Lyman Extruder V5
Po pierwsze, extruder Lyman był jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym, domowym extruderem. Został wynaleziony przez entuzjastę druku 3D i twórcę Hugh Lymana. Oczywiście, jak każda maszyna pierwszej generacji, oryginalny extruder Lyman miał pewne problemy, ale projektant nadal integruje opinie społeczności, co doprowadziło do powstania Lyman Extruder V5. Istnieje również V6, ale jest mniej popularny, a my uważamy, że V5 jest lepiej udokumentowany.
Według projektanta, budowa tego ekstrudera powinna kosztować około 600 dolarów, co nie jest złe w porównaniu do wielu innych ekstruderów z tej listy. Oczywiście, jest to częściowo spowodowane tym, że Lyman V5 jest całkowicie DIY. Na szczęście projektant zamieścił 65-stronicowy poradnik, jak zbudować ekstruder, a także wiele innych społeczności wspierających ten projekt.
V5 może wyprodukować nieco poniżej kilograma filamentu w około cztery godziny, co znowu nie jest złe w stosunku do ceny. Poza tym, że jest bardziej atrakcyjny wizualnie niż poprzednia wersja, V5 Lyman ma również wiele innych nowych funkcji, takich jak ekran LCD pokazujący temperaturę i inne dane dla ekstrudera.
- Przybliżona prędkość: ~1 kg na 4 godziny
- Obsługiwane materiały: PLA, ABS i inne
- Trudność: Średni
- Cena: ~$600
Precious Plastic Extruder
Precious Plastic to firma, która dostarcza szczegóły budowy różnych urządzeń do produkcji tworzyw sztucznych, w tym wtryskarek, rozdrabniaczy i extruderów. Ich system wytłaczania, obecnie w wersji 2.0, to open-source’owy extruder, który ma pomóc w recyklingu starego plastiku. Warto zauważyć, że system ten nie jest technicznie przeznaczony do produkcji filamentu do drukarek 3D, ale dołączenie do urządzenia dyszy wyjściowej o odpowiedniej średnicy powinno to umożliwić.
Ten extruder powinien kosztować cię tylko około 540 dolarów, jeśli kupisz wszystkie części. Według producenta, cena ta jest bliżej 215 dolarów, jeśli zdarzy się, że masz kilka podstawowych elementów.
Chociaż cena jest dość niska, nawet Precious Plastic przyznaje, że jego system jest dość skomplikowany w budowie. Jak podano na stronie projektu, trzeba wiedzieć, jak skonfigurować elektronikę, jak również spawać i montować konstrukcje mechaniczne. Aby wykonać niektóre z niestandardowych części, będziesz potrzebował dostępu do prasy wiertarskiej, szlifierki kątowej i spawarki do metalu.
Fajną częścią systemu wytłaczania Precious Plastic, który jest open-source jest to, że nie jesteś ograniczony do jednego zestawu materiałów budowlanych. Użytkownicy wykonali system wytłaczania Precious Plastic na stoisku z lemoniadą, a nawet na wózku na zakupy, jak pokazano powyżej!
Ten system wytłaczania jest przeznaczony do produkcji kilku szeroko przetworzonych tworzyw sztucznych, w tym HIPS, LDPE, PP i PS. Mimo to, nie ma żadnego powodu, dla którego materiały do druku 3D o niższej temperaturze, takie jak PLA, miałyby nie działać.
Precious Plastic twierdzi również, że ich system wytłaczania powinien przetwarzać około pięciu kilogramów plastiku na godzinę. Jednakże, jeśli chcesz uzyskać tolerancję średnicy, która jest wystarczająco dobra do drukowania, będziesz musiał użyć znacznie mniejszej prędkości.
- Przybliżona prędkość: ~5 kg na godzinę
- Obsługiwane materiały: HIPS, LDPE, PP i inne
- Trudność: Trudny
- Cena: $215-540
Felfil Evo
Evo to extruder wyprodukowany przez firmę Felfil, która specjalizuje się w urządzeniach do produkcji filamentu. Maszyna jest dostarczana jako zestaw (podstawowy lub kompletny) lub w pełni zmontowana. Felfil sprzedaje również kompatybilne akcesoria, takie jak szpulka do filamentu i rozdrabniacz.
Ekstruder posiada trzy strefy grzewcze i maksymalną temperaturę 250°C, co oznacza, że powinieneś być w stanie przetwarzać większość standardowych materiałów do druku 3D, w tym PLA, ABS i PETG. Posiada również dwie różne dysze wyjściowe, które pozwalają na użycie filamentu o średnicy 1,75 lub 2,85 mm.
Prędkość wytłaczania Evo wynosi około 1,15 metra na minutę, według producenta. Odpowiada to około kilogramowi filamentu co pięć godzin, co nie jest złe.
Oczywiście, trudność montażu zależy od tego, czy dostaniesz wstępnie zmontowaną czy gotową wersję maszyny. Ponadto, projekt Fefil Evo jest open source, więc być może będziesz w stanie wydrukować w 3D jakieś modyfikacje i ulepszenia dla ekstrudera.
- Przybliżona prędkość: ~1 kg na 5 godzin
- Obsługiwane materiały: PLA, ABS i inne
- Trudność: Łatwa do średniej
- Cena: 375$-700$ za zestawy, 915$-950$ za wstępnie zmontowane.
X3Uder
X3uder to ekstruder typu “zrób to sam”, który wykorzystuje części drukowane w 3D i inny powszechnie dostępny sprzęt. Stworzony w 2013 roku X3uder został zaprojektowany na wzór podobnych projektów, takich jak Lyman’s Extruder, Filastruder i Filabot. To co jednak czyni X3uder wyjątkowym, to fakt, że do uruchomienia ekstrudera można wykorzystać istniejącą elektronikę w 12-V drukarce 3D, zamiast kupować wiele własnościowego sprzętu.
Ta maszyna jest również bardzo konfigurowalna. Projektant zamieścił garść edytowalnych projektów Tinkercad, które pozwalają na dostosowanie wymiarów niektórych części drukowanych w 3D, aby ekstruder był kompatybilny z określonym sprzętem.
Choć projektant stwierdził, że nie testował jeszcze X3udera z filamentem o średnicy 1,75 mm, to technicznie rzecz biorąc powinien działać, jeśli użyjemy dyszy wyjściowej o średnicy 1,75 mm. Dodatkowo warto zauważyć, że twórca tego projektu wspomniał jedynie, że wytłaczał filament ABS.
- Przybliżona prędkość: ~1 kg na 10-12 godzin
- Obsługiwane materiały: ABS, PLA (prawdopodobnie)
- Trudność: Średnia
- Cena: ~200-400$
RepRap Recyclebot
RepRap Recyclebot to projekt ekstrudera do filamentu o otwartym kodzie źródłowym, opracowany przez Michigan Tech’s Open Sustainability Technology Lab. Większość informacji o urządzeniu można znaleźć na stronie projektu RepRap, natomiast pliki części do druku 3D – w sumie 25 – są dostępne na stronie projektu Thingiverse.
Elementy do druku 3D składają się na korpus ekstrudera do filamentu. Potrzebne jest jeszcze kilka innych elementów, w tym metalowe koła zębate, silnik wycieraczki, końcówka ślimakowa, trochę drutu i płytka Arduino Uno do sterowania maszyną. Żaden ze sprzętów nie jest zastrzeżony, a ponieważ Recyclebot jest projektem open-source, możesz sprawić, że w zasadzie każda część będzie działać. Na przykład twórca projektu wykorzystał stary zasilacz do laptopa jako element grzewczy.
Montaż Recyclebota jest trochę trudny, biorąc pod uwagę jak wiele różnych części jest zaangażowanych w maszynę. Jednak strony RepRap i Thingiverse dla projektów mają pewne instrukcje dotyczące wykonania maszyny, co powinno nieco ułatwić proces budowy.
- Przybliżona prędkość: ~1 kg na 2,5 godziny
- Obsługiwane materiały: ABS i PET (PLA powinno również działać, ale nie zostało oficjalnie przetestowane)
- Trudność: Trudna
- Cena: Różna w zależności od sprzętu
Żródło: https://all3dp.com