką wynika, że w drukarce jest coś więcej niż dobry test Autodesk Kickstarter.
Biorąc to pod uwagę, Ender 5 Plus nadal ma pewien potencjał. Z pewnym majsterkowaniem i testowaniem ze strony użytkownika, jest on w stanie wytwarzać nie tylko fizyczne, ale także optycznie atrakcyjne wydruki. Z naszego punktu widzenia Ender 5 Plus potrzebowałby zaktualizowanej wersji, aby wyeliminować swoje wady (Ender 5 Plus Pro potwierdzony ?!).
Jeśli szukasz niedrogiej drukarki 3D o dużej pojemności i nie masz nic przeciwko brudzeniu rąk, aby uzyskać dobre wyniki drukowania, Ender 5 Plus może być dla Ciebie. W przeciwnym razie możesz rozważyć Creality CR-10 S , który z grubsza gra w tym samym przedziale cenowym, zapewnia jeszcze większe pole robocze i wymaga mniej majsterkowania.
To pozwala nam zmierzyć się między Ender 5 a Ender 5 Pro.
Co więcej, Ender 5 Pro kosztuje około 50 USD więcej niż Ender 5, co naszym zdaniem jest dość sprawiedliwym wzrostem w przypadku znaczących ulepszeń. Posiadanie ich wstępnie zainstalowanych oszczędza kłopotów z modernizacją, jeśli być może już planujesz uzyskać niektóre z tych aktualizacji, aby Twoja drukarka osiągnęła najlepsze możliwe wyniki drukowania.
Ender 5 Pro oferuje te możliwości, a mianowicie większe bezpieczeństwo, cichszą wydajność drukowania, a także – dosłownie – elastyczność w zakresie wyboru filamentu. Drukarka ma tylko odpowiednie dodatki, dzięki czemu już działająca drukarka jest odrobinę bardziej przyjazna dla użytkownika.
Jednak oprócz tych nowych funkcji, podstawowy model Endera 5 oferuje większość takich samych możliwości jak wersja Pro.
Licencja: Tekst „ Ender 5 vs Ender 5 Pro vs Ender 5 Plus: Różnice ” autorstwa All3DP jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 .
Źródło: https://all3dp.com/