Skanery 3D mają coraz większy udział w różnego rodzaju branżach w tym… muzealnictwo oraz archeologia. Dzięki ich możliwościom realne staje się przeniesienie szkieletów na ekran komputera,
stworzenie brakujących kości oraz zaprojektowanie realistycznego modelu 3D. Poniżej przedstawiamy historię Trix – tyranozaura chodzącego po ziemi niemalże 66 milionów lat temu, którego szkielet został odkryty w Montanie na terenie USA.
Co jest wyjątkowe i niespotykane odnośnie tego szkieletu to fakt, że zachowało się niemalże 80%
kości tyranozaura, co umieściło go w pierwsze trójce najbardziej kompletnych szkieletów odkrytych
na ziemi, a co najważniejsze zachowały się wszystkie niezbędne oraz największe kości, a ich jakość była o wiele lepsza niż jego poprzedników.
Szkielet został wystawiony w Centrum Bioróżnorodności Naturalis, które znajduje się w Holandii, a w celu odpowiedniego przygotowania go do wystawienia został zatrudniony ekspert w celu wykonania usługi skanowania 3D. Jego zdaniem było zeskanowanie całego szkieletu oraz oddzielnie każdej kości. Model 3D miał być później wykorzystany do złożenia szkieletu w całość. Pozwoli to na wymodelowanie brakujących kości, wydrukowanie ich w technologii 3D oraz umieszczenie w
miejscach, gdzie oryginalnie powinny się znajdować. Skany zostały wykonane przy pomocy skanera 3D EVA firmy Artec. Płynne połączenie wszystkich kości zostało zrobione w oprogramowaniu Artec Studio. Wszystkie kości zostały zeskanowane w rozdzielczości między 0,3 a 0,5 mm w zależności od ich wielkości, natomiast rozmiar plików wahał się pomiędzy 200 Mb a 1000 Mb. Siatki zostały zdziesiątkowane oraz
załadowane w jednym projekcie.
Brakujące kości zostały odzwierciedlone oraz wydrukowane za pomocą drukarki 3D. Ciekawostką jest, że do ich uzupełniania zostały wykorzystane odlewy z innych okazów – na przykład cała stopa pochodzi od innego tyranozaura o imieniu Sue. Dodatkowo, jedynie prawa noga naszego dinozaura była kompletna, więc w tym momencie ma on po prostu dwie takie same, prawe nogi. Tam, gdzie to możliwe, brakujące kości T.Rexa zostały odzwierciedlone i wydrukowane przy pomocy drukarki 3D.
„Ułożenie szkieletu było żmudną pracą, ponieważ ma on około 13 metrów długości od czubka nosa do końca ogona” – mówi Valentin. „Na początku miałem nadzieję, że uda mi się to zrobić ze wszystkimi kośćmi w wysokiej rozdzielczości, ale to było za dużo dla mojego komputera, więc musiałem uprościć wszystkie kości, aby zachować całkowity rozmiar”.
Ułożenie całego szkieletu było pracą bardzo długą i żmudną ze względu na to, że ma on aż 13 metrów długości od czubka nosa aż po ogon. Następnie plik został uproszczony, aby móc go umieścić w Internecie i udostępnić przeciętnemu użytkownikowi. Jak widać skanery 3D są wykorzystywane w coraz większej ilości branż. Pozwalają na dokładne odzwierciedlenie obiektu w świecie online, ale także stworzenie uzupełnień.