Creality CR-Scan 01: Przegląd specyfikacji

Creality CR-Scan 01: Przegląd specyfikacji

Projektowanie złożonych obiektów, takich jak twarz człowieka czy roślina, może być co najmniej trudne, zwłaszcza jeśli jesteś początkującym projektantem. I chociaż możesz spędzić godziny przy komputerze szkicując każdy zakamarek swojego wymarzonego modelu, jest na to inny sposób: skanowanie 3D.

Skanowanie 3D polega na użyciu urządzenia do cyfrowego przechwytywania obrazów obiektu, a następnie zszycia ich razem w celu utworzenia modelu 3D. Istnieje kilka różnych technologii skanowania 3D, w tym lidar, triangulacja laserowa, SLAM Fusion i światło strukturalne, a wszystkie one wykorzystują różne techniki. Z tym wiążą się różnice w dokładności, zasięgu, użyteczności i innych parametrach technicznych skanerów.

Tradycyjnie, skanery 3D były wykorzystywane tylko w biznesie ze względu na ich wysoką cenę, często wahającą się od 5 000 do 40 000 USD. Jednakże, wraz z pojawieniem się konsumenckich drukarek 3D, na rynku pojawiły się również tańsze skanery 3D. W tym artykule przyjrzymy się specyfikacji jednej z bardziej przystępnych opcji, Creality CR-Scan 01. Najpierw przejdziemy do cech skanera, a następnie porównamy go z podobnym produktem.

Informacje ogólne

Creality jest producentem szerokiego portfolio budżetowych drukarek 3D, w tym tak popularnych jak Ender 3 V2. Na początku 2020 r. Creality wypuściło swój pierwszy skaner 3D klasy konsumenckiej – Creality CR-T, który miał głównie pomóc użytkownikom w skanowaniu obiektów nadających się do druku 3D. Wyposażony w duży tablet z systemem Android i kosztujący około 900 $, CR-T był mocno skoncentrowany na doświadczeniach użytkownika.

Jednak Creality szybko wypuściło rok później kolejne urządzenie skanujące, nazwane Creality CR-Scan 01. Skaner ten pozbawiony był tabletu z CR-T.

Skaner CR-Scan 01 wykorzystuje technologię skanowania światłem strukturalnym, co oznacza, że rzuca światło na obiekt 3D z różnych perspektyw. Światło to jest deformowane przez obecny obiekt 3D, a kamera na skanerze ogląda pozostałe wiązki światła, aby stworzyć cyfrową replikę obiektu. Różni się to od innych technik skanowania, takich jak fotogrametria.

Teraz, gdy wiemy już jak to działa, możemy dowiedzieć się więcej o funkcjach tego nowego skanera.

Funkcje

Creality CR-Scan 01 ma kilka ważnych cech, o których warto powiedzieć, więc przejdźmy do tych najistotniejszych.

Dokładność

W przypadku każdego skanera 3D, dokładność jest bardzo ważnym elementem. Według Creality, CR-Scan 01 utrzymuje dokładność na poziomie zaledwie 0,1 mm, czyli taką samą jak CR-T. Taka dokładność jest świetna biorąc pod uwagę cenę, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że inne urządzenia, takie jak Artec Eva Lite, kosztują tysiące dolarów więcej i mają taką samą dokładność.

Rozdzielczość jest cechą podobną do dokładności i określa minimalną odległość pomiędzy dwoma punktami na skanowanym obiekcie (w każdym skanie są tysiące, może miliony punktów). CR-Scan ma rozdzielczość skanowania 0,5 mm, co może nie być wystarczające do bardzo szczegółowej pracy, ale jest więcej niż wystarczające do prostych zdjęć.

Zasięg

Zasięg jest kolejnym ważnym elementem skanera i może być rozpatrywany pod względem dwóch wartości: odległości operacyjnej oraz zasięgu pojedynczej klatki (obszaru skanowania). Pierwsza z nich definiuje odległość, z jakiej można użyć skanera 3D do zeskanowania obiektu, natomiast obszar skanowania pojedynczej klatki to prostokątny obszar, który urządzenie fotografuje dla każdej klatki skanowania.

Jak można się spodziewać, im wyższa wartość odległości roboczej, tym łatwiej jest skanować większe obiekty, ponieważ można je skanować z większej odległości. Z drugiej strony, pokrycie pojedynczej klatki definiuje rozmiar każdej pojedynczej klatki, która składa się na końcowy skan, zwykle mierzony w milimetrach. Do zeskanowania dużego obiektu potrzeba ogromnej liczby klatek, więc większy rozmiar klatki może być łatwiejszy do pracy.

CR-Scan 01 ma efektywny funkcjonalny zakres skanowania 400-500 mm i obszar skanowania 536 x 378 mm. Jest to całkiem dobra równowaga jak na niedrogi, konsumencki skaner 3D.

Jeszcze jedna uwaga, którą warto dodać do naszej dyskusji na temat możliwości CR-Scan’a, to możliwość skanowania modeli w kolorze. Znana jako mapowanie tekstury, skaner pobiera kolorowe obrazy i nakłada je na modele. Ta funkcja może być pomocna przy digitalizacji obiektów do zastosowań innych niż druk 3D.

Sposoby użycia

Skanery 3D mogą być ręczne, stacjonarne lub stanowić połączenie obu tych metod, a każda z nich oferuje inne korzyści. Skanery ręczne ułatwiają skanowanie dużych modeli lub części, których nie można umieścić na platformie skanującej skanerów stacjonarnych. Skanery stacjonarne oferują zazwyczaj lepszą dokładność i rozdzielczość, a użytkownik nie musi się martwić o utrzymanie stabilnej ręki.

Urządzenie CR-Scan, w formie standardowej, jest urządzeniem ręcznym, ale dostępny jest również w wersji ze statywem i stołem obrotowym. Te akcesoria pozwalają na przekształcenie CR-Scan 01 w skaner stacjonarny. Aby uzyskać optymalne rezultaty, można umieścić obiekty na stole obrotowym, który obróci je tak, że skaner (na statywie) będzie mógł uchwycić cały wygląd obiektu.

Proces wysyłania

Omówiliśmy już sprzęt, teraz czas zastanowić się nad oprogramowaniem. Oprogramowanie CR Studio firmy Creality jest dostępne do pobrania za darmo.

Podczas użytkowania, skaner musi być podłączony do komputera z pobranym i uruchomionym CR Studio, poprzez dołączony kabel USB 3.0.

Po zakończeniu skanowania można przetworzyć projekt w programie CR Studio, który wyeliminuje szumy na skanowanych obrazach, poprawiając jakość zdjęć. Po zakończeniu tych czynności można pobrać skan jako model 3D w formacie STL lub OBJ. (Jeśli chcesz zachować informacje o kolorze skanu, potrzebny jest model OBJ).

Wynik końcowy

Aby zrozumieć mocne i słabe strony skanera, porównajmy go z podobnym produktem. Revopoint POP został pierwotnie wydany w 2021 roku za pośrednictwem platformy crowdsourcingowej Kickstarter. Choć cenowo zbliżone do CR-Scan, oba urządzenia mają wiele różnic technicznych.

Jedną z najbardziej znaczących różnic między tymi dwoma urządzeniami jest to, że rozdzielczość Revopoint POP wynosząca 0,3 mm jest lepsza niż rozdzielczość CR-Scan wynosząca 0,5 mm. Obie rozdzielczości są świetne dla większości skanów, ale można oczekiwać większej ilości szczegółów na skanach wykonanych za pomocą POP.

POP może i jest lepszy pod względem rozdzielczości, ale jeśli chodzi o zasięg skanowania, sytuacja się odwraca. CR-Scan ma funkcjonalny zasięg skanowania pomiędzy 400 a 500 mm, czyli około 2-4 razy dalej niż zasięg POP (100-275 mm).

Jeśli chodzi o metody skanowania, oba urządzenia mogą być używane w trybie stacjonarnym (statyw ze stolikiem) i ręcznym. Różnica polega na tym, że POP może pracować w trybie ręcznym z urządzeniem mobilnym za pomocą aplikacji Handy Scan firmy Revopoint. CR-Scan nie jest kompatybilny z urządzeniami mobilnymi, ale może to nie jest złe rozwiązanie, ponieważ użytkownicy zgłaszali, że aplikacja mobilna POP do skanowania jest nieco zawodna.

Oba skanery mogą rejestrować obiekty w kolorze, ale Revopoint POP może eksportować skany w szerszym zakresie formatów plików. Jak już wspomnieliśmy, CR-Scan, z oprogramowaniem CR Studio, może eksportować modele tylko w formatach STL i OBJ. POP, z oprogramowaniem Revopoint Handy Scan, pozwala także eksportować skany jako pliki PLY.

Ogólnie rzecz biorąc, oba produkty są doskonałym wyborem, ale mają swoich odpowiednich odbiorców. Revopoint POP jest prawdopodobnie najlepszy dla tych, którzy chcą uzyskać więcej szczegółów w swoich skanach i szerszy zakres opcji formatu eksportu. Z drugiej strony, CR-Scan jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć większy zasięg skanowania i nie potrzebują aplikacji mobilnej lub eksportu w formacie PLY.

Specyfikacja

Jak już wiesz, Creality CR-Scan 01 posiada wiele przydatnych funkcji. Poniżej znajduje się więcej danych technicznych tego skanera 3D:

 • Technologia: Światło strukturalne
 • Dokładność: 0,1 mm
 • Rozdzielczość skanowania: 0,5 mm
 • Szybkość odświeżania: 10 klatek na sekundę
 • Odległość pracy: 400-500 mm
 • Obszar skanowania pojedynczej klatki: 536 x 378 mm
 • Obsługa ręczna: Tak (z opcjonalnym statywem)
 • Skan w kolorze: Tak (opcjonalnie)
 • Interfejs: Port USB 3.0
 • Kompatybilne oprogramowanie: Creality CR Studio
 • Kompatybilne formaty wyjściowe: STL, OBJ

Żródło: https://all3dp.com