Pogoda ostatnimi dniami coraz lepsza. Domowy ogródek na balkonie już obsadzony wydrukowanymi doniczkami, więc przyszedł czas na realizacje szybkiego projektu od dawna odkładanego na później.
Aktualne trendy w budownictwie to balkony ze szkłem hartowanym wstawiane zamiast klasycznych barierek ochronnych. Pomysł oczywiście fajny, bo wszystko widać, zaś estetyka takich rozwiązań to pierwsza klasa. Mimo tak oczywistych zalet szklanych osłon zawsze pozostaje to samo pytanie – jak tam coś położyć, zawiesić?
Odpowiedź jest prosta – trzeba sobie zrobić. Tutaj druk 3D jest rozwiązaniem nie tylko idealnym, ale chyba również jednym z możliwych. Możemy próbować kupić w sklepie coś na kształt stojaków, wieszaków itp. Kłopot w tym, że szkła balkonowe maja różna grubość i mogą nie pasować do naszych warunków. W druku 3D robimy sobie wszystko dokładnie takie jak chcemy. Oczywiście pod warunkiem, że umiemy projektować, oraz mamy dostępne odpowiednie materiały. Rzecz jasna swoją półkę, chciałem sporządzić na filamentach od Fiberlogy.
Model musiałem stworzyć od podstaw w programie projektowym. To proste z założenia szkice, jednak chciałem stworzyć jednocześnie wieszaki i półkę na kubek. Aby tego dokonać, model musiał posiadać opcję możliwości modyfikacji. Zależało mi by mógł pełnić obie funkcje w zależności od potrzeby.
Najpierw zająłem się opomiarowaniem szyby. Wymiary zdjęte suwmiarką wskazywały, że grubość szkła to 9 mm. Pozostała część modelu również musiała być stosunkowo mocna, by udźwignąć obciążenie.
Prototyp wyszedł w kilka minut. Wykonany na podstawie prostych szkiców z ekstruzją na wysokość 12 mm.
Do modelu drukowanego na płasko, z racji silnej ekspozycji na słońce, wybrałem filament EASY PET-G Fiberlogy w kolorze pure.
Parametry druku na drukarce Biqu B1:
Filamet: Fiberlogy EASY PET-G transparent
Średnica dyszy: 0,4 mm
Temperatura dyszy: 215°C
Temperatura stołu: 70°C
Wysokość warstwy: 0,28 mm
Wypełnienie: 20%
Prędkość druku: 40/60 mm/s
Adhezja: tylko Skirt
Pierwszy wydruk jak widać na filmiku udał się idealnie, nie licząc błędu w pomiarach. Uchwyt złamał się przy próbie montażu. Zapomniałem ująć nieco wartości w miejscu styku z szybą tak by nie wchodziła całkiem na wcisk. Po kilku minutach nowy g-code o tych samych parametrach wydrukował się już z poprawnymi wymiarami.
Teraz można było zając się resztą konstrukcji, jak choćby półeczką na poranna kawę na balkonie :).
Przy tym modelu również nie było z byt wiele pracy, chociaż chciałem zrobić idealne wgłębienie na wydrukowane wcześniej uchwyty. Wielkość aktualnej półki będzie zależała wyłącznie od pola roboczego drukarki jaką mamy pod ręką. Na B1 mogę wydrukować około 200 mm.
Jednocześnie możliwość modyfikacji i tworzenia półeczek różnej szerokości pozostaje sprawą otwartą i na pewno wykorzystam do kolejnego modelu drukarkę S1. Przy zastosowaniu tych samych zaczepów drukowanych wcześniej z Fiberlogy Pet-g.
Jednak wszystko po kolei i najpierw pierwsza mniejsza półka. Do jej wytworzenia zdecydowałem się użyć Easy PLA o kolorze Midnight Sky. PET-G przy takim szerokim obiekcie i otwartym polu roboczym drukarki mógłby sprawiać problem w drukowaniu. Poza tym filament ten posiada mieniący się brokat i bardzo podobna się mojej małżonce 🙂
Podczas wydruku nie wystąpiły jakiekolwiek nieprawidłowości i wszystko wyszło jak należy.
Sam montaż to jedynie dopasowanie obydwu obiektów do siebie.
Konstrukcja jest sztywna i działa tak jak chciałem. Co najważniejsze jest mocna i raczej prędko się nie uszkodzi.
W przyszłości wydrukuję więcej półeczek, oczywiście na filamentach Fiberlogy i z pewno o tym napiszę w osobnym artykule.