PET-G vs PLA: Różnice - po prostu wyjaśnione

PET-G vs PLA: Różnice - po prostu wyjaśnione

Czy twój następny wydruk wymaga trwałego filamentu PET-G? A może chcesz wybrać przyjazny dla środowiska PLA? Poznaj różnice między oboma materiałami.

Szukając różnic:

PETG ma lepszą wydajność fizyczną
PET-G ma lepszą wydajność fizyczną (źródło: All3DP)

Zarówno filament PET-G, jak i PLA należą do poliestrowej grupy tworzyw sztucznych. Podobnie jak większość filamentów, przeznaczonych do drukarek 3D FDM, oba są również termoplastami. Oznacza to, że miękną powyżej określonej temperatury i po ochłodzeniu wracają do stałej formy. Teoretycznie proces ten można powtarzać w kółko, bez obniżania jakości materiału. Większość PLA i wiele filamentów PET-G jest dostępnych zarówno o średnicy 1,75 mm, jak i o średnicy 2,85 mm.

Czym zatem różnią się te dwa rodzaje filamentów?

Jeśli zastanawiasz się między drukiem z PLA, a drukiem z PET-G, w sytuacji gdy dla Twojego wydruku istotna jest wytrzymałość oraz odporność chemiczna, PET-G będzie właściwym wyborem.

Jednak jeśli bardziej zależy Ci na estetyce wydruku, jego aspekcie wizualnym, PLA będzie strzałem w dziesiątkę.

Różnice w ostatecznym wydruku

Egzotyczne filamenty takie jak miedź są możliwe dzięki PLA
Nietypowe filamenty, np. z domieszką miedzi, są możliwe do wyprodukowania dzięki bazie, jaką stanowi PLA (źródło: All3DP)

Mimo że istnieją podobieństwa między właściwościami obiektu 3D wydrukowanego z PET-G i z PLA, każdy z nich ma swoje unikalne właściwości:

 • Wytrzymałość: w porównaniu z PLA, wytrzymałość PET-G jest ogólnie wyższa
 • Tolerancja temperatury:  jest zwykle znacznie wyższa w przypadku PET-G. Niektóre ekstremalne mieszanki PET-G, takie jak  Arnite 3040 z Nexeo 3D,  radzą sobie z temperaturami do 250ºC. Jednak bardziej powszechna tolerancja dla PET-G wynosi około 75ºC. W przypadku PLA, zazwyczaj musisz utrzymywać drukowane części 3D w temperaturze poniżej 55ºC, aby nie uległy zmięknieniu.
 • Zastosowanie na zewnątrz: wybierz do tego PET-G, ponieważ lepiej radzi sobie z pogodą i słońcem niż PLA. Z drugiej strony PLA może być znacznie bardziej trwały po pomalowaniu, dzięki czemu będzie lepiej chroniony przed warunkami atmosferycznymi.
 • Przezroczystość: jest najłatwiejsza do osiągnięcia dzięki filamentowi PET-G, czego przykładem jest Taulman T-Glase.
 • Skomplikowana geometria modelu: można ją łatwiej wydrukować w 3D za pomocą PLA, na dwugłowicowej drukarce 3D. To dlatego, że do druku z PLA, jest dostępnych więcej materiałów podporowych, niż dla PET-G. Jeśli do drukowania podpór używasz tego samego materiału, co do drukowania modelu, PLA może być także łatwiejszy dla uzyskania gładkiej powierzchni, po ich usunięciu.
 • Dokładne dopasowanie kolorów: jest łatwiejsze dzięki PLA, dobrym przykładem jest PLA od Innofil, z dokładnie dopasowanymi kodami kolorów RAL.
 • Przetwarzanie końcowe:  PLA: jeśli potrzebujesz pomalować wydruk 3D, dobrze sprawdzi się w tym celu farba akrylowa. Ale jak zawsze w przypadku farby, wykonaj kilka testów, aby sprawdzić dobrą przyczepność, trwałość i inne właściwości ważne dla Twojego projektu. Wydruki z PLA nie są łatwe do sklejenia, ale dobrym punktem wyjścia byłoby poszukiwanie kleju do styropianu. PET-G to coś, czego nawet nie chcesz próbować skleić. Ale jeśli to zrobisz, daj nam znać, jeśli uda Ci się skleić butelki PET razem!
 • Biodegradowalność i recykling: to kryterium stawia PLA na pierwszym miejscu. PLA ostatecznie powróci do swoich naturalnych składników, jeśli pozostanie na zewnątrz przez długi, długi czas. Może być również poddane recyklingowi i zostać przerobione ponownie na filament PLA, bez utraty jakości! PET-G nie rozkłada się tak łatwo, ale można go w całości poddać recyklingowi.
 • Naśladowanie innych materiałów: jest łatwe dzięki PLA, ze względu na wiele dostępnych mieszanek materiałów. Jeśli potrzebujesz wyglądu brązu,  BronzeFill firmy Colorfabb może być dobrym wyborem. A może wypróbujesz  Polishable Stainless firmy od Proto-Pasta lub ROSA 3D BioWOOD?

Różnice w drukowaniu

Sznurowanie: zawsze niebezpieczeństwo!
Nitkowanie  (Źródło: All3DP)

Ponieważ większość z nas prawdopodobnie zaczęła drukowanie na drukarce 3D FDM od filamentu PLA, oto kilka kwestii do rozważenia przy przejściu na druk z PET-G:

 • Przyczepność do platformy roboczej:  jest łatwiejsza w przypadku PLA. Podczas drukowania z PLA można obejść się bez podgrzewanej platformy roboczej. PET-G wymaga natomiast temperatury platformy na poziomie około 50–70 ° C. PLA również mniej wypacza się i lepiej przylega do powierzchni platformy, o tej samej temperaturze co PET-G. Jeśli masz szklaną platformę, odrobina lakieru do włosów, środka adhezyjnego lub trochę kleju PVA, dobrze sprawdzi się w przypadku obu filamentów. Ale jeśli powierzchnia Twojej platformy roboczej, ma naklejony arkusz PEI,  użyj trochę kleju PVA, ponieważ PEI może zostać uszkodzone przez zbyt dobre przywieranie PET-G, do tego typu powierzchni.
 • Temperatury wydruku: zależą od tego, jaki filament wybierzesz. Jednak zazwyczaj PLA powinno być drukowane w niższej temperaturze niż PET-G. Jednak pamiętaj, aby temperatura nie była za niska, bo doprowadzi to do zatkania dyszy. Konkretne temperatury druku, stosuj zgodnie z zaleceniami producenta.
 • Nitkowanie i wyciekanie filamentu: te problemy są bardziej powszechne w przypadku PET-G. Aby je zminimalizować, możesz spróbować drukować przy niższych temperaturach dyszy (ale uważaj, aby nie obniżyć temperatury do punktu, który spowoduje jej zapchanie).
 • Odstęp dyszy od platformy: często musi być nieco większy w przypadku PET-G niż PLA, aby zapobiec zbyt dużej przyczepności do platformy. Jeśli drukujesz głównie za pomocą PLA, możesz uniknąć dostosowania wysokości platformy roboczej dla PET-G, zamiast tego dostosować wysokość Z w slicerze, tylko dla tego konkretnego wydruku z PET-G.
 • Gęstość filamentu: jest wyższa dla PET-G w porównaniu z wieloma rodzajami PLA, dlatego należy sprawdzić dane producenta pod kątem właściwego ustawienia. Aby dać ci wyobrażenie, wspólna wartość gęstości dla PLA wynosi około 1,24 g / cm³, a dla PETG 1,27 g / cm³.
 • Podpory: działają dobrze w przypadku PET-G i PLA, ale ustawienie odległości między modelem a podporą, często musi być wyższe dla PET-G, niż dla PLA.
 • Zmiana filamentu: z PET-G na PLA wymaga ustawienia temperatury dyszy na temperaturę wymaganą dla PET-G. Następnie należy załadować filament PLA, wg temperatury przeznaczonej dla PET-G, do momentu aż zobaczysz tylko wytłaczanie PLA. Dopiero po tym, można bezpiecznie obniżyć temperaturę dyszy do niższych temperatur, przeznaczonych dla PLA. Ta kolejność jest niezwykle ważna, ponieważ w przeciwnym razie istnieje ryzyko zatkania dyszy filamentem PET-G.

Nazwy produktów

Lampa dżina wykonana z BronzeFill
Lampa dżina wykonana z BronzeFill (źródło: ColorFabb)

W przypadku PET-G czasem nie jest tak łatwo wiedzieć, że znaleziony filament, to tak naprawdę PET-G. Rodzaj filamentu obejmuje różne nazwy produktów, różnych producentów. I prawdopodobnie warto wypróbować różne marki, ponieważ każdy producent łączy swoje PET-G w unikalny sposób, aby osiągnąć określone właściwości materiału.

Ultimaker nadał swojemu filamentowi nazwę CPE, Colorfabb używa nazw takich jak  XT lub  NGen,  a producent Taulman używa nazwy T-Glase.

W przypadku PLA, nazwy produktów często wskazują na domieszkę innego materiału lub jego specyficzne właściwości. BronzeFill z Colorfabb zawiera domieszkę brązu, podczas gdy  HTPLA od Proto-Pasta  można wyżarzać, aby dobrze radził sobie z wyższymi temperaturami.

 

Licencja: Tekst „ PETG kontra PLA: Różnice – po prostu wyjaśnione ” autorstwa All3DP jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0.

Źródło:  https://all3dp.com/