Oprogramowanie Fusion 360, to jedno z najpopularniejszych narzędzi CAD. Zapoznaj się z tym przewodnikiem wyjaśniającym, czym jest Fusion 360.
To tylko kolejne narzędzie CAD?
Fusion 360, to narzędzie CAD stworzone przez branżowego giganta Autodesk, firmę, której nie trzeba przedstawiać. Twórcy standardowych narzędzi branżowych, takich jak AutoCAD i Inventor, stworzyli nową klasę oprogramowania do modelowania przeznaczoną dla hobbystów: Fusion 360.
Jest to narzędzie, które stało się niezwykle popularne w społeczności zajmującej się drukiem 3D, więc jeśli jesteś użytkownikiem drukarki 3D, prawdopodobnie słyszałeś już o Fusion 360, ale czym właściwie jest to oprogramowanie? W tym artykule staramy się odpowiedzieć na to pytanie. Po krótkim omówieniu obszarów aplikacji i cen, przejdziemy do możliwości Fusion 360, obejmujących wszystkie jego podstawowe obszary robocze.
Szerokie zastosowania
Fusion 360, to doskonałe narzędzie do precyzyjnego modelowania obiektów 2D i 3D, ale możesz z nim zrobić znacznie więcej, np. animować swoje projekty, renderować obiekty, symulować obciążenia, a nawet przygotowywać modele do obróbki CNC. Wiele małych i dużych firm korzysta z platformy do projektowania i prototypowania swoich produktów, ponieważ Fusion 360 oferuje możliwości CAD, CAM i CAE.
Gdy już przyzwyczaisz się do interfejsu i poleceń (co zajmuje trochę czasu), Twój proces pracy będzie ograniczony jedynie Twoją wyobraźnią.
Cennik
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z oprogramowaniem CAD, Fusion 360 może być najlepszym miejscem do rozpoczęcia przygody z modelowaniem. Jako hobbysta, student, a nawet przedsiębiorca, możesz kwalifikować się do uzyskania bezpłatnej licencji. Możesz używać Fusion 360 za darmo, jeśli:
- jesteś studentem lub pedagogiem, w takim przypadku możesz uzyskać trzyletni abonament;
- projektowanie ma charakter hobbistyczny, a Twoje przychody nie przekraczają 100 000 USD rocznie; lub
- używasz go do osobistych projektów, poza podstawową działalnością.
Jeśli jednak nie pasujesz do żadnego z powyższych przypadków, nadal możesz go nabyć z roczną lub trzyletnią subskrypcją. Sprawdź ceny.
Projekt
W Fusion 360 istnieje kilka środowisk roboczych, z których każde zapewnia użytkownikowi charakterystyczne funkcje i opcje. Po otwarciu Fusion 360, pierwszą rzeczą, którą widzisz, jest pusta płaszczyzna modelowania i pasek narzędzi projektowania, ponieważ domyślnie używane jest środowisko projektowania. (Możesz przełączać środowiska w lewym górnym rogu ekranu).
Geometria 3D w tym narzędziu jest tworzona za pomocą szkiców, które można utworzyć za pomocą przycisku „Create Sketch” w lewym górnym rogu. Najpierw musisz wybrać płaszczyznę szkicu, a następnie narysować szkic 2D, używając linii, splajnów, krzywych i innych prostych elementów 2D.
Jeśli chcesz poprawić swoje umiejętności, sprawdź kilka ćwiczeń, które możesz wypróbować.
Produkcja
Jeśli chcesz, aby Twój przedmiot był produkowany na maszynie CNC, Fusion 360 ma do tego doskonałą funkcję. Obróbka wspomagana komputerowo (CAM), to funkcja obsługiwana natywnie w Fusion 360.
Jeśli chcesz wykonywać cięcia, możesz wybrać narzędzia dostarczone przez oprogramowanie lub dodać własne z atrybutami narzędzia, które już posiadasz. Po wygenerowaniu ścieżki narzędzia można przeprowadzić symulację i obserwować, jak zostanie utworzony model, a co za tym idzie uniknąć problemów, które mogą wystąpić podczas rzeczywistej obróbki.
Renderowanie
Kiedy tworzysz swój obiekt, prawdopodobnie będziesz chciał zobaczyć, jak będzie wyglądał on w rzeczywistości. Środowisko renderowania udostępnia narzędzia, które sprawiają, że model wydaje się bardziej realistyczny.
Możesz nadać swojemu modelowi określone atrybuty materiału: marmur, drewno, różne metale, szkło i nie tylko. Renderowanie można poprawić za pomocą różnych wtyczek (takich jak KeyShot), aby uzyskać jeszcze bardziej fotorealistyczny efekt.
Dowiedz się więcej o uzyskiwaniu realistycznych renderów za pomocą zasobów firmy Autodesk.
Animacja
To powinno być oczywiste: Fusion 360 obsługuje animację klatek kluczowych, więc możesz tworzyć wszelkiego rodzaju animacje dla swoich zespołów, takich jak silniki, skrzynie biegów i nie tylko.
Za pomocą narzędzia Transform możesz przesuwać komponenty, aby animować je na osi czasu. Pamiętaj tylko, że organizacja Twoich obiektów ma tutaj znaczenie, a złożone animacje prawdopodobnie powinny być wykonane w innym narzędziu, przeznaczonym specjalnie do animacji. Ogólnie rzecz biorąc, funkcja animacji Fusion 360 najlepiej nadaje się do prostej wizualizacji.
Symulacja
Kiedy wiesz, że waga Twojego prototypu nie jest rozłożona równomiernie i martwisz się, że obciążenia mogą mieć negatywny wpływ na produkt końcowy, wtedy powinieneś stworzyć symulację i sprawdzić krytyczne punkty. Tutaj możesz przeanalizować różne typy obciążeń lub naprężeń i zrozumieć, jak Twój produkt będzie działał w rzeczywistości. Można manipulować wieloma zmiennymi, w tym naprężeniem statycznym, częstotliwościami modalnymi, temperaturami, naprężeniem termicznym, wyboczeniem strukturalnym i nieliniowym naprężeniem statycznym.
Jeśli Twój prototyp ma wytrzymać duży nacisk, jest to zdecydowanie użyteczne środowisko i zwykle jest używane przez doświadczonych inżynierów. Dowiedz się więcej, korzystając z zasobów firmy Autodesk.
Praca w chmurze
Fusion 360, to narzędzie do modelowania w chmurze, więc po zapisaniu modeli, są one w rzeczywistości przechowywane na serwerze, a nie na komputerze. Jeśli chcesz je mieć na dysku twardym, musisz je wyeksportować po zapisaniu. Jest to również sposób na przekonwertowanie modeli do plików STL lub OBJ.
Inną przydatną funkcją Fusion 360 jako platformy online jest to, że możesz przeglądać swoje modele na dowolnym urządzeniu podłączonym do sieci. Dostępne są aplikacje mobilne na systemy iOS i Android, które umożliwiają użytkownikom zdalne przeglądanie modeli, co w zamian ułatwia współpracę zespołową.
Oprogramowanie Fusion 360 dostępne jest w sprzedaży w sklepie internetowym oraz w sklepach stacjonarnych SEB-COMP:
- Warszawa, al. Jana Pawła II 43a lok. 22a, 01-001 Warszawa, e-mail: warszawa@seb-comp.pl, tel: 883 336 444
- Lublin, ul. Bociania 6/1a, 20-542 Lublin, e-mail: lublin@seb-comp.pl, tel: 696 811 833
- Łódź, ul. Mikołaja Kopernika 36A, 90-552 Łódź, e-mail: lodz@seb-comp.pl, tel: 536 954 666
- Katowice, ul. Chorzowska 108 lok 16, 40-001 Katowice, e-mail: katowice@seb-comp.pl, tel: 883 633 611
- Wrocław, al. Ludomira Różyckiego 1C lok 105, 51-608 Wrocław, e-mail: wroclaw@seb-comp.pl, tel: 790 388 308
(Źródło głównego zdjęcia: Autodesk)
Źródło: All3DP