Po rozpoczęciu kampanii na Kickstarterze projektantka mody Laura Thapthimkuna w końcu ukończyła swoją drukowaną w 3D sukienkę Vortex.
W przemyśle modowym, pojawienie się druku 3D zmieniło charakter projektowania i tworzenia ubrań i akcesoriów. Technologia ta nie tylko pozwoliła projektantom mody na produkcję odzieży o określonych wymiarach, ale również umożliwiła im tworzenie ubrań o skomplikowanych i niecodziennych wzorach.
Pochodząca z USA projektantka mody i inżynier wzornictwa Laura Thapthimkuna rozpoczęła kampanię na Kickstarterze, aby pomóc sfinansować swoją drukowaną w 3D sukienkę Vortex Dress. Ten ambitny projekt był pierwszą próbą Thapthimkuna stworzenia ubrania w całości przy użyciu technologii druku 3D. Projektantka mody ostatecznie zdecydowała, że jest to najlepsza metoda produkcji, aby z powodzeniem zrealizować projekt ze względu na sam rozmiar i ponadnaturalny design sukienki.
Pomysł na sukienkę Vortex powstał dzięki wykorzystaniu przez Thapthimkuna biomorficznych, lejkowatych kształtów. Złożony proces projektowania sukni zajął projektantce mody ponad rok. Po ukończeniu szkiców 2D sukienki, projektanta przekształcił je w pliki do druku za pomocą oprogramowania do modelowania 3D, takiego jak ZBrush i Maya.
Serwis druku 3D pomaga sprowadzić sukienkę Vortex na ziemię
Thapthimkuna, potrzebując biura usług druku 3D, które byłoby w stanie zrealizować tak skomplikowany projekt na dużą skalę, zwróciła się do jednego z serwisów, aby pomogła jej stworzyć sukienkę Vortex. Zdecydowała się na wydrukowanie ubrania z materiału Paintable Resin, który zapewnił jej gigantycznemu projektowi gładką powierzchnię, którą można łatwo pokolorować i poddać dalszej obróbce.
Po zakończeniu procesu druku 3D, Vortex Dress została pomalowana czarnym lakierem bezbarwnym. Poza zaawansowaną, przypominającą kosmitów strukturą wydrukowanej w 3D sukienki, najbardziej imponującą częścią projektu jest jej ogromny rozmiar, mierzący ponad 36 cali wysokości i aż 25,4 cala szerokości.
Nie trzeba dodawać, że tak złożona, drukowana w 3D sukienka Vortex byłaby niezwykle trudna – być może nawet niemożliwa – do osiągnięcia przy użyciu tradycyjnych technik produkcyjnych. Ale mimo to, projektantce mody nie było łatwo odpuścić i pozwolić drukarce 3D wykonać pracę za nią. Według Thapthimkuna, był to jeden z trudniejszych aspektów tworzenia Vortex Dress przy użyciu technologii druku 3D.
“Nauka odpuszczenia sobie przekonania, że wszystko muszę robić sama, była dla mnie początkowo wyzwaniem. Jako artystka zawsze robiłam wszystko sama od początku do końca, z drukiem 3D muszę współpracować z innymi i pozwolić im interpretować moją wizję do pewnego stopnia, co okazało się być bardzo satysfakcjonujące w ostatecznym rozrachunku”, powiedziała.
Żródło: https://all3dp.com