Święta, święta i po świętach, jak co roku czas szybko zleciał. Wolne od pracy ma jednak swoje wymierne korzyści w postacie wymyślania nowych pomyslów na drukowanie przedmiotów użytku domowego.
Jednym z pierwszych takich pomysłów było udoskonalenie balkonowych mocowań. Pierwotnie wyprodukowałem je jako wieszaki do półeczki zaczepiane na szklaną balustradę balkonu. Jednocześnie podobne haki, przy delikatnej przeróbce STL można zastosować jako mocowanie maty osłonowej.
Pierwotna półeczka opisana w artyule: https://3d.edu.pl/szybko-powstajace-projekty-domowego-uzytku-na-filamentach-fiberlogy/
wykonana na Fiberlogy wygląda bardzo dobrze i była używana w zasadzie aż do zimy.
Jednak jak można doczytać w artykule sprzed roku zapowiedziałem się z jej licznymi przeróbkami w przyszłości i zdaje się, że ten moment właśnie nadszedł.
Przerobienie pierwotnego modelu zajęło dosłownie kilka minut i polega na skróceniu dolnej części i wydłużeniu zasięgu haku.
Nowa wersja jest również cieńsza i bardziej dopasowana do potrzeb, czyli do mocowania maty na właściwej wysokości od krawędzi szyby balkonowej.
W przypadku tego modelu konieczne było również jego odchudzenie, co jednocześnie miało wpływ na czas wydruku. 8 mocowań to minimum potrzebne do montażu maty balkonowej.
Przy tak prostym obiekcie nie ma sensu wykonywać prób, więc od razu użyłem PET-g od Fiberlogy.
Parametry druku na drukarce C10 SP:
Filament: Fiberlogy Easy Pet-g Transparent
Średnica dyszy: 0,4 mm
Temperatura dyszy: 240°C
Temperatura stołu: 80°C
Wysokość warstwy: 0,2 mm
Wypełnienie: 5%
Prędkość druku: 100 mm/s
Chłodzenie 50%
Obrysy: 3 szt.
Podpory: brak
Adhezja: tylko skirt
Dla zaoszczędzenia czasu od razu ułożyłem na platformie 8 sztuk.
Małe wypełnienie powinno wystarczyć dla tego typu haków, a znacząco wpłynęło na czas wykonania.
Po czterech godzinach obiekty były gotowe do zamontowania na balustradzie.
Wszystkie wymiary pasują idealnie i mocowanie działa zgodnie z założeniem. Warunkiem prawidłowego utrzymana maty jest oczywiście montaż wszystkich elementów, które mimo swojej niepozornej konstrukcji podtrzymują osłonę balkonową poprawnie.
Mata jest zamontowana więc przyszedł czas na “upgrade” półkę, a właściwe dodrukowanie kolejnej.
Jak pisałem wcześniej poprzednia półeczka sprawowała się znakomicie aż do zimy.
Jednak jak można było przypuszczać silne słońce i cienka konstrukcja sprawiły, że PLA uległo niewielkiej deformacji. Druga półeczka musiała być już mocniejsza. Duże znaczenie w poprzedniej wersji miała lekkość wydruku. Przy wietrznych dniach nie obciążona półka często lądowała na podłodze, a nawet na trawniku pod balkonem. Druga wersja powinna być zdecydowanie masywniejsza.
Zasada montażu na hakach pozostała identyczna, jednak tym razem półka miała być piętrowa. Dzięki temu mogła pomieścić zarówno telefon jak i kubek, lub piwo/ lampkę wina jeśli ktoś woli:)
Najpierw wykonałem kopie poprzednich uchwytów. Tym razem użyłem otwartej szuli pomarańczowego Easy Pet-g i identycznych parametrów.
Te modele były już drukowane w przeszłości więc i tym razem wszystko obyło się bez zastrzeżeń.
Tak jak poprzednio obiekty idealnie nasuwają się na szybę balustrady.
Samą półkę dla zaoszczędzenia czasu zleciłem do druku na drukarce S1 używając białego Easy Pet-g.
Parametry druku:
Filament: Fiberlogy Easy Pet-g Orange
Średnica dyszy: 0,8 mm
Temperatura dyszy: 250°C
Temperatura stołu: 80°C
Wysokość warstwy: 0,2 mm
Wypełnienie: 5%
Prędkość druku: 120 mm/s
Chłodzenie 60%
Obrysy: 3 szt.
Podpory: brak
Adhezja: tylko skirt
Niestety nie zawsze wszystko udaje się wykonać od razu i to jeden z powodów dlaczego poprzednią wersję drukowałem na PLA. Tym razem półka odkleiła się od stołu tworząc u podstawy klasyczny “banan”. Dodatkowo warstwy nie rozłożyły się równo i rzutują mocno na estetyce obiektu.
Wprawdzie widoczność warstw można próbować zniwelować w postprocessingu, co w tym przypadku przyniosło pewną poprawę, jednak drukarka S1 wymaga ponownego przeglądu.
Mimo wszystko zamontowałem półeczkę, która będzie służyła do chwili podmiany na kolejną wersję.
Jeśli działa to nie ma się co czepiać:), zaś kolejną połkę (być może jeszcze tego lata) wykonamy na całą długość pojedynczej szyby.