Meble drukowane w 3D: stan techniki w 2020 roku

Meble drukowane w 3D: stan techniki w 2020 roku

Druk 3D z pewnością nie dominuje jeszcze w branży meblowej, ale już dziś można znaleźć świetne przykłady, na wykorzystanie tej technologii przy tworzeniu niesamowitych mebli. Sprawdź jedne z najfajniejszych mebli, powstałych dzięki drukarkom 3D.

Ustawianie poprzeczki

Druk 3D oferuje swobodę projektowania, która jest niemożliwa przy tradycyjnych metodach produkcji
Druk 3D oferuje swobodę projektowania, która jest niemożliwa przy tradycyjnych metodach produkcji (źródło: Sociable)

Druk 3D rozprzestrzenił się na wiele różnych dziedzin, a przemysł meblowy nie jest wyjątkiem. Tak, meble są nadal produkowane masowo przy użyciu tradycyjnych metod produkcji, ale drukarki 3D przydają się projektantom, którzy chcą wprowadzić innowacje na rynek.

Mimo to drukowanie 3D, nie jest najbardziej odpowiednim narzędziem do produkcji mebli. Na przykład drukowanie taboretów z tworzywa sztucznego, nie może jeszcze rywalizować z normalnym procesem formowania. To, co oferują drukarki 3D, jest obecnie doskonałym narzędziem do produkcji wysokiej klasy mebli, często opracowanym przez znanych projektantów, którzy chcą odkrywać nowe kształty i pomysły.

Takie meble, jak być może wiesz, są produkowane w dość ograniczonych ilościach i często mają skomplikowane geometrie, co jest łatwiejsze do wytworzenia przy druku 3D. Często skutkuje to niezwykłymi projektami, które są trudne lub niemożliwe do wyprodukowania za pomocą tradycyjnych metod.

Zebraliśmy listę najfajniejszych mebli wydrukowanych w 3D, jakie do tej pory widzieliśmy. Należy zauważyć, że wiele niesamowitych mebli opisanych poniżej, nawet jeśli są dostępne do zakupu, są dość drogie. Z drugiej strony, niektóre pozycje z naszej listy są prezentowane lub używane publicznie, a jeden z przykładów zawiera pliki, które można pobrać za darmo. Spójrzmy!

Kolekcja krzeseł Nagami

Kolekcja Brave New World przeniosła krzesło z nadrukiem 3D na Milan Design Week w 2018 roku
Kolekcja Brave New World przeniosła drukowane krzesło 3D na Milan Design Week w 2018 r. (Źródło: Nagami Design )

Nagami to hiszpańska marka projektowa, która „bada przyszłość projektowania produktów w nowej erze technologicznej”. Pierwsza kolekcja marki, Brave New World, składała się z czterech krzeseł, wydrukowanych w 3D, zaprojektowanych przez różnych architektów i projektantów. Wszystkie krzesła zostały utworzone przy użyciu drukarek 3D FDM  i zostały  zaprezentowane światu  podczas Milan Design Week w 2018 roku.

Pierwsze dwa krzesła z kolekcji, Bow and the Rise , zostały zaprojektowane przez Zaha Hadid – architekta, dla którego inspiracją było życie w morzu. Oba krzesła wydrukowano w 3D za pomocą PLA. Inspiracje związane z morzem, są szczególnie widoczne na Rise, która ma reprezentować rafę koralową. Bow and Rise to limitowane edycje, dostępne wyłącznie po uzgodnieniu cenowym.

The Peeler, czarne krzesło z lewej strony, zostało wydrukowane przez projektanta D.Widrig. 

Nobu, najnowszy dodatek do drukowanej kolekcji krzeseł 3D Nagami
Nobu, najnowszy dodatek do drukowanej kolekcji krzeseł 3D Nagami (źródło: Nagami Design )

Najnowszym dodatkiem do wydrukowanych w 3D mebli Nagami jest Nobu. To niebieskie krzesło wyraźnie prezentuje linie z warstw drukowania FDM. Zostało zaprojektowane przez Manuela Jiméneza Garcíę, współzałożyciela londyńskiego MadMDesign. Według artysty, Nobu stanowi membranę, która „ukrywa wewnętrzny wszechświat komórkowy” i „odzwierciedla zarówno gładkość i regularność, a także arytmię i szaleństwo”.

 • Projektanci: Patrik Schumacher (Zaha Hadid Architekci), Daniel Widrig i Manuel Jiménez García
 • Lokalizacja:  Hiszpania
 • Cena: 1560 € (~ 1700 $) The Peeler; 940 € (~ 1020 $) Nobu
 • Źródło:  Nagami Design

Seria Ocke

Projekty Müllera nie wymagają żadnych konstrukcji wsporczych
Projekty Müllera nie wymagają żadnych podpór (źródło: BigRep przez YouTube )

Seria Ocke to zestaw mebli wydrukowanych w 3D, składający się z krzesła i sofy. Zarówno krzesło, jak i sofa zostały zaprojektowane przez Beatrice Müller, projektantkę przemysłową w BigRep. BigRep to niemiecka firma specjalizująca się w  precyzyjnych drukarkach 3D FDM o dużych powierzchniach roboczych.

Ta seria mebli została stworzona jako demonstracja możliwości  BigRep’s One 3D printer. o polu roboczym dającym pojemność 1 m³.

Projektując serię Ocke, Müller chciał stworzyć projekt, który byłby w stanie mówić sam za siebie. Innymi słowy, ludzie powinni wiedzieć, że krzesło i sofa zostały zaprojektowane specjalnie do wydrukowania ich w 3D.

Kolejną interesującą cechą projektową zastosowaną przez Müllera, jest możliwość drukowania mebli bez użycia jakichkolwiek podpór. Osiągnięto to poprzez ustawienie biegunów – głównych elementów konstrukcyjnych elementów – pod niskim kątem.

 • Projektant: Beatrice Müller
 • Lokalizacja:  Niemcy
 • Cena: nie na sprzedaż
 • Źródło: BigRep

Sofa So Good Lounger

W tym drukowanym leżaku SLA 3D wykorzystano tylko 2,5 litra żywicy
W tym leżaku z drukarki 3D SLA wykorzystano tylko 2,5 litra żywicy (źródło: Janne Kyttanen )

Ten niesamowity mebel, został stworzony przez Janne Kyttanen, która pracuje jako ekspert od drukowania 3D w 3D Systems. Leżak, który widzisz na powyższym zdjęciu, ma niesamowitą złożoną konstrukcję siatki, przypominającą pajęczynę pokrytą metalem.

Leżak nazywa się Sofa So Good i został stworzony przy użyciu ProX 950 firmy 3D Systems, wielkoformatowej przemysłowej drukarki SLA 3D. Konstrukcja Kyttanen umożliwia wydrukowanie leżaka przy użyciu jak najmniejszej ilości materiału, przy jednoczesnym zachowaniu wytrzymałości konstrukcyjnej.

Pojedynczy druk zużywa tylko 2,5 litra żywicy, co przekłada się na 6000 warstw. Mierzy 1,5 metra długości (prawie 5 stóp) i waży zaledwie 2,5 kg (około 5,5 funta). Według jego projektanta jest w stanie utrzymać maksymalną wagę 100 kilogramów (około 220 funtów).

 • Projektant: Janne Kyttanen
 • Lokalizacja: USA
 • Cena: nie na sprzedaż
 • Źródło:  Janne Kyttanen

Batoidea Krzesło i podnóżek

Meble Batoidea przypominają rodzaj płaszczki, od której pochodzi jej nazwa
Meble Batoidea przypominają płaszczkę, od której pochodzi ich nazwa (źródło: Peter Donders )

Krzesło i podnóżek Batoidea, powstałe dzięki drukowi 3D, to meble o niezwykłym kształcie, zaprojektowane przez Petera Dondersa. Ten zestaw mebli premium kosztuje 26 378 USD i jest częścią kolekcji limitowanej.

Oba elementy powstały z wydrukowanych w 3D form piaskowych, które według artysty są tworzone dokładnie taką samą metodą, jak przy produkcji wewnętrznego rdzenia silnika Ferrari. Potrzebne było w sumie pięć części form piaskowych, wszystkie wyprodukowane przez centrum serwisowe Voxeljet w Augsburgu w Niemczech.

Cienkościenne aluminiowe odlewy, zostały następnie pomalowane przy użyciu tej samej techniki, której Ferrari używa do malowania nadwozia swoich supersamochodów, co pomaga wyjaśnić bardzo wysokie koszty.

 • Projektant: Peter Donders
 • Lokalizacja:  Belgia
 • Cena: 26 378 USD
 • Źródło:  Peter Donders

Kolekcja Rio

Stoliki te łączą drukowane w 3D części z tradycyjnymi materiałami meblowymi
Te stoliki łączą drukowane części 3D z tradycyjnymi materiałami meblowymi (źródło: Morgan Furniture )

Kolekcja Rio, to współpraca producenta mebli Morgan Furniture i studia Integrate. Kolekcja składa się z krzeseł z oparciem i stolika, które łączą drukowane w 3D części z tradycyjnymi materiałami meblowymi, takimi jak drewno i szkło.

Struktura siatki drukowanej w 3D, została zaprojektowana w całości przez algorytm komputerowy, który zapewnił możliwość utrzymania ciężaru przy jednoczesnej optymalizacji zastosowanego materiału. Dzięki temu powstał wyjątkowy i wspaniały design, który jest produkowany z żywicy ( SLA ) lub proszku poliamidowego ( SLS ).

Kolekcja Rio została wypuszczona na London Design Festival w 2016 roku i miała na celu zbadanie związku między „rzemiosłem dnia dzisiejszego a rzemiosłem jutra”. Można je kupić na stronie Morgan Furniture, ale cena jest podawana tylko po złożeniu zapytania ofertowego.

 • Projektant: Studio Integrate
 • Lokalizacja:  Londyn
 • Cena: Dostępna po złożeniu zapytania 
 • Źródło:  Morgan Furniture

System ścienny SuperMod

Materiały drukowane w 3D pozwalają, aby światło przechodziło przez niektóre moduły
Materiały drukowane w 3D, pozwalają na przenikanie światła przez niektóre moduły (źródło: Simplus Design )

SuperMod, to modułowy system przechowywania na ścianie, który jest zarówno praktyczny, jak i oszałamiający. Moduły sześciokątne z drukarki 3D, można łączyć na różne sposoby, aby uzyskać różne projekty. Powstała struktura może być używana do przechowywania wszystkiego, od książek, roślin i dekoracji, ale może również służyć po prostu jako dekoracja otoczenia.

System zaprojektowali Sebastian Misiurek i Arianna Lebed z Simplus Design, studia w Nowym Jorku. System został po raz pierwszy wystawiony na lokalnych targach projektowania druku 3D w 2015 roku.

Ich projekty opierają się na metodologii cyfrowej i szybkim prototypowaniu w celu tworzenia inspirujących projektów i obiektów funkcjonalnych. SuperMod został wyprodukowany na maszynach MakerBot, a każdy moduł ma rozmiary od 14 do 22 cali.

 • Projektanci: Sebastian Misiurek i Arianna Lebed
 • Lokalizacja:  USA
 • Cena: nie na sprzedaż
 • Źródło:  Simplus Design

Multithread

Połączenia zostały wydrukowane w 3D za pomocą SLM, zanim zostały ręcznie pomalowane
Połączenia zostały wydrukowane w 3D za pomocą SLM, zanim zostały ręcznie pomalowane (źródło: Interspace Design )

 

Multithread, projekt artystyczny autorstwa Reeda Krama i Clemensa Weisshaara, wykorzystuje drukowane złącza 3D do tworzenia stołów, półek i biurek. Szwedzki i niemiecki duet założył studio projektowe w 2002 roku i od tego czasu integrują najnowsze osiągnięcia technologiczne w swoich projektach.

W Multithread struktury kratowe, które wspierają płaskie powierzchnie różnych mebli zostały zoptymalizowane przez niestandardowe oprogramowanie, które „analizuje, modyfikuje i maluje” połączenia zgodnie z siłami, którym będą one poddawane. Połączenia zostały zaprojektowane cyfrowo i wydrukowane 3D przy użyciu selektywnego topienia laserowego (SLM).

Po wydrukowaniu części zostały ręcznie wypolerowane, a ostateczna konstrukcja została zmontowana. Ostatecznie każde złącze zostało pomalowane na zamówienie za pomocą wzoru kolorystycznego, wyznaczonego przez oprogramowanie do projektowania w celu zilustrowania naprężeń mechanicznych przyłożonych do tej konkretnej części. Ostateczne prace były prezentowane w mediolańskiej galerii Nilufar  w 2012 roku i na  Stambule Design Biennial  w 2013 roku.

 • Projektanci: Reed Kram i Clemens Weisshaar
 • Lokalizacje:  Włochy i Turcja
 • Cena: nie na sprzedaż
 • Źródło:  Kram / Weisshaar

 

Print Your City!  Meble publiczne z recyklingu

Ławka wyprodukowana dla Amsterdamu z plastiku z recyklingu została wydrukowana lokalnie w 3D
Ta ławka w Amsterdamie, została wydrukowana w 3D z lokalnego plastiku pochodzącego z recyklingu (źródło: Print Your City! )

Print Your City! to trwający projekt badawczy, mający na celu recykling domowych odpadów z tworzyw sztucznych i wykorzystanie ich do drukowania w 3D mebli miejskich. Projekt został przewidziany przez pracownię projektową The New Raw z Rotterdamu  i został rozpoczęty w 2016 roku w Amsterdamie jako test.

Pierwszym meblem, który stanął w holenderskiej stolicy, była niestandardowa ławka publiczna o wadze około 15 kg (około 33 funtów). Według Foteini Setaki, współzałożyciela New Raw, odpowiada to całkowitej ilości odpadów z tworzyw sztucznych wytwarzanych przez dwóch Amsterdamczyków rocznie. Wielkoformatowy druk 3D został wykonany lokalnie przez firmę Aectual, zajmującą się również projektowaniem i zrównoważonym rozwojem.

Wydrukuj wstępne prototypowe projekty swojego miasta na głównej promenadzie w Salonikach
Początkowy projekt prototypu na nadmorskiej promenadzie w Salonikach (źródło: The New Raw )

Dzięki procesom recyklingu i drukowania projekt przeszedł do kolejnego miasta: Salonik. We współpracy z różnymi organizacjami, w tym z Coca-Colą, w greckim mieście wdrożono laboratorium zerowych odpadów z zakładami recyklingu i robotycznym ramieniem do drukowania 3D. Miejscowi mogą zabrać odpady z gospodarstwa domowego do laboratorium i dowiedzieć się więcej o procesach recyklingu.

 • Projektant: The New Raw Studio
 • Lokalizacja: Holandia i Grecja
 • Cena: za  darmo
 • Źródło: Print Your City!

 

Taboret One_Shot

Taboret One_Shot można złożyć za pomocą łatwego ruchu obrotowego
Taboret One_Shot można złożyć za pomocą łatwego ruchu obrotowego (źródło: Materialize )

One_Shot.mgx to funkcjonalny taboret od Patricka Jouina, stworzony do projektu autorstwa Materialize.MGX wymagał od artystów i projektantów stworzenia inspirującej kolekcji do druku 3D.

Taboret One_Shot, ma dynamiczną strukturę, która pozwala go złożyć, podobnie jak parasol, co może być udogodnieniem do transportu lub przechowywania. Cały element, w tym wszystkie ruchome części i zawiasy, są drukowane w 3D razem przy użyciu selektywnego spiekania laserowego (SLS) .

Ten skomplikowany projekt jest dostępny do zakupu wraz z innymi meblami i elementami dekoracyjnymi w ograniczonych ilościach w sklepie internetowym Materialise.

 • Projektant:  Patrick Jouin
 • Lokalizacja:  Francja
 • Cena: 2165 € (~ 2336 $)
 • Źródło:  Materialize

Meble z puzzli

Obecnie dostępne są do pobrania trzy modele krzeseł z nadrukiem 3D
Obecnie dostępne są do pobrania trzy modele krzeseł do druku 3D, do pobrania za darmo (źródło: Bits & Parts)

Wyobraź sobie, że możesz wydrukować w 3D całe krzesło, za pomocą własnej drukarki 3D. Taki jest pomysł Bits & Parts , projektu ubocznego z serii Makerchair autorstwa projektanta Jorisa Laarmana. Pierwszy prototyp został wykonany przez centrum drukowania 3D, a według ich strony internetowej był to „pierwszy na świecie fotel stworzony przez tłum”.

Obecnie dostępne są trzy modele: Maker Puzzle ChairKids Maker Chair 19 i Kids Maker Chair 39 . Wszystkie z nich można pobrać za darmo i wydrukować, rozwiązanie dla każdego, kto ma drukarkę 3D (i czas!). Każda jednostka jest złożona jak puzzle 3D, tworząc ostateczny mebel.

Krzesło dla dzieci Maker 19, składa się z 15 elementów układanki oraz 4 pierścieni łączących drewniane nogi. Według strony internetowej, do tego modelu powinno wystarczyć 1,5 kg filamentu dla każdego koloru, a nogi wykonane są ze standardowych drewnianych nóżek.

Cały projekt jest w ciągłej pracy, a twórcy z całego świata mogą dołączyć do szeregów i ulepszyć projekty.

 

Końcowe przemyślenia

Chociaż meble z nadrukiem 3D nie są jeszcze bardzo dostępne, nadal możesz zacząć od małych projektów DIY
Chociaż meble z drukarki 3D, nie są jeszcze zbyt dostępne, możesz zacząć od małych projektów DIY (źródło: Cults )

Większość mebli, które widzieliśmy w tym artykule, zostało wykonanych przez studia i projektantów, którzy chcieli zbadać możliwości produkcyjne drukowania 3D. Zapewne z biegiem czasu, drukowanie 3D ostatecznie stanie się tańsze, a meble będą produkowane masowo.

W międzyczasie, jeśli chcesz zagłębić się w świat mebli z drukarki 3D, możesz zacząć od sprawdzenia niesamowitego wyboru modeli mebli, które możesz wydrukować samodzielnie.

 

(Źródło głównego zdjęcia: Material District )

Licencja: Tekst „ 3D Printed Furniture: The State of the Art in 2020 ” autorstwa All3DP jest licencjonowany na podstawie licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0.

Źródło: https://all3dp.com/